Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը համաձայնել են հանդիպել
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը պայմանավորվել են ուղիղ կապ հաստատել պաշտպանության նախարարների մակարդակով ՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող միջադեպերը կանխելու նպատակով: Այս մասին ասված է Եվրախորհրդի հայտարարության մեջ, որը Բրյուսելում տարածվել է Եվրախորհրդի ղեկավար Շարլ Միշելի եւ երկու երկրների ղեկավարների միջեւ կայացած հեռախոսազրույցների արդյունքում ։
"Հեռախոսային բանակցությունների ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են ուղիղ կապ հաստատել պաշտպանության նախարարների մակարդակով, ինչը միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմ կհանդիսանա", - նշվում է հայտարարության մեջ:
Եվրախորհրդի ղեկավարը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ պայմանավորվել է դեկտեմբերի 15 - ին Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ-Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպման մասին:
"Նախագահ Շառլ Միշելն առաջարկել է ընդունել նախագահ Իլհամ Ալիևին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ՝ Բրյուսելում "Արևելյան գործընկերության" գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպելու համար ։ Առաջնորդները պայմանավորվել են հանդիպել Բրյուսելում, որպեսզի քննարկեն իրավիճակը տարածաշրջանում եւ լարվածությունը հաղթահարելու ուղիները ՝ հանուն Հարավային Կովկասի բարգավաճման եւ կայունության, որոնք աջակցում են ԵՄ - ին", - նշվում Է տեքստում:

Алиев и Пашинян согласились встретиться в Брюсселе в декабре
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев договорились установить прямую линию связи на уровне министров обороны для предотвращения инцидентов вокруг Нагорного Карабаха. Об этом говорится в заявлении Евросовета, распространенном в пятницу в Брюсселе по итогам телефонных переговоров главы Евросовета Шарля Мишеля с лидерами двух стран.
"В ходе телефонных переговоров лидеры Армении и Азербайджана договорились установить прямую линию связи на уровне министров обороны, что послужит механизмом предотвращения инцидентов", - отмечается в заявлении.
Глава Евросовета договорился с лидерами Армении и Азербайджана о встрече в Брюсселе в рамках саммита ЕС - Восточное партнерство 15 декабря.
"Председатель Шарль Мишель предложил принять президента Ильхама Алиева и премьер-министра Никола Пашиняна для встречи в Брюсселе в рамках саммита "Восточного партнерства". Лидеры договорились встретиться в Брюсселе, чтобы обсудить ситуацию в регионе и пути преодоления напряженности во имя процветания и стабильности Южного Кавказа, которые поддерживает ЕС", - отмечается в тексте.