Կարո՞ղ է արդյոք ավելի բարեկեցիկ և ապահով կյանքը հեռացնել նոր պատերազմի վտանգը
Համաշխարհային բանկը հրատարակել է 2023թ. արդյունքով գնողունակության պարիտետի համաձայն շնչին ընկնող համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) ցուցանիշները: Ինչպես հայտնի է, աշխարհում այս տվյալների հիման վրա են գնահատում երկրների տնտեսական ներուժը և զարգացման աստիճանը: Այս տվյալները շատ հետաքրքիր եզրակացությունների տեղիք են տալիս: Հայաստանի ցուցանիշերը զարմանալիորեն լավն են և խոսում են գործարար աշխուժության հետագա աճի լուրջ հնարավորությունների մասին:
Ստորև ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում մեր վերլուծականը Հայաստանի տնտեսական զարգացման տեսանելի հեռանկարների և դրանից բխող քաղաքական եզրակացությունների վերաբերյալ:
Հարավային Կովկասը գայթակղիչ տեղ ունի մեծ տարածաշրջանային զարգացումներում
Այնպիսով, գնողունակության պարիտետի համաձայն շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն մակրոտնտեսական մի ցուցանիշ է, որն արտահայտում է բոլոր վերջնական ապրանքների և ծառայությունների շուկայական արդյունքը, որոնք արտադրվել են տվյալ տարում միջին հաշվով մեկ մարդու կողմից: Շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն (հաշվի առնելով գնողունակության պարիտետը) իրենից ներկայացնում է մի բնութագիր, որը որոշում է երկրի տնտեսական զարգացման մակարդակը: Բոլոր ցուցանիշները հարաբերակցության համար արտահայտվում են մեկ միասնական արտարժույթով՝ ԱՄՆ դոլարով: Հաշվարկները ազգային արժույթից, ինչն ընդունված է միջազգային տնտեսական համադրումներում, իրականացվում է ոչ թե արժույթների շուկայական փոխանակման կուրսով, այլ գնողունակության համադրումով (պարիտետով): Ստորև ընթերցողի ուշադրությանն ենք ներկայացնում մի շարք հետաքրքիր դիտարկումներ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տվյալներից:
Ռուսաստանի Դաշնության համար այս ցուցաինշը 2023թ. կազմել է $40813: Սա բարձր ցուցանիշ է: Օրինակ Թուրքիայի համապատասխան ցուցանիշը կազմում է $38355, իսկ Հունաստանինը՝ $38923: Եվրոմիության երկրների մեծ մասը դրանից ավելի բարձր ցուցանիշ ունեն: Մեծ Բրիտանիայի շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է $57461, Ֆրանսիայինը՝ $57594, Կանադայինը՝ $61380, Գերմանիայինը՝ $66616, Իտալիայինը՝ $55442: Այսպիսով, ետխորհրդային 30 տարիների ընթացքում Ռուսաստանը այս ցուցանիշով էլ հայտվել է բարձր կենսամակարդակ ունեցող երկրների շարքում և շատ մեծ չափով կրճատվել է նրա տարբերությունը առաջատար արևմտյան երկրներից: Համեմատության համար ԱՄՆ-ի շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է $76329, Իսրայելի ՀՆԱ-ն՝ $52134: Չինաստանը գտնվում է զարգացող երկրների շարքում և նրա շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն հավասար է $22499:
Հիմա ուշադրություն: Հարավային Կովկասում ամենաբարձր ցուցանիշը արձանագրել է Ադրբեջանը՝ $22512: Հաջորդը Վրաստանն է՝ $22063: Հայաստանի շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն այս դասակարգման համաձայն կազմել է $20445 և դրա պատճառները շատ պարզ են: Սննդամթերքը, սպառողական ապրանքները, որոշ  ծառայություններ, անշարժ գույքի գները և բնակարանների վարձակալությունը Հայաստանում ավելի թանկ են, քան Վրաստանում և Ադրբեջանում: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հարավային Կովկասի երկրներից ավելի ցածր ՀՆԱ-ի ցուցանիշ ունի: Այն կազմում է $16591: Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն համադրելի է Ալբանիայի ($19496), Հյուսիսային Մակեդոնիայի ($21305), Բոսնիայի և Հերցոգովինայի ($20950) ցուցանիշների հետ, այնինչ այս երկրները գրեթե պատրաստ են դառնալ Եվրոպական Միության անդամ 2030թ.: Հետաքրքիր է, որ ԵԱՏՄ-ում Ռուսաստանից հետո ամենաբարձր ցուցանիշն ունի Ղազախստանը՝ $36620: Նրանից հետո գալիս է Բելառուսը՝ $28394: Կենտրոնական Ասիայի մյուս երկրները շատ համեստ ցուցանիշներ ունեն, որոնք անգամներ զիջում են Հայաստանի ցուցանիշներին: Հայաստանի տնտեսական գործընկերների շարքում ուշագրավ է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ցուցանիշը՝ $78915: Ծոցի արաբական պետությունների ցուցանիշները համադրելի են այս ցուցանիշին: Դրանով նրանց ցանկությունը զարգացնել առևտրատնտեսական հարաբերությունները Հայաստանի հետ պետք է երախտագիտության զգացում առաջացնի:
Այսպիսով, Ռուսաստանի շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն մոտ երկու անգամ գերազանցում է Հայաստանի ցուցանիշը: Սա նշանակում է, որ ԵԱՏՄ-ի գոյության վերջին տասը տարիներին շատ բան է փոխվել: Ռուսաստանի համար այսուհետև Արևմուտքը անհաղթահարելի բարձրության վրա գտնվող տնտեսություն այլևս չունի: Ռուսաստանի նախագահը մի քանի ամիս առաջ խնդիր էր դրել մինչև 2030թ. Ռուսաստանը դարձնել 4-րդ երկիրն աշխարհում իր տնտեսական ներուժով: Առանձին ցուցանիշներով արդեն այս, 2024թ. խնդիրը Ռուսաստանում համարում են լուծված: Ռուսաստանն իր տնտեսական ներուժով այս տարի զիջում է միայն ԱՄՆ-ին, Չինաստանին և Հնդկաստանին (որոշ ցուցանիշներով նաև Ճապոնիային): Ահա այսպիսին են Միջագային արժույթային հիմնադրամի այս տարվա ցուցնիշները, որոնք ստիպում են նորովի նայել պետություններին:
Հայաստանի աճող ՀՆԱ-ի ցուցանիշները թե՛Համաշխարհային բանկի (ինչի մասին գրել ենք «Ազգի» նախորդ համարում), թե՛ Միջազգաին արժույթի հիմնադրամի տվյալներով, գալիս են հաստատելու, որ մեր առևտրատնտեսական գործունեությունը մի քանի տարվա ընթացքում փոխեց Հայաստանի տնտեսության ընդհանուր պատկերը, ինչը մենք կանխատեսել էինք դեռևս 2021թ.
Հասարակական տրամադրությունները խաղաղության և պատերազմի միջև
Անվիճելիորեն բարելավվող մակրոտնտեսական վիճակը հանգեցրել է այն բանին, որ մեր հայրենակիցները աշխարհի տարբեր երկրներից գերադասում են վերադառնալ Հայաստան և ապրել այստեղ: Պատերազմները, հակամարտությունները, տնտեսական բարդացող իրավիճակը նույնիսկ աշխարհի մեծ երկրներում ստիպում են նորովի ու քաղցր աչքով նայել Հայաստանի վրա: Հենց դրա համար էլ դեմոգրաֆիական բուռն զարգացումները հանգեցրել են այն ցանկությանը, որի մասին խոսեցինք վերևում: Մոտավորապես նույն պատկերն է Վրաստանում և, ըստ որոշ տեղեկությունների, Ադրբեջանում: Այստեղ ևս զարգանում են առևտրատնտեսական հարաբերությունները հեռու ու մոտ հարևանների հետ:
Հիմա հարց է ծագում. կարո՞ղ է արդյոք այս դրական տնտեսական ֆոնը մղել երկրներին հաստատելու խաղաղություն և միասին փնտրելու անվտանգության շոշափելի երաշխիքներ: Հայաստանի բնակչության 80%, ըստ վերջերս արված հարցումներից մեկի, չի ցանկանում փոխել սահմանադրությունը, ասել կուզի, կատարել Ադրբեջանի պայմանը: Հայաստանի արտգործնախարարությունը վերջերս հայտարարեց, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը համարյա պատրաստ է և կարող է ներկայացվել ստորագրման արդեն այս ամռան վերջին: Ադրբեջանում Հայաստանի հանդեպ ավելի կոշտ ու անզիջում են տրամադրված և կարծում են, որ համաձայնեցված տեքստը կարող է ստրագրվել միայն այս տարվա վերջում կամ եկող տարվա սկզբին: Պարզ երևում է, որ աշխարհի խոշոր ուժային կենտրոնների հետ (Բրյուսել, Վաշինգտոն, Մոսկվա) համաձայնեցնելու հարցեր կան:
Այստեղ ուշագրավ է նկատել, որ հասարակական կարծիքի հրապարակված սուղ, հատվածական տվյալները հետաքրքիր մտորումների են հանգեցնում մեր ժողովրդի աշխարհաքաղաքական փոփոխվող նախապատվությունների մասին: «Ֆոկուս» կենտրոնի արած հարցումների համաձայն Հայաստանի քաղաքացիների մեծ մասը աջակցում է երկրի՝ Ռուսաստանին և ԵԱՏՄ-ին ուղղված կուրսին: Բնակչության 28% ուզւմ է շարժվել դեպի Եվրոպական Միություն և ՆԱՏՕ: Հարցվածների 1/3-ից քիչ պակաս կողմնորոշված է դեպի Ռուսաստան և ԵԱՏՄ: Հետաքրքիր է, որ մի քանի իրարամերժ խոշոր խմբերի են բաժանված մեր քաղաքացիները, երբ նրանց հարցնում են, թե պատրաստ է արդյոք Հայաստանը խաղողության պայմանագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ: Թվում է, թե սահմանադրության փոփոխություններին դեմ հանդես եկող տրամադրությունները դեռ էլի կարող են փոխվել: Դա հնարավոր է թեկուզ այն պարզ պատճառով, որ սադրանքները սահմանին և հնարավոր բախումները կարող են էլի շեշտակիորեն փոխել հասարակական տրամադրությունները այնպես, ինչպես դա եղել է երեք տարի առաջ: Հետաքրքիր է, ինչլպե՞ս է արդյոք Հայաստանի իշխանությունը ցանկանում կազմակերպել հանրաքվեներ այս ծանրագույն հարցերի կապակցությամբ, երբ երկրի քաղաքական ուժերի ու փորձագիտական հանրության միջև ի սպառ բացակայում է բանավեճի և համատեղ հետազոտության մթնոլորտը:
Տնտեսական զարգացումները չեն փոխում քաղաքական հռետորաբանության մթնոլորտը
Տարբեր քաղաքական շրջանակների հետ քննարկումներ անցկացնելիս զարմանալիորեն հայտնաբերում ենք, որ տպավորություն է ստեղծվում, թե տարբեր երկրներում ենք ապրում: Հայաստանի գործարարները գոհ են տնտեսական զարգացումներից: ԵԱՏՄ քաղաքական ղեկավար շրջանակներում նույնպես գոհ են 2024թ. արդեն հրապարակված ցուցանիշներից: Նրանք հիշեցնում են, որ Հայաստանի տնտեսական հաջողությունները ամենավառ ապացույցն են եվրասիական ինտեգրացիոն կապերի ամրության և կենսունակության: Նրանք հիշեցնում են անընդհատ նաև, որ Հայաստանը միաժամանակ չի կարող լինել և՛ Եվրոմիության, և՛ ԵԱՏՄ-ի անդամ: Հիշեցնենք, որ այս նույն բառերով, նույն հարցադրումները հնչեցրին եվրոպական քաղաքական գործիչներն ու դիվանագետները 2013թ. սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին: Արդյունքում, Հայաստանը գնաց դեպի ԵԱՏՄ, և հաջորդ տարում խորացված և համապարփակ գործընկերության մասին համաձայնագիր ստորագրեց ԵՄ-ի հետ:
Հայաստանի իշխնությունը այժմ կոչ է անում մերձեցնել քայլերը Վրաստանի հետ և փոխառնել նրա ուսանելի փորձը: Հայտնի է դարձել, որ Վրաստանի քաղաքական իշխանությունը անհանգստացած է, որ 2030թ. Վրաստանին կարող են և չընդունել Եվրոպական Միություն և դրա համար ամուր ձեռքով քաղաքական հավասարակշռություն հաստատելու քայլեր են անում մյուս ուղղություններով: Արժե՞ արդյոք ետ գնալ մինչև 2001թ. և սկսել ուսումնասիրել Սահակաշվիլու կառավարման ժամանակաշրջանի փորձը: Կարծում ենք, չարժե և դրա փոխարեն հարկ է շատ խոսել և շատ զգույշ գործել մեր տարածաշրջանի հարևանների հետ հարաբերություններում: Ադրբեջանը և Թուրքիան մեզ հասկացնում են, որ Հայաստանը փխրուն սահմաններով և ցածր պաշտպանունակությամբ կարող է մանրադրամ դառնալ տարածաշրջանային խոշոր խաղացողների ձեռքերում: Կարիք չկա ճակատագրապաշտների նման համակերպվել այս մեծ ողբերգությունից խուսափելը անհնար լինելու մտքից: Սա քաղաքական իմաստության դրսևորում չէ: Շատ ավելի ճիշտ կլիներ մտածել ազգային համախմբման ներուժը մեծացնելու մասին: Օրինակ մտածել այն մասին, թե այդ ինչպե՞ս եղավ, որ աշխարհի հայությունն ամբողջովին քայքայված է, պառակտված, խռովված և մեկուսացված: Բոլորը բոլորին կարող են շարունակել ամեն ինչում մեղադրել, բացի սեփական մեղքը փնտրելուց: Սա մեր հայտնի ազգային բնավորության գծերից մեկն է: Բայց գոնե սեփական սխալների վրա սովորելու ընթացքում արժե փորձել ավելի իմաստուն, ավելի հեռատես և ավելի հետևողական քաղաքական կուրս որդեգրելու մասին:

Может ли более процветающая и обеспеченная жизнь отодвинуть угрозу новой войны?
Международный валютный фонд опубликовал показатели внутреннего валового продукта (ВВП) на душу населения по паритету покупательной способности. Как известно, в мире именно по этим данным оценивают экономический потенциал стран и их уровень развития. Эти данные дают повод для очень интересных размышлений. Показатели Армении на удивление хороши и свидетельствуют о серьезных возможностях дальнейшего роста деловой активности. Представляем вашему вниманию наш анализ о видимых перспективах экономического развития Армении и вытекающих из этого политических ожиданий.
Южный Кавказ имеет соблазнительное место в больших региональных развитиях
Таким образом, ВВП на душу населения по паритету покупательной способности представляет собой макроэкономический показатель, который является рыночным итогом всех конечных товаров и услуг, произведенных в данном году в среднем одним человеком. ВВП на душу населения (по паритету покупательной способности) представляет из себя характеристику, которая определяет уровень экономического развития страны. Все показатели для соотношения выражаются одной единой валютой – долларом США. Расчеты из национальных валют, что принято в международных экономических фондах, осуществляются не на основе обменного рыночного курса этих валют, а паритетом покупательной способности. Итак, ниже представляем вниманию читателей ряд интересных наблюдений на основе данных Международного валютного фонда.
В 2023г. для Российской Федерации этот показатель составил $40813. Это высокий показатель. Соответствующий показатель, например, Турции составил $38355, а Греции - $38923. Большинство стран Европейского Союза имеют более высокие показатели. ВВП на душу населения Великобритании составил $57461, Франции - $57594, Канады - $61380, Германии - $66616, Италии - $55442. Таким образом, за 30 постсоветских лет Россия по этому показателю оказалась в ряду стран с высоким уровнем жизни и в очень большой степени сократилась разница по сравнению с ведущими западными странами. Для сравнения, ВВП на душу населения США составил $76329, ВВП Израиля - $52134. Китай находится в числе развивающихся стран и его ВВП на душу населения равен $22499.
А сейчас внимание. Самый высокий показатель на Южном Кавказе зарегистрировал Азербайджан - $22512. Следующей идет Грузия - $22063. По этой классификации ВВП на душу населения Армении составил $20445 и причины этого ясны: продукты питания, товары широкого потребления, некоторые услуги, цены на недвижимость и аренда квартир в Армении дороже, чем в Грузии и Азербайджане. Исламская Республика Иран имеет более низкий показатель ВВП, чем страны Южного Кавказа. Он составлет $16591. ВВП Армении, Грузии и Азербайджана сопоставим с Албанией ($19496), Северной Македонией ($21305), Боснией и Герцоговиной ($20950), а между тем эти страны почти готовы стать членами Европейского Союза в 2030г.
Интересно, что Россия имеет самый высокий показатель ВВП на душу населения в ЕАЭС. Следующий высокий показатель у Казахстана - $36620. За ним идет Беларусь ($28394),. Другие страны Центральной Азии имеют очень скромные показатели, которые в разы уступают показателю Армении. Среди экономических партнеров Армении примечательны Объединенные Арабские Эмираты с показателем $78915. Показатели арабских государств Персидского залива сопоставимы с показателем ОАЭ. Таким образом, их желание развивать торгово-экономически отношения с Арменией должно вызвать нашу глубокую благодарность.
Таким образом, ВВП на душу населения России примерно в два раза превосходит показатель Армении. Это значит, что за десять лет существования ЕАЭС много изменилось. Для России Запад впредь не имеет недостежимо высокий уровень экономического развития. Президент России несколько месяцев назад поставил задачу стать в 2030г. четвертой экономикой мира. По отдельным показателям уже  в этом, 2024г. Россия достигла этих рубежей. Россия в этом году по своему экономическому потенциалу уступает только США, Китаю и Индии, а по некоторым показателям – также Японии. Вот какие показатели приводит Международный валютный фонд, что заставляет по-новому смотреть на экономические реалии современности.
О растущих показателях ВВП Армении мы писали в предыдущем номере еженедельника «Азг». Данные МВФ подтверждают, что наша торгово-экономическая активность за несколько лет изменила общую картину армянской экономики, что мы и прогнозировали еще в 2021 году.
Общественные настроения между миром и войной
Безусловно улучшающееся макро-экономическое положение привело к тому, что наши соотечественники и разных стран мира все чаще предпочитают возвращаться в Армению и жить здесь. Войны, конфликты, осложняющиеся экономическое состояние разных, даже очень крупных стран заставляют по-новому взглянуть на Армению. Именно поэтому бурные демографические развития привели к желаниям, о которых мы говорили выше. Примерно такая же картина в Грузии и, по некоторым данным, Азербайджане. Здесь также развиваются торгово-экономические отношения с далекими и близкими соседями.
Возникает вопрос: а может ли этот позитивный фон подтолкнуть страны к установлению мира и совместному поиску гарантий безопасности? Согласно данным одного из последних опросов общественного мнения, 80% населения Армении не хочет менять конституцию, что значит выполнить условия Азербайджана. Министерство иностранных дел Армении недавно заявило, что договор о мире с Азербайджаном почти готов и может быть представлен к подписанию уже к концу этого лета. В Азербайджане отношение к Армении гораздо более жесткое и неуступчивое и там думают, что согласованный текст может быть подписан, в лучшем случае, только к концу этого года или в начале следующего. Ясно видно, что есть вопросы для согласования с ведущими силовыми центрами (Брюссель, Вашингтонм, Москва).
Здесь примечательно, что опубликованные отрывочные данные наводят на интересные размышления о меняющихся геополитических предпочтениях нашего общества. Согласно опросам центра «Фокус» большинство граждан Армении поддерживает курс на близость с Россией и ЕАЭС. 28% опрошенных хочет двигаться в направлении Европейского союза и НАТО. Чуть меньше трети опрошенных ориентированы на Россию и ЕАЭС. Интересно, что наши граждане разделены на несколько крупных, отрицающих друг друга группы, когда им задается вопрос, готова ли Армения подписать мирный договор с Азербайджаном? Кажется, что настроения в вопросе конституционных изменений могут измениться вновь. Это возможно по той простой причине, что провокации на границах и возможные столкновения могут снова повлиять на общественные настроения так, как это случилось три года назад. Интересно, каким образом власти Армении желают организовать референдумы по этим тяжелейшим вопросам, когда между политическими силами и экспертным сообществом страны на корню отсутствует атмосфера доверия, дискуссии и совместного поиска?
Экономические развития не меняют атмосферу политичской риторики
В процессе обсуждений с различными политическими группами с удивлением обнаруживаем, что создается впечатление, что все они живут как-будто в разных странах. Армянские предприниматели довольны экономическими развитиями. В руководящих политических кругах ЕАЭС также довольны данными, опубликованными в 2024г. Они напоминают, что экономические успехи Армении являются самым ярким доказательством крепости евразийских интеграционных связей и их жинеспособности. Они напоминают также, что Армения не может одновременно быть членом ЕАЭС и Европейского Союза. Напомним, что инменно этими словами аппилировали 10 лет тому назад европейские политичские деятели и дипломаты в сентябре-декабре 2013г. В результате, Армения пошла в ЕАЭС, а в следующем году подписала соглашение о всеобъемлющем и углубленном партнерстве с ЕС. Прозападная политическая власть Армении сейчас предлагает сблизить шаги с Грузией и перенять его поучительный пример. Стало известно, что политические власти Грузии обеспокоены, что в 2030г. Грузию могут и не принять в Европейский Союз и поэтому твердой рукой осуществляют шаги, направленные на установление политического равновесия в остальных направлениях. Стоит ли идти назад, до 2001г. и начать изучать опыт эпохи правления Саакашвили? Мы думаем, что не стоит и вместо этого необходимо много и подробно обсуждать, но очень осторожно делать шаги в отношениях с нашими соседями. Азербайджан и Турция дают нам понять, что Армения своими зибкими границами и слабой обороноспосоностью может стать простой разменной монетой в руках крупных региональных акторов. Не стоит быть фаталистом и свыкнуться с мыслью о невозможности уклонения от этой большой трагедии. Это не есть проявление политической мудрости. Куда более правильным было бы думать об увеличении потенциала национального объединения. Стоит подумать о том, почему сила армян мира полностью разрушена, разъединена и взбудоражена, что приводит к полной самоизоляции. Все могут продолжать обвинять всех и не искать причин всех бед в себе. Это одна из черт нашего национального характера. Но хотя бы в процессе набирания опыта на собственных ошибках можно попробовать сформировать более мудрый, более дальновидный и более последовательный политический курс.