Լիահույս եմ, որ Արցախի Հանրապետությունը պատվով դուրս կգա այս փորձությունից. Իշխան Սաղաթելյան
Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը:
«Դա տեղի է ունենում աշխարհաքաղաքական բարդ պայմաններում, երբ Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ, թշնամին զորքեր է կուտակել սահմանին՝ ստեղծելով պայթունավտանգ իրավիճակ։
Այս իրավիճակում կենսական անհրաժեշտություն է, որ Արցախում կայանալիք ընտրությունները տեղի ունենան համախմբման, փոխգործակցության եւ միասնականության մթնոլորտում։
Անթույլատրելի և դատապարտելի են այս օրերին որոշ ուժերի կողմից հնչեցվող սադրիչ, պառակտիչ հայտարարությունները և նախաձեռնությունները, որոք կարող են ապակայունացնել կամ խաթարել պետական համակարգի կենսագործունեությունն Արցախում։
Հավատում ենք, որ Արցախյան ազատամարտի եւ դրան հաջորդած տարիների ընթացքում իր միասնականությամբ բոլոր փորձություններին դիմագրաված արցախահայությունը տեղիք չի տա բախտախնդիր ուժերի սադրիչ կոչերին։ Իսկ Արցախում գործող պատասխանատու ուժերը կրկին հանդես կբերեն ողջախոհություն, կարձանագրեն պահի լրջությունը եւ Ազգային ժողովում կայանալիք ընտրություններով կձեւավորեն կուռ, միասնական, ստեղծված իրավիճակին համապատասխան որոշումներ կայացնող, արցախահայության ինքորոշման իրավունքները անսակարկ պաշտպանող իշխանություն։
Լիահույս եմ, որ Արցախի Հանրապետությունը պատվով դուրս կգա այս փորձությունից, և համահայկական զորակցությամբ կշարունակենք այս գոյաբանական պայքարը»,- գրել է նա։

Уверен, что Республика Арцах с честью выйдет их этого испытания – Ишхан Сагателян
Представитель Верховного органа АРФД, депутат парламента от фракции Армения Ишхан Сагателян написал на своей странице в Facebook:
«Национальное Собрание Республики Арцах 9 сентября изберет нового президента.
Это происходит в сложных геополитических условиях, когда Арцах находится в блокаде, враг сосредоточил войска на границе, создав взрывоопасную ситуацию.
В этой ситуации жизненно необходимо, чтобы предстоящие в Арцахе выборы состоялись в атмосфере консолидации, взаимодействия и единства.
Недопустимы и предосудительны озвучиваемые некоторыми силами в эти дни провокационные, раскольнические заявления и инициативы, которые могут дестабилизировать или нарушить жизнедеятельность государственной системы в Арцахе.
Я верю, что арцахские армяне, противостоящие своим единством всем испытаниям в ходе Арцахской войны и в последующие годы, не поддадутся провокационным призывам авантюрных сил. А действующие в Арцахе ответственные силы вновь проявят здравомыслие, зафиксирует серьезность момента и сформирует на выборах в Национальном Собрании твердую, единую, способную принимать соответствующие решения, безоговорочно защищающую право армян Арцаха на самоопределение власть.
Уверен, что Республика Арцах с честью выйдет их этого испытания и при всеармянской поддержке мы продолжим эту экзистенциальную борьбу».