Մենք կցանկանայինք, որպեսզի առևտրաշրջանառության մակարդակի առումով ավելի արագ առաջ շարժվենք. վարչապետը հանդիպեց Մոլդովայի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ, ով Հայաստան է ժամանել ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով Մոլդովայի նախագահին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի պարոն նախագահ,
հարգելի բարեկամներ,
ուրախ եմ ողջունել Ձեզ Երևանում՝ Հայաստանի մայրաքաղաքում։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք բավական հաճախ ենք հանդիպել, և մեր միջև ձևավորվել են բավական ջերմ հարաբերություններ։ Հուսով եմ և վստահ եմ, որ այդ հարաբերությունները նաև շատ օգտակար կլինեն մեր երկրների միջև հարաբերությունների համար, և շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի հնարավորություն ունեմ՝ Ձեզ հետ քննարկելու մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցերը։ Մենք պետք է աշխատենք մեր առևտրատնտեսական, քաղաքական կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ։ Կարծում եմ, որ այսօր իրապես կան այդպիսի հնարավորություններ, պետք է ուղղակի օգտագործել։ Հատկապես Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում մեր համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում, և ես վստահ եմ՝ իրապես աշխատելու պարագայում կոնկրետ արդյունքներ կունենանք»։
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի վարչապետին ջերմ ընդունելության համար, նշել է.
նախևառաջ շատ ուրախ եմ կրկին գտնվել Երևանում։ Վերջին 2.5 տարում արդեն 3-րդ անգամ եմ Երևանում։ Հուսով ենք, որ Դուք մոտակա ժամանակներում Ձեր առաջին պաշտոնական այցը կկատարեք Մոլդովայի Հանրապետություն։ Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ Ձեզ հրավիրել Մոլդովա։
Գիտեք, որ մեր երկրների միջև ավանդաբար գոյություն ունեն շատ լավ, բարեկամական հարաբերություններ բոլոր ուղղություններով։ Իհարկե, մենք կցանկանայինք, որպեսզի առևտրաշրջանառության մակարդակի առումով ավելի արագ առաջ շարժվենք։ Այս առնչությամբ կարելի է Ձեր այցին զուգահեռ կազմակերպել Հայ-մոլդովական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը, որը վաղուց չի գումարվել։ Մենք հիմա հաստատում ենք միջկառավարական հանձնաժողովի մոլդովական կողմի կազմը։ Այդ պատճառով հուսով եմ, որ մյուս տարվա սկզբին կկայանան Ձեր պաշտոնական այցը և Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրի կարգավիճակ ստանալու հարցում Մոլդովային աջակցելու համար։ Նախորդ տարի մայիսի 14-ին Մոլդովան դարձավ առաջին երկիրը, որն ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրի կարգավիճակ ստացավ։ Մեզ համար սա շատ հետաքրքիր, հեռանկարային հարթակ է. որպես դիտորդ երկիր՝ մենք նախագահի մակարդակով մասնակցում ենք բոլոր նիստերին, մասնակցում են իմ գործընկերները, նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչները։ Կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ շատ լուրջ, լավ ներուժ ունենք։
Երևի տեղյակ եք, որ հունիսի սկզբին Մոլդովայում տեղի ունեցան քաղաքական փոփոխություններ. մենք ունենք խորհրդարանական մեծամասնություն, նոր կառավարություն ենք ձևավորել, որն ստացել է և ներկայում ունի Մոլդովայի Հանրապետության բնակչության շուրջ 80 տոկոսի աջակցությունը։ Մոլդովայի 28 տարվա անկախությունից ի վեր այսպիսի ներքին կոնսենսուս առաջին անգամ է արձանագրվում, որն ամրապնդված է նաև արտաքին քաղաքական կոնսենսուսով։ Դա մեզ լավ հնարավորություն է տալիս առաջ շարժվել արտաքին առևտրի, արտաքին քաղաքական կապերի զարգացման ուղղությամբ։ Ես նաև հուսով եմ, որ մեր երկկողմ հարաբերությունները և՛ իմ այցից, և՛ Ձեր պաշտոնական այցից հետո կբարձրանան այլ մակարդակի»։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ փաստացի իր՝ Մոլդովա պաշտոնական այցի կապակցությամբ կոնկրետ ժամկետներն արդեն նախանշված են, և այժմ պետք է աշխատել արդյունավետ օրակարգ մշակելու ուղղությամբ։ Հայաստանի վարչապետը ողջունել է Մոլդովայում քաղաքական իրավիճակի կայունությունը, ինչը կնպաստի երկրի առաջընթացին և գործընկեր պետությունների հետ համագործակցության զարգացմանը։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Դոդոնը քննարկել են Հայաստանի և Մոլդովայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հակամարտությունների կարգավորման հարցի շուրջ։ Անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ինչպես նաև Մերձդնեստրի հետ կապված իրավիճակին։
Կողմերն ընդգծել են հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորությունը՝ տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և զարգացման համատեքստում և փոխադարձ աջակցություն հայտնել այդ գործընթացում։

Пашинян встретился с Додоном: Уже намечены сроки визита армянского премьера в Молодву
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня встретился с Президентом Республики Молдова Игорем Додоном, который прибыл в Армению для участия в заседании Высшего экономического совета ЕАЭС.
Приветствуя президента Молдовы, премьер-министр Никол Пашинян отметил:
«Уважаемый господин президент! Уважаемые друзья!
Рад приветствовать Вас в Ереване, в столице Армении. За последний год мы встречались довольно часто, и между нами сформировались довольно теплые отношения. Надеюсь и уверен, что эти отношения также будут очень полезны для отношений между нашими странами, и очень рад, что у меня есть такая возможность обсудить с вами вопросы дальнейшего развития наших отношений. Мы должны работать в направлении укрепления наших торгово-экономических, политических связей. Думаю, что сегодня действительно есть такие возможности, нужно просто использовать. Особенно в рамках Евразийского экономического союза наше сотрудничество открывает новые возможности, и я уверен, что в случае реальной работы, у нас будут конкретные результаты».
Президент Молдовы Игорь Додон, поблагодарив премьер-министра Армении за теплый прием, отметил:
«Уважаемый господин премьер-министр! Уважаемые друзья!,
Прежде всего, я очень рад вновь находиться в Ереване. За последние 2.5 года я уже в третий раз в Ереване. Надеемся, что вы в ближайшее время совершите свой первый официальный визит в Республику Молдова. Хочу еще раз пригласить Вас в Молдову.
Знаете, что между нашими странами традиционно существуют очень хорошие, дружественные отношения по всем направлениям.
Конечно, мы бы хотели, чтобы в плане уровня торгового оборота мы продвинулись быстрее. В связи с этим можно параллельно с вашим визитом организовать проведение заседания армяно-молдавской межправительственной комиссии, которое давно не было созвано. Мы сейчас утверждаем состав молдавской стороны межправительственной комиссии. Поэтому я надеюсь, что в начале следующего года состоится ваш официальный визит и заседание межправительственной комиссии.
Хочу поблагодарить за поддержку в получении статуса страны-наблюдателя в ЕАЭС. В прошлом году 14 мая Молдова стала первой страной, получившей статус страны-наблюдателя в ЕАЭС. Для нас это очень интересная, перспективная платформа. как страна-наблюдатель, мы на уровне президента участвуем во всех заседаниях, участвуют мои коллеги, представители Аппарата президента. Думаю, что в этом направлении у нас есть очень серьезный, хороший потенциал.
Наверное, вы в курсе, что в начале июня в Молдове произошли политические изменения. У нас есть парламентское большинство, сформировано новое правительство, которое в настоящее время поддерживает около 80% населения Республики Молдова. За 28 лет независимости Молдовы такой внутренний консенсус фиксируется впервые, он закреплен также внешнеполитическим консенсусом. Это дает нам хорошую возможность двигаться вперед в направлении развития внешней торговли, внешнеполитических связей. Я также уверен, что наши двусторонние отношения и после моего визита, и после вашего официального визита поднимутся на другой уровень».
Никол Пашинян отметил, что, фактически, уже намечены конкретные сроки его официального визита в Молдову, и сейчас нужно работать над разработкой эффективной повестки дня. Премьер-министр Армении приветствовал стабильность политической ситуации в Молдове, что будет способствовать прогрессу страны и развитию сотрудничества со странами-партнерами.
Премьер-министр Пашинян и президент Додон обсудили возможности развития сотрудничества между Арменией и Молдовой в различных сферах. Собеседники обменялись мнениями по вопросу урегулирования конфликтов. Стороны коснулись нагорно-карабахского конфликта, а также ситуации с Приднестровьем.
Стороны подчеркнули важность мирного урегулирования конфликтов в контексте региональной стабильности, безопасности и выразили взаимную поддержку в этом процессе.