Կարևոր է զերծ մնալ առավելապաշտական դիրքորոշումներից և ձգտել երկխոսության. Միշելը՝ Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի մասին
Սպասում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ քննարկումներին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Քիշնևում նախատեսված բանակցությունների ընթացքում: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը:
«Կարևոր է վերահաստատել միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը և առաջ շարժվել սահմանների սահմանազատման հարցում, ինչպես նաև նվազեցնել ռիսկերը սահմանամերձ շրջաններում»,- գրել է Շառլ Միշելը:
Ըստ Եվրոպական խորհրդի նախագահի՝ այժմ վճռորոշ նշանակություն ունի Բաքվի և ԼՂԻՄ-ում բնակվող հայերի միջև նրանց իրավունքների և անվտանգության մասին երկխոսությունը:
«Կարևոր է զերծ մնալ առավելապաշտական դիրքորոշումներից և ձգտել երկխոսության։ Ավելի քան 30 տարվա հակամարտությունից հետո վերքերը բուժելու համար ժամանակ է պահանջվում: Անհրաժեշտ են համարձակ որոշումներ»,- գրել է Միշելը։

Важно воздерживаться от максималистских позиций и стремиться к диалогу: Мишель об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном
Председатель Совета Евросоюза Шарль Мишель выразил надежду на продолжение обсуждения нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном на полях открывающегося в ближайший четверг второго саммита Европейского политического сообщества в Кишиневе.
«Важно подтверждение уважения суверенитета и территориальной целостности друг друга, а также продвижение вперëд в деле делимитации границ, снижения рисков в приграничных районах», — говорится в сообщении высшего должностного лица ЕС в Twitter.
По словам Мишеля, «диалог между Баку и армянами, проживающими в Нагорном Карабахе, об их правах и безопасности сейчас имеет решающее значение».
«Важно воздерживаться от максималистских позиций и стремиться к диалогу. После более чем 30-летнего конфликта раны заживают не сразу. Нужны смелые решения», - заключил он.