«Օմիկրոն» շտամ գրանցված մի շարք երկրներից եկող քաղաքացիների համար սահմանափակումներ կկիրառվեն. Ավանեսյան
Կորոնավիրուսի վարակը մուտացվում է, և Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում հայտնաբերված շտամի վերջին ենթատեսակը «Օմիկրոն» անվանումն է ստացել։ Վիրուսի մուտացման աստիճանը բավական մեծ է, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Հետևելով ԱՀԿ-ի հաղորդագրություններին՝ նախատեսում ենք որոշ սահմանափակող միջոցառումներ կիրառել տվյալ երկրներից եկող քաղաքացիների համար, մինչև օրվա վերջ կունենանք հստակ սահմանափակումների նոր կազմը», - ասաց նախարարը։
Ավանեսանի խոսքով՝ նախատեսում են մի շարք երկրներից, մասնաորապես, ՀԱՀ-ից, Բոթսվանայից, Նամիբիայից, Մոզամբիկից, Լեսոտոից,  Մադագասկարից և Տանզանիայից եկող քաղաքացիների համար մուտքը ՀՀ ժամանակավորապես սահմանափակել։

Временно будет ограничен въезд в Армению из ряда стран Африки: министр
Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян на сегодняшней пресс-конференции сообщила, что до конца дня Армения предпримет ряд ограничительных мер, направленных на предотвращение проникновения и распространения в республике нового штамма коронавируса - «Омикрон».
В частности, временно будет ограничен въезд в Республику Армения из ряда стран - Южной Африки, Ботсваны, Королевства Лесото, Намибии, Зимбабве, Мозамбика, Мадагаскара и Танзании.
«Мы получаем тревожные новости о том, что вирус продолжает мутировать. Обнаруживаются новые штаммы, которые отличаются от предыдущих активностью распространения. Выявленный в ЮАР новый штамм «Омикрон» имеет высокую степень трансформации - он содержит 50 мутаций, 30 из которых в спайковом белке», - сказала Аванесян.
При этом министр сообщила, что случаи заболеваемости изученными штаммами COVID-19 ежедневно сокращаются, параллельно с этим уменьшаются и показатели смертности. «По оценкам Минздрава, в ближайшее время количество смертей от коронавируса уменьшиться», - добавила министр.