Մոսկվան պատրաստակամ է շարունակել աջակցել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության շուրջ բանակցություններին
Ռուսական կողմը դրական է գնահատում խաղաղության պայմանագրի մշակման շուրջ Ղազախստանում Միրզոյանի և Բայրամովի հանդիպումը, հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը:
Հանդիպումը կողմերին հնարավորություն տվեց առաջ շարժվել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ճանապարհին, ասել է Գալուզինը՝ նեշոլվ, որ այսպիսով, այս ուղղությամբ ևս մեկ կարևոր քայլ է արվել․
«Մոսկվան արդեն երկու անգամ՝ 2023 թվականի մայիսին և հուլիսին, ընդունել է Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության շուրջ բանակցությունները։ Պատրաստ ենք այսուհետ ևս ամեն աջակցություն ցուցաբերել Ռուսաստանի երկու եղբայրական ժողովուրդների հաշտեցմանը, նպաստել փոխընդունելի և հավասարակշռված լուծումների որոնմանը՝ տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգությունն ու բարգավաճումն ապահովելու նպատակով»,- ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը։
Գալուզինը բարձր է գնահատել նաև Աստանայի դերը, որ հարթակ է տրամադրել հայ-ադրբեջանական շփումների համար․ «Կարևոր է, որ նման հանդիպումներն ընթանում են 2020-2022 թվականների բարձր մակարդակի եռակողմ պայմանավորվածությունների հունով, որոնք, բացի խաղաղության պայմանագրի կնքումից, նախատեսում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակում, համատեղ սահմանի դելիմիտացիա, քաղաքացիական հասարակությունների գծով շփումների զարգացում»։

Галузин заявил о готовности Москвы оказать поддержку примирению Еревана и Баку
Москва подтверждает готовность оказать поддержку примирению Еревана и Баку. Об этом заявил в интервью ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
Как отметил замминистра, российская сторона позитивно оценивает прошедшую 10-11 мая в Казахстане встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова по выработке мирного договора.
"Ее проведение дало сторонам возможность продвинуться на пути к миру и стабильности на Южном Кавказе. Сделан еще один важный шаг в этом направлении, - подчеркнул Галузин. - Москва уже дважды - в мае и июле 2023 года - принимала у себя раунды мирных переговоров между Баку и Ереваном. Готовы и впредь оказывать всемерную поддержку примирению двух братских России народов, содействовать поиску взаимоприемлемых и сбалансированных решений в целях обеспечения безопасности и процветания всех стран региона".
Дипломат также дал высокую оценку роли Астаны, предоставившей площадку для армяно-азербайджанских контактов. "Важно, что такие встречи идут в русле трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 годов, предусматривающих, помимо заключения мирного договора, разблокирование транспортных и экономических связей между Азербайджаном и Арменией, делимитацию совместной границы, развитие контактов по линии гражданских обществ", - добавил Галузин.