Խստագույնս դատապարտելի է Ադրբեջանի կողմից կրոնական ատելության հիմքով իրականացված հանցագործության հերթական դեպքը․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու ավերման վերաբերյալ.
«Այսօր BBC լրատվական ծառայության կողմից շրջանառության մեջ դրվեցին տեսանյութեր՝ փաստելով Մեխակավան (Ջեբրայիլ) բնակավայրի մոտ գտնվող Զորավոր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հիմնահատակ ավերումը, որը տեղի է ունեցել շրջանի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնվելուց հետո: Այդ նույն եկեղեցին Արցախի դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի ժամանակ արդեն իսկ ենթարկվել էր սրբապղծման:
Խստագույնս դատապարտելի է Ադրբեջանի կողմից կրոնական ատելության հիմքով իրականացված հանցագործության հերթական այս դեպքը։ Միաժամանակ առավել անհանգստացնող է ադրբեջանական ղեկավար շրջանակների կողմից այս բարբարոսությունը հիմնավորելու փորձերը, ինչը ցույց է տալիս, որ վանդալիզմի այս հերթական դրսևորումն ունեցել է միտումնավոր բնույթ և իր կազմակերպվածությամբ հիշեցնում է Նախիջևանի պատմամշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացումը:
Վերջին պատերազմից հետո պաշտամունքի վայրի ոչնչացման այս դեպքն առանձին դրվագ չէ: Արցախի Հանրապետության Շուշի քաղաքի 200 տարուց ավել պատմություն ունեցող «Կանաչ ժամ» եկեղեցու ավերումը փաստում է, որ ադրբեջանական կողմից իրականացվող մշակութային վանդալիզմը հիմվում է միայն մեկ չափանիշի վրա, և այդ չափանիշը քրիստոնյա հայ ժողովրդի հանդեպ ատելությունն է:
Ի հեճուկս աշխարհին որպես «հանդուրժողականության և բազմամշակութայնության կենտրոն» ներկայանալու ջանքերին՝ Ադրբեջանն առ այսօր ամրագրել է իր դիրքը՝ որպես քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացման առաջամարտիկ:
Հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում ադրբեջանական իշխանությունների՝ քրիստոնեական մշակութային արժեքների պահպանման վերաբերյալ հավաստիացումների սին լինելը: Միջազգային հանրությունը պետք է օր առաջ միջոցներ ձեռնարկի Ադրբեջանի կողմից նախորդ տարվա սեպտեմբերի 27-ից սկսված և մինչ օրս շարունակվող հանցագործությունների, այդ թվում՝ մշակութային ցեղասպանության դադարեցման և դատապարտման ուղղությամբ»:

Это очередное преступление, совершенное Азербайджаном на почве религиозной ненависти, достойно серьезнейшего осуждения: пресс-секретаря МИД Армении
Комментарий пресс-секретаря МИД Армении Анны Нагдалян о разрушении церкви Зоравор Сурб Аствацацин.
Ниже приводим текст комментария без изменений:
“Сегодня служба новостей BBC опубликовала видеоролик, в котором задокументировано полное разрушение церкви Зоравор Сурб Аствацацин близ города Мехакаван (Джебраил), осуществленное после перехода данного района под контроль Азербайджана. Эта же церковь уже была осквернена во время недавней агрессии Азербайджана против Арцаха.
Это очередное преступление, совершенное Азербайджаном на почве религиозной ненависти, достойно серьезнейшего осуждения. В то же время попытки азербайджанского руководства оправдать это варварство вызывают еще большую тревогу, что свидетельствует о том, что это очередное проявление вандализма носило умышленный характер и своей слаженностью напоминает о систематическом разрушении историко-культурного наследия Нахиджевана.
Это не единственный случай разрушения религиозного сооружения после последней войны. Уничтожение церкви «Канач Жам» в городе Шуши Республики Арцах, история которой насчитывает более 200 лет, подтверждает тот факт, что культурный вандализм, осуществляемый Азербайджаном, основывается только на одном критерии – ненависть к христианскому армянскому народу.
Несмотря на усилия представить себя миру в качестве «центра толерантности и многокультурности», Азербайджан укрепил за собой позицию лидера в уничтожении христианского наследия.
Уничтожение армянского историко-культурного и религиозного наследия еще раз показывает тщетность заверений властей Азербайджана о сохранении христианских культурных ценностей. Международное сообщество должно предпринять незамедлительные шаги для прекращения и осуждения начатых Азербайджаном с 27 сентября прошлого года и продолжающихся по сей день преступлений, в том числе и культурного геноцида.”