Միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունը և սադրիչ գործելակերպը զսպելու եղանակը. Վարչապետ
Նախքան օրակարգի քննարկումը՝ վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խողովակը երեկ կրկին փակելուն և նշել, որ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին գազ մատակարարող խողովակի հետ կատարել է նմանատիպ շուրջ 27 գործողություն, ինչը հանգեցրել է հումանիտար և բնապահպանական ճգնաժամի: Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Երեկ Ադրբեջանը կրկին փակել է Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խողովակը, մինչդեռ գազամատակարարումը վերականգնվել էր 1 օր առաջ: Մինչ այդ, Ադրբեջանը խողովակը բացել էր 7 օր առաջ, իսկ փակել՝ դրանից 4 օր առաջ: Դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումը դադարեցրել է 7 անգամ, ընդ որում՝ այս վիճակագրությունը չի արտահայտում ամբողջ պատկերը, որովհետև գազամատակարարման դադարեցումների և վերականգնումների արանքում էլ տեղի են ունենում այլազան իրադարձություններ. ասենք, օրինակ, գազամատակարարումը դադարեցվում է ոչ թե ամբողջությամբ, այլ 50 տոկոսով, հետո մատակարարվող գազի ծավալը դառնում է 70 տոկոս, հետո իջնում-հասնում 10 տոկոսի, հաջորդ պահին դառնում 30 տոկոս, հետո վերականգնվում ամբողջությամբ, հետո նորից իջնում-դառնում 40 տոկոս և այսպես շարունակ: Նման վայրիվերումները երբեմն օրվա մեջ կարող են տեղի ունենալ մի քանի անգամ կամ մի քանի օրը մեկ: Ընդ որում՝ սա արդեն ոչ թե «բնապահպաններն» են, այլ պետականորեն իրականացվող գործողություն, որովհետև եթե «բնապահպանները» Լաչինի միջանցքում ներկա են և տեսանելի, գազախողովակում նրանք չեն նկատվել:
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին գազ մատակարարող խողովակի հետ կատարել է նմանատիպ շուրջ 27 գործողություն: Պետք է ընդգծել, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որը «բնապահպանական» քողարկում ունի, Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է իրական բնապահպանական խնդիրների, որովհետև, ինչպես տեղյակ եք, Ադրբեջանն արգելափակել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի էլեկտրական հոսանքի մատակարարումը, ու քանի որ էլեկտրական էներգիա արտադրելու տեղական հզորությունները բավարար չեն, Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններն ստիպված են էլեկտրական հոսանքի հովհարային անջատումներ իրականացնել օրական 6, 8, 10 ժամ՝ կախված եղանակից: Այս պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցներն ստիպված են իրենց տները տաքացնելու համար փայտանյութ օգտագործել, որն իր հերթին բերում է անտառային հատումների, ինչը բնապահպանական լուրջ աղետի վերածվելու պոտենցիալ ունի, մանավանդ եթե հաշվի առնենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ձյուն է տեղացել, և գիշերը օդի ջերմաստիճանը նվազում է մինչև 5 աստիճան 0-ից ցածր:
Սրանով, ըստ այդմ, ևս մեկ անգամ հօդս են ցնդում Ադրբեջանի իբր բնապահպանական նպատակադրումները, որովհետև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որն սկսել է 60 օր առաջ, բացի հումանիտար ճգնաժամից, Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է նաև բնապահպանական ճգնաժամի:
Ադրբեջանի այս գործողությունները մեկ նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքը, ինչը, հավատում ենք, որ անկոտրում է: Այսուհանդերձ, մենք պիտի ավելի ու ավելի մեծացնենք մեր ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղում ծայր առած հումանիտար, հիմա արդեն նաև բնապահպական ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելու վրա, որն Ադրբեջանի ագրեսիվ և սադրիչ գործողությունների արդյունք է:
Միևնույն ժամանակ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն միջազգային կազմակերպություններին և երկրներին, որոնք այս ընթացքում օբյեկտիվ դիրքորոշում են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող հումանիտար ճգնաժամի մասին: Մեր միջազգային ջանքերը պետք է ուղղվեն բնապահպանական ծագող ճգնաժամը նույնպես միջազգային լայն քննարկման առարկա դարձնելուն: Եվ, կարծում եմ, անհրաժեշտ է, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար և բնապահպանական ճգնաժամն ավելի ինստիտուցիոնալ միջազգային քննարկման առարկա դառնան, որովհետև միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունը և սադրիչ գործելակերպը զսպելու եղանակը: Շնորհակալություն»:

Только неослабевающая активность международного сообщества может обуздать агрессивность и провокационные действия Азербайджана: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр коснулся вчерашнего перекрытия Азербайджаном ведущего в Нагорный Карабах газопровода и отметил, что с 12 декабря 2022 года Азербайджан провел около 27 подобных операций с поставляющим природный газ в Нагорный Карабах газопроводом, что привело к гуманитарному и экологическому кризису. В своей речи Никол Пашинян отметил:
Вчера Азербайджан вновь перекрыл ведущий в Нагорный Карабах газопровод, хотя подача газа была восстановлена всего сутки назад. До этого Азербайджан открыл трубопровод 7 дней назад, а перекрыл его за 4 дня до этого. С 12 декабря Азербайджан 7 раз перекрывал подачу газа в Нагорный Карабах, причем эта статистика не отражает всей картины, так как между прекращением и возобновлением подачи газа происходили разные события: скажем, например, подача газа прекращается не полностью, а на 50 процентов, затем объем подаваемого газа становится 70 процентов, затем падает до 10 процентов, в следующий момент становится 30 процентов, затем полностью восстанавливается, затем снова падает до 40 процентов и так далее. Такие перепады иногда могли происходить несколько раз в день или каждые несколько дней. Причем это уже не “экологи”, а это уже государственная акция, потому что если “экологи” присутствуют в Лачинском коридоре и их можно увидеть, то в газопроводе их не было замечено.
С 12 декабря 2022 года Азербайджан провел около 27 подобных операций с газопроводом, поставляющим природный газ в Нагорный Карабах. Нужно подчеркнуть, что незаконная блокада Азербайджаном Лачинского коридора, которая имеет “экологическое” прикрытие, привела к реальным экологическим проблемам в Нагорном Карабахе, поскольку, как вы знаете, Азербайджан также заблокировал подачу электроэнергии в Нагорный Карабах, а так как местных мощностей производства электроэнергии не хватает, властям Нагорного Карабаха приходится проводить веерные отключения электроэнергии на 6, 8, 10 часов в сутки, в зависимости от погоды. В этих условиях наши соотечественники в Нагорном Карабахе вынуждены использовать дрова для отопления своих домов, что в свою очередь приводит к вырубке лесов, что может обернуться серьезной экологической катастрофой, особенно если учесть, что в Нагорном Карабахе выпал снег, а температура воздуха ночью опускается до 5 градусов ниже нуля.
Этим, соответственно, в очередной раз разоблачаются псевдоэкологические цели Азербайджана, поскольку начавшаяся 60 дней назад незаконная блокада Азербайджаном Лачинского коридора, помимо гуманитарного кризиса, привела и к экологическому кризису в Нагорном Карабахе.
Эти действия Азербайджана преследуют одну цель: сломить волю народа Нагорного Карабаха жить на своей Родине, однако эта воля, мы уверены, нерушима. Тем не менее, мы должны все больше активизировать наши усилия, чтобы привлечь внимание международного сообщества к острому гуманитарному, а теперь и экологическому кризису в Нагорном Карабахе, который является результатом агрессивных и провокационных действий Азербайджана.
В то же время хочу поблагодарить те международные организации и страны, которые за этот период выразили объективную позицию по поводу разворачивающегося в Нагорном Карабахе гуманитарного кризиса. Наши международные усилия должны быть направлены на то, чтобы назревающий экологический кризис тоже стал предметом широкого международного обсуждения. И, я думаю, необходимо, чтобы незаконная блокада Лачинского коридора, гуманитарный и экологический кризис, сложившийся в Нагорном Карабахе, стали предметом более институционализированного международного обсуждения, потому что только неослабевающая активность международного сообщества может обуздать агрессивность и провокационные действия Азербайджана. Спасибо за внимание”.