Իտալական կողմը շահագրգռված է Հայաստանի հետ ներդրումային նոր ծրագրերի իրականացմամբ. ՀՀ վարչապետն ընդունել է Իտալիայի դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին:
Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Դի Ռիզոյին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի և Իտալիայի միջև քաղաքական և տնտեսական փոխգործակցության շարունակական առաջընթացի ապահովումը և վստահություն հայտնել, որ երկու երկրների կառավարությունների համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի հասնել կոնկրետ արդյունքների:
Վարչապետն առանձնակի կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության զարգացումը, այդ թվում՝ գործարար ֆորումների անցկացմամբ ու բիզնես կապերի խթանմամբ: Նիկոլ Փաշինյանը ջերմությամբ է հիշել 2019 թվականին Իտալիա կատարած պաշտոնական այցը և կարևորել երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնք նոր ազդակ են հաղորդում տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը:
Ալֆոնսո Դի Ռիզոն վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու երկու պետությունների միջև փոխգործակցության ամրապնդմանը: Դեսպանը ևս ընդգծել է առևտրատնտեսական կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը և հավելել, որ իտալական կողմը շահագրգռված է Հայաստանի հետ ներդրումային նոր ծրագրերի քննարկմամբ ու իրականացմամբ:
Զրուցակիցները հեռանկարային են համարել տնտեսության տարբեր ճյուղերում, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, շինարարության, գյուղատնտեսության ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնումը՝ շեշտելով, որ առկա է մեծ ներուժ: Կողմերը քննարկել են հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացմանը, առաջիկայում նիստ անցկացնելու հնարավորությանը, ինչպես նաև առողջապահության, արդարադատության և այլ բնագավառներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Итальянской Республики в Республике Армения Альфонсо ди Ризо
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Итальянской Республики в Республике Армения Альфонсо ди Ризо.
Премьер-министр поздравил г-на ди Ризо со вступлением в должность и пожелал ему успехов в дальнейшем развитии армяно-итальянских дружественных отношений. Никол Пашинян подчеркнул важность обеспечения поступательного прогресса политического и экономического сотрудничества между Арменией и Италией и выразил уверенность, что совместными усилиями правительств двух стран возможно будет достичь конкретных результатов.
Премьер-министр отметил особое значение развития двустороннего экономического сотрудничества, в том числе путем проведения бизнес-форумов и стимуляции бизнес-связей. Никол Пашинян с теплотой вспомнил свой официальный визит в Италию в 2019 году и подчеркнул важность двусторонних взаимных визитов на высоком уровне, которые придают новый импульс расширению сотрудничества в различных сферах.
Альфонсо Ди Ризо заверил, что за время своего пребывания в должности приложит все усилия для укрепления сотрудничества между двумя странами. Посол также подчеркнул необходимость развития торгово-экономических связей, добавив, что итальянская сторона заинтересована в обсуждении и реализации новых инвестиционных программ с Арменией.
Собеседники посчитали перспективным расширение сотрудничества в различных отраслях экономики, в том числе в сферах высоких технологий, туризма, строительства, сельского хозяйства, подчеркнув, что существует большой потенциал. Стороны обсудили активизацию деятельности армяно-итальянской межправительственной комиссии, возможность проведения заседания в ближайшем будущем, а также вопросы сотрудничества в сферах здравоохранения, юстиции и др.