Փաշինյանը հանձնարարել է լրամշակել Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարության նախագիծը:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ոլորտում առկա ներկա վիճակին, արտադրանքի և արտահանման ծավալներին, առկա ներուժի իրացմանը, ոլորտի զարգացման հնարավորություններին ու հեռանկարներին, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Նշվել է, որ ռազմավարության նպատակներն են՝ երկրաբանական միասնական թվային տեղեկատվական շտեմարանների ստեղծումն ու վարումը, ընդերքի օգտագործման և պահպանության ոլորտում արդյունավետ որոշումների կայացումը, հանքարդյունաբերության ոլորտում միջազգային ստանդարտների և մոտեցումների կիրառումը: Կարևորվել է հանքերի ապօրինի շահագործման դեմ հետևողական պայքարն ու այդ նպատակով հստակ մեխանիզմների ներդրումն ու կիրառումը, պոչամբարների արդյունավետ կառավարումը:
Վարչապետը հանձնարարել է քննարկման ընթացքում ներկայացված առաջարկությունները հաշվի առնելով՝ լրամշակել ռազմավարության նախագիծը և այն ներկայացնել կառավարության հաստատմանը:

Под председательством премьер-министра обсужден проект Стратегии развития горнодобывающей сферы
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Стратегии развития горнодобывающей сферы.
В частности, были затронуты текущая ситуация в сфере, объемы производства и экспорта, имеющийся потенциал реализации, возможности и перспективы развития отрасли и внедрения современных технологий. Было отмечено, что целями Стратегии являются создание единых геологических цифровых информационных баз и управление ими, принятие эффективных решений в области недропользования и охраны недр, применение международных стандартов и подходов в горнодобывающей сфере. Была подчеркнута важность последовательной борьбы с незаконной эксплуатацией рудников и внедрения и применения четких механизмов для этой цели, эффективного управления хвостохранилищами.
Премьер-министр поручил с учетом представленных в ходе обсуждения предложений доработать проект Стратегии и представить его на утверждение правительства.