Փաշինյանն ընդունել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և «Ռոսատոմ» կորպորացիայի միջև ծավալված համագործակցությունը, որի շրջանակում հաջող իրականացվում են համատեղ մի շարք նախագծեր: Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով ատոմային էներգետիկայի բնագավառում գործընկերությանը, նշել է «Ռոսատոմի» դերը Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի համար՝ Ալեքսեյ Լիխաչովն արդյունավետ է համարել ՀՀ գործընկերների հետ աշխատանքը և նշել է, որ «Ռոսատոմը» հետաքրքրված է շարունակելու փոխշահավետ գործընկերությունը:
Զրուցակիցները, երկկողմ գործակցության համատեքստում, քննարկել են ընթացիկ ծրագրերն ու նոր նախաձեռնությունների հեռանկարները: Անդրադարձ է եղել Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներին: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման, միջուկային բժշկության ոլորտում հնարավոր փոխգործակցության, ինչպես նաև «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ում առկա վտանգավոր թափոնների վնասազերծման հարցերով գործընկերության շուրջ։

Премьер-министр Пашинян принял генерального директора корпорации “Росатом”
Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального директора российской государственной корпорации по атомной энергии “Росатом” Алексея Лихачева и возглавляемую им делегацию.
Премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества между правительством Армении и корпорацией “Росатом”, в рамках которого успешно реализуется ряд совместных проектов. Коснувшись партнерства в сфере атомной энергетики, Никол Пашинян отметил роль корпорации “Росатом” в пролонгации срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС.
Поблагодарив премьер-министра Армении за высокую оценку, Алексей Лихачев подчеркнул эффективность работы с армянскими партнерами и отметил, что “Росатом” заинтересован в продолжении взаимовыгодного партнерства.
В контексте двустороннего сотрудничества собеседники обсудили текущие программы и перспективы новых инициатив. Были затронуты работы по пролонгации срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. Состоялся обмен мнениями о строительстве нового атомного энергоблока в Армении, возможном сотрудничестве в области ядерной медицины, а также о партнерстве по вопросу обезвреживания опасных отходов на ЗАО “Завод Наирит”.