Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը:
Օրակարգի առաջին հարցով անդրադարձ է կատարվել ԳՐԵԿՈ-ի և Տնտեսական համագործակցության զարգացման կազմակերպության՝ Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի գնահատման արդյունքների վերաբերյալ առաջարկություններին: Դրանք առնչվում են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Դատախազության, քննչական մարմինների, Ազգային ժողովի գործունեությանն ու առանձին գործառույթների իրականացմանը: Առաջարկությունների հետ կապված տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում, որի շրջանակում ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և կարծիքներ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից ներկայացվող զեկույցներում Հայաստանի վարկանիշի շարունակական բարձրացումը և նշել, որ այս համատեքստում պետք է հաղորդակից լինել ստացվող ազդակներին: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ այդ առաջարկները պետք է դիտարկել՝ պետական ինստիտուտների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությունից ելնելով: Վարչապետի խոսքով՝ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, այդ թվում՝ հակակոռուպցիոն, դատական ոլորտներում, առանցքային նշանակություն ունե ն կառավարության համար: Այս առումով, մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ այդ բարեփոխումների արդյունքում պետք է, օրինակ, հանրության շրջանում էապես մեծանա դատական վճիռների նկատմամբ վստահությունը: «Մեր խնդիրն է՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից տրվող վարկանիշներում Հայաստանի իմիջը շարունակական բարձրացնել, այնպես որ պետք է այս հարցում լինենք մաքսիմալ հետևողական»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հանձնարարվել է գնահատել վերը նշված առաջարկներն ու դրա արդյունքների հիման վրա իրականացնել համապատասխան փոփոխություններ:
Հաջորդիվ՝ խորհրդին է ներկայացվել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2021 թվականի գործունեության հաշվետվությունը: Տեղեկացվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ստուգվել և վերլուծվել է 210-ից ավելի պաշտոնատար անձի հայտարարագիր, որից 139-ը եղել են դատավորներ: Հավելյալ ստուգվել են նաև վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց ընտանիքի անդամների հայտարարագրերը: Արդյունքում՝ հարուցվել են ինչպես կարգապահական վարույթներ, այնպես էլ որոշ գործեր ուղարկվել են դատախազություն:
Նշվել է, որ 2021-ի հունիսից վերագործարկվել է ծախսերի հայտարարագրումը ներառող համակարգը, հայտարարագրման լրացման համար վերամշակվել է նոր ձևանմուշ:
Նախորդ տարվա ընթացքում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից ուսումնասիրվել է անհամատեղելիության պահանջների և շահերի բախման 45 դեպք, որոնցից 15-ը՝ մեդիա հրապարակումների հիման վրա: Վերոնշյալ հիմքով հարուցվել է 3 վարույթ: Միաժամանակ, իրականացվել է պետական պաշտոնի հավակնող 103 անձի բարեվարքության ուսումնասիրություն, տրվել են համապատասխան եզրակացություններ:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2021 թվականի գործունեությունը խորհրդի կողմից գնահատվել է դրական: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է հանձնաժողովի գործունեության մեխանիզմների շարունակական զարգացման, այդ թվում ՝թվայնացման միջոցով դրանք կատարելագործելու կարևորությունը:
Նիստում անդրադարձ է կատարվել նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների և օպերլիազորների ընտրության ընթացքում առաջ եկած խնդիրներին և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկներին, ինչպես նաև «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծին», որը ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից:

Состоялось очередное заседание Совета по антикоррупционной политике
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное заседание Совета по антикоррупционной политике.
Первый вопрос повестки дня касался рекомендаций GRECO и Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) по результатам оценки Республики Армения за 2021 год. Они касаются деятельности Комиссии по предупреждению коррупции, прокуратуры, следственных органов, Национального Собрания и реализации отдельных функций. В связи с предложениями состоялось заинтересованное обсуждение, в ходе которого были представлены различные замечания и мнения.
Премьер-министр Пашинян отметил важность постоянного роста рейтинга Армении в представляемых авторитетными международными организациями докладах, отметив, что в этом контексте необходимо прислушаться к полученным сигналам. Глава правительства подчеркнул, что эти предложения следует рассматривать, исходя из необходимости повышения эффективности работы государственных институтов.
По словам премьер-министра, ключевое значение для правительства имеют институциональные реформы, в том числе в антикоррупционной и судебной сферах. В этой связи, в частности, Никол Пашинян подчеркнул, что в результате этих реформ, например, должно значительно возрасти доверие общества к судебным решениям. “Наша задача - постоянно повышать имидж Армении в рейтингах авторитетных международных организаций, поэтому мы должны быть максимально последовательными в этом вопросе”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Было поручено провести оценку вышеуказанных предложений и по их результатам внести соответствующие изменения.
Затем Совету был представлен отчет о деятельности Комиссии по предупреждению коррупции в 2021 году. Было отмечено, что за отчетный период были проверены и проанализированы декларации более 210 должностных лиц, 139 из которых – судьи. Дополнительно были проверены декларации членов семей вышеуказанных должностных лиц. В результате были возбуждены дисциплинарные производства, а часть дел направлена в прокуратуру.
Было отмечено, что с июня 2021 года была перезапущена включающая декларирование расходов система, разработан новый образец для заполнения декларации.
В прошлом году Комиссия по предупреждению коррупции расследовала 45 случаев требований несовместимости и конфликта интересов, 15 из которых были основаны на сообщениях в СМИ. По указанным основаниям возбуждено 3 производства. В то же время была изучена этика 103 кандидатов на государственные должности и даны соответствующие заключения.
Совет дал положительную оценку деятельности Комиссии по предупреждению коррупции в 2021 году. Премьер-министр Пашинян подчеркнул необходимость постоянного развития механизмов деятельности Комиссии, в том числе путем цифровизации.
На встрече также были затронуты проблемы, возникающие при избрании следователей и оперуполномоченных Антикоррупционного комитета, направленные на их решение предложения, а также проект закона о внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения, представленный Антикоррупционным комитетом.