«Պետք է աջակցենք հայ ժողովրդին. Ադրբեջանն ու Թուրքիան դիտարկում են պոտենցիալ «Զանգեզուրի միջանցքը». Բեն Քարդին
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նորանշանակ նախագահ Բեն Քարդինը հանդես է եկել Հայաստանին աջակցելու և Ադրբեջանի հետ ռազմական օգնության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության վերանայման անհրաժեշտության մասին հայտարարությամբ․
«Մոտ մեկ տարվա սարսափելի շրջափակումից հետո նախագահ Ալիևը վերջապես օգտագործեց ռազմական ուժը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի վրա վերահսկողություն իրականացնելու համար՝ փաստացիորեն ջնջելով տեղի հայ բնակչությանը և նրա հարուստ պատմությունը: Քանի որ աշխարհը շարունակում է պայքարել Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների համակարգված, միտումնավոր արշավի դեմ, մենք պետք է առաջնահերթություն տանք տեղահանված հայերին աջակցելուն, ինչպես նաև Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելուն…
Միացյալ Նահանգները պետք է դադարեցնի անվտանգության ոլորտում Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը, քանի դեռ վերջինս չի դադարեցրել այս դաժան արշավը։ Միացյալ Նահանգները և միջազգային հանրությունը պետք է նաև վերահաստատեն մեր հանձնառությունը ռազմական հանցագործությունների և վայրագությունների փաստագրման հարցում, ինչպես նաև շարունակեն աջակցել ռազմագերիների հայրենադարձման ջանքերին, որոնցից շատերին Ադրբեջանը շարունակում է կալանավորված պահել:
Վերջապես, մենք պետք է համերաշխություն ցուցաբերենք հայ ժողովրդին, հատկապես, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան դիտարկում են պոտենցիալ «Զանգեզուրի միջանցքը»։ Մենք պետք է ավելացնենք մարդասիրական աջակցությունն այն էթնիկ հայերին, ովքեր լքել են Լեռնային Ղարաբաղը։ Միացյալ Նահանգները պետք է շարունակի աջակցել նաև Հայաստանի ղեկավարության կողմից վերջին տարիներին իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումներին»,- հայտարարել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նորանշանակ նախագահը։

«Мы должны поддержать армянский народ. Азербайджан и Турция рассматривают потенциальный «Зангезурский коридор». Бен Кардин
Новоназначенный председатель комитета Сената США по международным отношениям Бен Кардин выступил с заявлением о необходимости поддержки Армении и пересмотра военной помощи и сотрудничества в сфере безопасности с Азербайджаном.
«После почти года ужасающей блокады президент Алиев в итоге применил военную силу, чтобы взять под контроль регион Нагорного Карабаха, фактически уничтожив местное армянское население и его богатую историю. Поскольку мир продолжает бороться против систематической и преднамеренной кампании этнической чистки, проводимой Азербайджаном, мы должны уделить приоритетное внимание поддержке перемещенных армян, а также привлечению Азербайджана к ответственности…
Соединенные Штаты должны прекратить оказывать помощь Азербайджану в обеспечении безопасности до тех пор, пока он не остановит эту жестокую кампанию. Соединенные Штаты и международное сообщество должны также подтвердить нашу приверженность документированию военных преступлений и зверств и продолжать поддерживать усилия по репатриации военнопленных, многих из которых Азербайджан продолжает удерживать.
Наконец, мы должны проявить солидарность с армянским народом, тем более, что Азербайджан и Турция рассматривают потенциальный «Зангезурский коридор». Мы должны увеличить гуманитарную помощь этническим армянам, покинувшим Нагорный Карабах. США должны продолжать поддерживать демократические реформы, проводимые руководством Армении в последние годы", - заявил новоназначенный председатель комитета Сената США по международным отношениям.