Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չպետք է խտրականության ենթարկվի. ՀՀ ԱԳ նախարարի ելույթը ՄԱԿ ՄԻԽ նստաշրջանում
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չպետք է խտրականության ենթարկվի իր ծագման, լեզվի, կրոնի, քաղաքական կամ այլ համոզմունքների, ազգային ծագման կամ այլ պատճառներով, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Ժնևում փետրվարի 28-ին տեղի է ունեցած ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 49-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածում, որը նախագահել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի փոխնախագահ, ՄԱԿ-ի Ժնևի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը։
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է․
«Հարգելի՛ գործընկերներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել Ձեզ, պարո՛ն փոխնախագահ՝ որպես խորհրդի այս նստաշրջանի նախագահող:
Մարդու իրավունքների խորհուրդը բազմակողմ դիվանագիտության առանցքային ձեռքբերումներից է, քանի որ այն հանդիսանում է մարդու իրավունքների երկխոսության պահպանման և խթանման անփոխարինելի հարթակ՝ անկախ միջազգային և տարածաշրջանային տարբեր ճգնաժամերից: Այս խորհուրդը կոչված է պաշտպանելու յուրաքանչյուրին բոլոր ժամանակներում։ Այստեղ Անհատի անկապտելի արժանապատվությունն է նժարին դրված։ Աշխարհում գոյություն ունեցող և փոփոխվող բազում ճգնաժամերի պայմաններում հակամարտային իրավիճակներում գտնվող մարդկանց իրավունքները պետք է լինեն Մարդու իրավունքների խորհրդի և նրա հատուկ ընթացակարգերի հատուկ ուշադրության կենտրոնում։
Հենց այս տեսլականով ու նպատակներով է Հայաստանը մեկնարկել խորհրդում իր անդամակցության երրորդ տարին։ Կարծում եմ` արտաքին թեմատիկ խնդիրների և երկրի ճգնաժամային իրավիճակների արձագանքման և հասցեագրման գործում մենք կարողացանք մեզ դրսևորել որպես վստահելի և հուսալի գործընկեր: Մենք վճռական ենք՝ շարունակելու մեր ներդրումը՝ առավելագույնս կառուցողական և դրական:
Այս համատեքստում ուրախ եմ հայտնել, որ Հայաստանը մտադիր է խորհրդի այս նստաշրջանում կրկին ներկայացնել Ցեղասպանության կանխարգելման մասին բանաձևի նախագիծը։ Սա մի օրակարգ է, որը Հայաստանը տարիներ շարունակ առաջ է մղում։ Ժնևում մեր թիմը կազմակերպելու է խորհրդակցությունների թափանցիկ գործընթաց՝ բոլոր շահագրգիռ պետությունների և այլ կողմերի մասնակցությամբ։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած բարդություններից և քաղաքական ճգնաժամից հետո անցկացվեցին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որով Հայաստանի ժողովուրդը վերահաստատեց իր հավատարմությունն ու նվիրվածությունը ժողովրդավարական արժեքներին և մարդու իրավունքներին: Միջազգային դիտորդներն արտահերթ խորհրդարանական ընտորթյունները գնահատել են որպես մարդու իրավունքների ոլորտում ստանձնած հանձնառություններին և ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան։ Բոլորովին վերջերս «Economist Intelligence Unit»-ի հրապարակած այս տարվա Ժողովրդավարության ինդեքսում Հայաստանը տարածաշրջանի առաջատարն է ճանաչվել ընտրական գործընթացների և բազմակարծության, կառավարության գործունեության, քաղաքական ներգրավվածության, քաղաքական մշակույթի ու քաղաքացիական ազատությունների ոլորտում։
Պարոն փոխնախագահ,
Այս տարի լրանում է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակը։ Վերահաստատում եմ իմ երկրի անսասան հանձնառությունը բազմակողմանիությանը, որի հիմքում է Միավորված ազգերի կազմակերպությունը, ինչպես նաև մեր լիակատար հավատարմությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին ու սկզբունքներին։
Պատահական չէ, որ Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության առաջին տողում նշված է «մենք՝ ժողովուրդներս»՝ որպես կազմակերպության լեգիտիմության աղբյուր։ Մարդիկ և նրանց իրավունքները պետք է ՄԱԿ-ի գործունեության առաջնային և առանցքային տեղում լինեն: Ինքնորոշման իրավունքը Միավորված ազգերի կազմակերպության հիմնական նպատակներից է, և այդ իրավունքի դեմ ուժի կիրառումը կարող է առաջացնել մարդու իրավունքների խախտումների մի ամբողջ շղթա, ներառյալ՝ զանգվածային ոճրագործություններ և էթնիկ զտումներ: Սա այն է, ինչին մենք ականատես ենք եղել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ 2020թ. սանձազերծված պատերազմի ժամանակ և հետո։
ՄԱԿ-ը և նրա մարմիններն օժտված են համընդհանուր մանդատով՝ անվերապահ, անխոչընդոտ, անարգել հասանելիություն ունենալու կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց՝ անկախ նրանց գտնվելու վայրից և հանգամանքներից: Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատասխանատվություն ստանձնելու Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում անվերապահ հասանելիություն ապահովելու համար։
ՄԱԿ-ի հատուկ ընթացակարգային մանդատ կրողները մի քանի անգամ դիմում են հղել Ադրբեջանին, որոնցում արծարծվում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում վարձկաններ օգտագործելու, արտադատական մահապատիժների, կամայական ձերբակալությունների, բռնի անհետացումների, կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ հարցեր: Ադրբեջանը հրաժարվել է պատշաճ պատասխան տալ և փաստորեն, ընդհանրապես չի պատասխանել վերջին դիմումներին, ինչը բացահայտ մարտահրավեր  է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների մեխանիզմին։
Անպատժելիությունը հանգեցնում է նոր խախտումների։ Լեռնային Ղարաբաղից բացի Ադրբեջանը շարունակում է մարդու իրավունքների խախտումների իր քաղաքականությունը՝ այժմ էլ Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ շրջաններում, որտեղ քաղաքացիական բնակչությունը տուժում է Ադրբեջանի զինված ուժերի շարունակական սադրիչ գործողություններից: Այս ագրեսիվ քաղաքականությունն ուղեկցվում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի բացահայտ խախտումներով։ Հրադադարի հաստատումից 16 ամիս անց Ադրբեջանը շարունակում է պահել 38 հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝  քաղաքացիական անձանց, իսկ հարյուրավոր անհայտ կորածների, այդ թվում՝ տասնյակ բռնի անհետացածների ճակատագրերը մնում են չբացահայտված:
Այն մարդկանց ծանր վիճակը, որոնց ՄԱԿ-ը հասանելիություն չունի, չպետք է մոռացվի: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չպետք է խտրականության ենթարկվի իր ծագման, լեզվի, կրոնի, քաղաքական կամ այլ համոզմունքների, ազգային ծագման կամ այլ պատճառներով: Մենք ձգտում ենք հասնել հայերի անվտանգ, արժանապատիվ եւ կամավոր վերադարձին իրենց հայրենի տները՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում։
2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Միջազգային դատարանի կողմից առաջադրված միջանկյալ միջոցները, որոնք Ադրբեջանին հարկադրում են դադարեցնել հայերի նկատմամբ ռասիստական և խտրական դրսևորումները, ներառյալ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը և վանդալիզմը, պետք է անվերապահորեն կատարվեն: Այս միջոցները գալիս են ապացուցելու Ադրբեջանի հակահայկական քաղաքականությունը, այդ թվում՝ վերջինիս ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ժողովրդին գոյատևման միջոցներից զրկելը, հայ բնակչությանն անընդհատ ահաբեկել ու ուժի կիրառման նոր սպառնալիքը։
Միայն այս խնդիրների հասցեագրմամբ մենք կարող ենք ապահովել մեր տարածաշրջանում կայունություն, խաղաղություն, արդարություն և մարդու համընդհանուր իրավունքների պաշտպանություն։

Народ Нагорного Карабаха не должен подвергаться дискриминации: речь Мирзояна на заседании Совета ООН по правам человека
Народ Нагорного Карабаха не должен подвергаться дискриминации из-за его происхождения, языка, религии, политических или иных взглядов, национального происхождения или иного статуса. Об этом в рамках заседания высокого уровня Совета ООН по правам человека в Женеве заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
Ниже приводим неофициальный перевод выступления главы МИД Армении:
«Уважаемые коллеги,
Большая честь для меня приветствовать Вас, г-н заместитель председателя, на посту председателя этой сессии Совета.
Совет по правам человека является одним из ключевых достижений многосторонней дипломатии, поскольку он обеспечивает незаменимую платформу для поддержания и развития диалога по правам человека независимо от различных международных и региональных кризисов. Этот Совет призван защищать всех и каждого во все времена. Здесь речь идет о неотъемлемом достоинстве человека. При таком большом количестве существующих и возникающих кризисов во всем мире права людей в условиях конфликтов должны находиться в центре особого внимания Совета по правам человека и его специальных процедур.
Именно с этим видением и целями Армения вступила в третий год своего полноправного членства в Совете. Я считаю, что мы смогли зарекомендовать себя как заслуживающий доверия и надежный партнер в реагировании и решении отдаленных тематических вопросов и критических страновых ситуаций. Мы преисполнены решимости продолжать вносить свой вклад самым конструктивным и позитивным образом.
В этом контексте я рад сообщить, что Армения намерена на этой сессии Совета снова внести проект резолюции о предотвращении геноцида. Это тема, которую Армения отстаивает на протяжении многих лет. Наша команда в Женеве собирается организовать прозрачный процесс консультаций со всеми заинтересованными государствами и другими заинтересованными сторонами.
После трудностей и политического кризиса вследствие развязанной Азербайджаном 44-дневной войны были проведены досрочные парламентские выборы, на которых народ Армении подтвердил свою приверженность ценностям демократии и прав человека. Международные наблюдатели за досрочными парламентскими выборами оценили, что они прошли в соответствии с обязательствами в области прав человека и демократическими стандартами. Совсем недавно в Индексе демократии за этот год, опубликованном Economist Intelligence Unit, Армения заняла первое место в регионе по таким показателям, как избирательный процесс и плюрализм, функционирование правительства, участие в политической жизни, политическая культура и гражданские свободы.
Господин вице-председатель,
В этом году исполняется 30 лет со дня членства Армении в ООН. Я подтверждаю непоколебимую приверженность моей страны принципам многосторонности, ядром которой является Организация Объединенных Наций, и нашу полную приверженность целям и принципам Устава ООН.
Не случайно в первой строке Устава Организации Объединенных Наций говорится о «мы, народы» как об источнике ее легитимности. Люди и их права должны стоять во главе и в центре всего, что делает Организация Объединенных Наций в целом. Право на самоопределение было одной из главных целей Организации Объединенных Наций, и применение силы против этого права может спровоцировать целую цепь нарушений прав человека, включая массовые зверства и этнические чистки. Это то, что мы наблюдаем во время и после войны, развязанной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха в 2020 году.
ООН и ее органы наделены универсальным мандатом на безусловный, беспрепятственный, беспрепятственный доступ к нуждающимся людям, где бы они ни находились и при любых обстоятельствах. Мы призываем международное сообщество взять на себя ответственность за обеспечение безусловного доступа ко всей территории Нагорного Карабаха.
Мандатарии специальных процедур ООН направили Азербайджану несколько обращений, в которых поднимались вопросы, касающиеся использования наемников, применения внесудебных казней, произвольных задержаний, насильственных исчезновений, уничтожения религиозного и культурного наследия в контексте нагорно-карабахского конфликта. Азербайджан отказался дать надлежащий ответ и фактически вообще не ответил на последние сообщения, просто бросая вызов механизму ООН по правам человека.
Безнаказанность приводит к новым нарушениям. Помимо Нагорного Карабаха, Азербайджан продолжает свою политику нарушения прав человека и сейчас на приграничных территориях Республики Армения, где гражданское население страдает от постоянных провокационных действий вооруженных сил Азербайджана. Эта агрессивная политика сопровождается открытыми нарушениями международного гуманитарного права. После 16 месяцев режима прекращения огня Азербайджан продолжает удерживать 38 армянских военнопленных, в том числе гражданских лиц, а судьба сотен пропавших без вести остается невыясненной, десятки случаев насильственных исчезновений остаются нераскрытыми.
Нельзя забывать о бедственном положении людей, к которым ООН не имеет доступа. Народ Нагорного Карабаха не должен подвергаться дискриминации из-за его происхождения, языка, религии, политических или иных взглядов, национального происхождения или иного статуса. Мы стремимся к безопасному, достойному и добровольному возвращению армян в дома своих предков во всех частях Нагорного Карабаха.
Срочные меры, выдвинутые Международным судом ООН 7 декабря 2021 года, предписывающие Азербайджану прекратить расистскую и дискриминационную политику в отношении армян, включая уничтожение и вандализм в отношении армянского культурного наследия, должны быть безоговорочно выполнены. Эти меры служат доказательством антиармянской политики Азербайджана, в том числе его воинственной риторики, лишения людей средств к существованию, постоянного террора армянского населения и угроз применения новой силы.
Только безотлагательно решая эти вопросы, мы сможем обеспечить стабильность, мир, справедливость и защиту всеобщих прав человека в нашем регионе.