Մեր երկրի շուրջ առաջացող և գոյություն ունեցող բոլոր խնդիրների արձագանքը տեսնում ենք Ֆրանսիայում. Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրոն-Պիվեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Իր խոսքում վարչապետը նշել է. «Հարգելի տիկին նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ ողջունել Հայաստանի Հանրապետությունում նման ներկայացուցչական պատվիրակության հետ: Ձեր այցը շատ կարևոր է մեզ համար և ունի թե՛ խորհրդանշական, թե՛ քաղաքական իմաստ: Կարծում եմ՝ այցն առաջին հերթին ի ցույց է դնում այն քաղաքական դինամիկան, որը գործնականում մեր երկրի անկախության ողջ շրջանում անընդհատ արտահայտվել է նորանոր դրսևորումներով: Շատ ուրախ եմ արձանագրել, որ նաև մեր երկկողմ հարաբերությունները, որոնք մենք անվանում ենք առանձնաշնորհյալ, իրենց հենց այդ վերնագրին համարժեք արտահայտությունն են գտնում պետական կառավարաման և տեղական ինքնակառավարման բոլոր մակարդակներում:
Շատ կարևոր է ընդգծել՝ մեզ համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի այն, որ մենք մեր տարածաշրջանում, մեր երկրի շուրջ առաջացող և գոյություն ունեցող բոլոր խնդիրների արձագանքը տեսնում ենք Ֆրանսիայում, հատկապես Ֆրանսիայի խորհրդարանական պալատներում, և դա շատ կարևոր է մեզ համար: Մենք անընդհատ առիթներ ենք ունենում ծափահարելու Ֆրանսիայի Ազգային ժողովին, Սենատին, և, եթե ես հիմա այդ առիթները թվարկեմ, նույնիսկ բավական երկար կտևի: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ և մեր խորհրդարանական գործընկերներին այդպիսի քաղաքական կամքի համար: Համոզված եմ, որ այս քաղաքական և մարդկային ջերմությունը, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև գոյություն ունի երկար տարիներ, նորանոր առարկայական դրսևորումներ կունենա»:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրոն-Պիվեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է գտնվել բարեկամ Հայաստանում: Յաել Բրոն-Պիվեն հիշատակել է Ազգային ժողովի և Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ ընդունած հայտարարությունների ու բանաձևերի փաստը՝ հավելելով, որ իրենք շարունակելու են ակտիվորեն ուշադրության կենտրոնում պահել արցախահայության խնդիրները և հետամուտ լինել դրանց լուծմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հերթական խախտման փաստը և կարևորվել դրան միջազգային հանրության ուշադրության ու համարժեք արձագանքի կարևորությունը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:
Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին՝ Նիկոլ Փաշինյանը և Յաել Բրոն-Պիվեն շեշտել են տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, կարևորվել է տնտեսության, զբոսաշրջության, կրթության, գիտության և մշակույթի բնագավառներում կապերի էլ ավելի խորացումը: Տեղեկացվել է, որ առաջիկայում սկսելու է գործել Մարսել-Երևան ավիաչվերթը, ինչը կնպաստի տուրիզմի ոլորտում համագործակցության զարգացմանը: Քննարկվել են նաև Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի գործունեության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը հյուրերի խնդրանքով անդրադարձել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքին և ընդգծել, որ ռեֆորմների հարուստ օրակարգը ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է: «Որևէ իրադարձություն կամ խնդիր չպետք է մեզ շեղի բարեփոխումների ուղուց, մեր արձագանքը մարտահրավերներին պետք է լինի ասիմետրիկ»,- նշել է վարչապետը:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с председателем Национального Собрания Франции
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Национального Собрания Франции Яэль Браун-Пиве.
В своей речи премьер-министр отметил: “Уважаемая госпожа председатель, рад приветствовать Вас в Республике Армения в сопровождении столь представительной делегации. Ваш визит очень важен для нас и имеет как символическое, так и политическое значение. Думаю, визит в первую очередь показывает ту политическую динамику, которая практически на протяжении всего периода независимости нашей страны постоянно выражалась в новых проявлениях. Очень рад констатировать, что также наши двусторонние отношения, которые мы называем привилегированными, находят эквивалентное этому названию выражение на всех уровнях государственного управления и местного самоуправления.
Очень важно подчеркнуть, что особое значение для нас имеет то, что мы видим во Франции, особенно в палатах парламента Франции, отклик на все проблемы, возникающие и существующие в нашем регионе и вокруг нашей страны, и это очень важно для нас. У нас постоянно возникают поводы аплодировать Национальному Собранию Франции, Сенату, и если бы я сейчас перечислил все эти поводы, то это длилось бы довольно долго. Хочу поблагодарить Вас и наших коллег-парламентариев за такую политическую волю. Уверен, что эта политическая и человеческая теплота, существующая между Арменией и Францией на протяжении многих лет, получит новые предметные проявления”.
Председатель Национального Собрания Франции Яэль Браун-Пиве поблагодарила за теплый прием и отметила, что для нее большая честь находиться в дружественной Армении. Яэль Браун-Пиве упомянула заявления и резолюции, принятые Национальным Собранием и Сенатом Франции относительно блокады Нагорно-Карабаха и Лачинского коридора, добавив, что они и впредь будут активно фокусироваться на проблемах арцахских армян и добиваться их решения.
На встрече были затронуты шаги по преодолению гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Был подчеркнут факт очередного нарушения Азербайджаном заявления от 9 ноября 2020 года, в этом контексте отмечена важность внимания международного сообщества и адекватной реакции на него.
Состоялся также обмен мнениями о происходящих в регионе процессах.
Коснувшись армяно-французских отношений, Никол Пашинян и Яэль Браун-Пиве подчеркнули необходимость развития и расширения взаимодействия в различных сферах. В частности, была подчеркнута важность дальнейшего углубления связей в сферах экономики, туризма, образования, науки и культуры. Было отмечено, что в ближайшее время начнут действовать авиарейсы Марсель-Ереван, что будет способствовать развитию сотрудничества в сфере туризма. Также были обсуждены вопросы, связанные с расширением деятельности Французского университета в Армении.
По просьбе гостей премьер-министр Пашинян коснулся процесса осуществляемых в нашей стране демократических и институциональных реформ и подчеркнул, что насыщенная повестка реформ является одним из приоритетов правительства Армении. “Никакое событие или проблема не должны сбивать нас с пути реформ, наш ответ на вызовы должен быть асимметричным”, - отметил премьер-министр.