Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն. քննարկվել է 2023-2025թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) նախագիծը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է 2023-2025թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) նախագիծը:
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը զեկուցել են ՄԺԾԾ նախագծի շուրջ քննարկումների ամփոփման մասին: Նշվել է, որ 2023-2025թթ. ՄԺԾԾ-ում նախանշվում են Կառավարության ծրագրով արձանագրված թիրախներին հասնելու գերակայություններն ու միջոցառումները, այդ թվում՝ սոցիալական պաշտպանության, կրթության, առողջապահության և մյուս ոլորտներում: Այս համատեքստում ներկայացվել են ՄԺԾԾ հարկաբյուջետային շրջանակը, մակրոտնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ կանխատեսումները, ՄԺԾԾ ծախսային չափաքանակների շրջանակում գերատեսչական հայտերը, ինչպես նաև 2022թ. լրացուցիչ կապիտալ ծախսային ծրագրերի առաջարկները:
Վերոնշյալ թեմաների շուրջ մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են Կառավարության թիրախների իրագործմանը, զարգացման ծրագրերին վերաբերող և այլ հարցեր:
Վարչապետը հանձնարարել է գերատեսչությունների ղեկավարներին հետևողական լինել, որպեսզի 2022թ. պետբյուջեով նախատեսված ընթացիկ և կապիտալ ծախսերը լիարժեքորեն իրականացվեն:
Առաջիկայում նախատեսվում է 2022թ. երկրորդ եռամսյակում պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկումը:

Подведены итоги обсуждений вокруг проекта Программы среднесрочных расходов на 2023-2025 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Программы среднесрочных расходов на 2023-2025 гг.
Министр финансов Тигран Хачатрян и заместитель министра Ваге Ованнисян доложили о результатах обсуждения проекта. Было отмечено, что в проекте зафиксированы приоритеты и меры по достижению установленных программой правительства целей, в том числе в сферах социальной защиты, образования, здравоохранения и др. В этом контексте были представлены фискальная структура Программы среднесрочных расходов на 2023-2025 гг., прогнозы макроэкономических показателей, ведомственные заявки в рамках квот расходов, а также предложен? ?я по дополнительным программам капитальных расходов на 2022 год.
В ходе обмена мнениями по вышеуказанным темам были обсуждены вопросы, связанные с достижением целей правительства, программами развития и др.
Премьер-министр поручил руководителям ведомств быть последовательными, чтобы текущие и капитальные расходы, предусмотренные государственным бюджетом на 2022 год, были реализованы в полном объеме.
В ближайшем будущем состоится обсуждение отчета об исполнении государственного бюджета во втором квартале 2022 года.