«Խաղաղության պայմանագիրը ամեն ինչ հարյուր տոկոսով չի լուծի». Բայրամով
Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրն ամեն ինչ 100 տոկոսով չի լուծի. այդ մասին ադրբեջանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանն է խաղաղության համաձայնագրի հետ կապված «բոլոր կարեւոր նախաձեռնությունների հեղինակը»։
«Գործընթացը կախված չէ մի կողմի ցանկությունից։ Այստեղ կարևոր է, որ երկու կողմերն էլ համապատասխան քայլեր ձեռնարկեն։ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ամբողջական վերականգնումից հետո մենք ուշադիր հետևում ենք Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության ուղերձներին։ Մենք նաև դրական արձագանքներ ենք լսում»:
Գերատեսչության ղեկավարն ասել է, որ պաշտոնական Բաքուն խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ առաջարկների հերթական փաթեթը Երեւանից ստացել է այս տարվա նոյեմբերի վերջին.
«Հայաստանին ներկայացվել է առաջարկների փաթեթը, որը մենք մշակել ենք մեկ ամսվա ընթացքում։ Գործընթացը շարունակվում է։ Կարծում եմ՝ հանդիպումները կկայանան 2024 թվականին։ Մենք իրատեսորեն ու լավատեսորեն ենք նայում այս հարցին։ Միաժամանակ, երբ խոսում ենք խաղաղության պայմանագրի մասին, պետք է հասկանանք, որ այն ամեն ինչ 100 տոկոսով չի լուծի»։

Джейхун Байрамов: Мирный договор не решит все на 100 процентов
Мирный договор не решит все на 100 процентов. Об этом заявил министр иностранных дел Джейхун Байрамов в интервью Азербайджанскому телевидению.
По его словам, Азербайджан является автором всех важных инициатив, связанных с мирным соглашением: «Процесс не зависит от желания одной стороны. Важно, чтобы обе стороны предприняли здесь соответствующие шаги. После полного восстановления суверенитета Азербайджана мы внимательно следим за месседжами политического руководства Армении. Мы также слышим некоторые положительные отзывы».
Глава ведомства сообщил, что очередной пакет предложений по мирному договору официальный Баку получил из Еревана в конце ноября этого года.
«Пакет предложений, разработанный нами в течение месяца, был представлен Армении. Процесс продолжается. Я думаю, что встречи состоятся в 2024 году. Мы смотрим на этот вопрос реалистично и оптимистично. В то же время, когда говорим о мирном соглашении, мы должны понимать, что оно не решит все на 100 процентов», – сказал Байрамов.