«Իսկանդերի» կոնստրուկտորը պատասխանել է Փաշինյանի հայտարարությանը
՛՛Իսկանդեր՛՛ հրթիռային համակարգերի մշակող, ռազմավարական հրթիռների 37-ամյա փորձով ինժեներ-կոնստրուկտոր, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Վլադիմիր Կովալյովը kp.ru-ին տված հարցազրույցի ժամանակ անդրադարձել է «Իսկանդեր» համակարգերի անարդյունավետության վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը:
Նա, մասնավորապես, ասել է. ՛՛Հայտարարելով ՛՛Իսկանդեր՛՛-ների անաշխատունակության մասին, Փաշինյանը, ինչպես ասում են, պետք է տեր կանգնի իր խոսքերին: Նման լուրջ մեղադրանք ներկայացնել հրթիռային համակարգի վերաբերյալ և միաժամանակ հրապարակավ խոստովանել, որ ինքը ՛՛չգիտի՛՛ հարցի էությունը, Հայաստանի վարչապետի համար անարժան և նույնիսկ անպատվաբեր է: Դե, ՛՛80-ականների զենքի՛՛ մասին նրա հայտարարությունն արդեն անհարգալից դատարկախոսության նշան է: Ի՞նչ ՛՛80-ականների զենքի՛՛ մասին կարող է խոսք լինել, եթե նույնիսկ ռուսական բանակն ՛՛Իսկանդերով՛՛ զինվելը ավարտել է միայն 2019 թվականի վերջին: Արտահանման տարբերակով Հայաստանը մի քանի այդպիսի համալիրներ ստացել է նույնիսկ ավելի վաղ, ի վերջո, մենք դաշնակիցներ ենք՛՛։
Նա հավելել է, որ ինքը տասնյակ անգամներ վկա է եղել համալիրի փորձարկմանը և ոչ մի դեպք չի հիշում, որ մարտագլխիկը չպայթի։ Իսկ որպեսզի նման բան պատահի, պետք է կամ առհասարակ մարտագլխիկը հանել հրթիռի վրայից, կամ համալիրի սպասարկումը վստահել դիլետանտներին։
Կովալյովը նաև ասել է. ՛՛Գիտե՞ք՝ է՛լ ինչի մասին մտածեցի, երբ Փաշինյանն ասաց, որ հրթիռի մարտագլխիկը պայթել է ընդամենը 10% -ով: Որ վարչապետին շտապ անհրաժեշտ է վերացնել իր անգրագիտությունը: Կրթական ծրագիր է պետք: Ըստ ամենայնի, նա կամ դպրոցում ծույլիկ աշակերտ է եղել, կամ ականջի ծայրով է լսել, որ արտահանման տարբերակի ՛՛Իսկանդեր՛՛ -ի մարտագլխիկի կարողությունը 10% -ով ցածր է ռուսականից: Մոսկվան դա երբեք չի թաքցրել Երևանից:
Բայց Փաշինյանը շփոթել է ամեն ինչ: Նա լեզվից ծիծաղելի բան է թռցրել`ասելով, որ հայկական հրթիռային մարտագլխիկը պայթում է ընդամենը 10% -ով: Նման անհեթեթություն գոյություն չունի նույնիսկ հայկական հայտնի անեկդոտներում:
Փաշինյանը լռել է մի շատ կարևոր բանի մասին. երբ հայկական «Իսկանդեր»-ի մի զույգ վատ թիրախավորված հրթիռներ պայթել են Ադրբեջանի ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող նավթագազային օբյեկտների մոտ, Բաքուն հստակ հասկացել է, որ իրենք պետք է վերջ տան պատերազմին: Եվ դուք նույնպես պետք է հասկանաք, թե ինչ ահռելի կորուստներ կունենար Ադրբեջանի տնտեսությունը, նույնիսկ եթե ՛՛Իսկանդեր՛՛-ի մարտագլխիկը աշխատեր միայն Փաշինյանի ասած ծիծաղելի 10%-ով... Բայց Բաքվի համար ծիծաղելի չէր լինի»,-ասել է փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ  նախօրեին 1in.am-ին տված հարցազրույցում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, ըստ որի՝ ինքը զարմացած է, թե ինչու պատերազմի 3-րդ կամ 4-րդ օրն ՛՛Իսկանդեր՛՛-ը չի կիրառվել:
Նվեր Մնացականյանը Փաշինյանից հետաքրքրվել է՝ այդ ակնարկն իրե՞ն է ուղղված, ինչին ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանն ասել է. ՛՛Այդ ակնարկը, գուցե, հասցեագրված է նաև ինձ, բայց կարծում եմ՝ մերժվածը պետք է որ բազմաթիվ հարցերի պատասխան իմանա և չտա հարցեր, որոնց պատասխանն ինքը գիտի: Իսկ գուցե պատասխանե՞ն՝ ինչո՞ւ կրակած ՛՛Իսկանդեր՛՛-ը (հրթիռը, - խմբ.) չի պայթել կամ պայթել է, օրինակ՝ 10 տոկոսով՛՛: Դիտարկմանը՝ այդպե՞ս էլ է լինում, Փաշինյանը նշել է. ՛՛Չգիտեմ: 80-ականների զե՞նք էր գուցե՛՛:

Не смешите наши «Искандеры», господин Пашинян Читайте на WWW.KP.RU: https://www.kp.ru/daily/27244/4372130/
Армянская оппозиция продолжает терзать премьер-министра республики Никола Пашиняна, обвиняя его в бездарном руководстве вооруженными силами и в «предательском поведении» во время недавней войны с Азербайджаном из-за Нагорного Карабаха.
Бывший президент Армении Серж Саргсян, например, заявил, что применил бы оперативно-тактические ракетные комплексы (ОТР) «Искандеры» уже на четвертый день войны. А заодно поинтересовался, почему этими комплексами не были поражены нефтегазовые объекты Азербайджана?
Пашинян в интервью изданию 1in.am. тут же огрызнулся: «Думаю, он (Саргсян – ВБ) должен иметь ответы на многие вопросы и не задавать вопросов, ответы на которые он знает. А, может, он ответит, почему стреляные ракеты «Искандера» не взорвались или взорвались лишь на 10%?».
Журналист тут же спросил премьер-министра:
- Разве так бывает?
Ответ Пашиняна уже пополнил коллекцию армянских анекдотов: «Не знаю... Может, оружие 80-х».
Чтобы разобраться в ситуации, я решил проконсультироваться у многознающего человека – инженера-конструктора тактических ракет с 37-летним стажем, доктора технических наук Владимира Ковалева. Вот что он сказал:
- Заявляя о неработоспособности российских «Искандеров», Пашинян, должен, как говорится, отвечать за базар. Предъявлять столь серьезные претензии к ракетному комплексу и при этом публично признаваться, что он «не знает» сути вопроса – это недостойно и даже непорядочно для премьер-министра Армении. Ну а его заявление об «оружии 80-х» - это уже признак невежественного дилетанта. О каком «оружии 80-х» может идти разговор, если даже Российская армия закончила вооружаться «Искандерами» лишь в конце 2019 года? Армения же получила несколько таких комплексов в экспортном варианте еще раньше, мы ведь, как-никак союзники.
Идем дальше. Я десятки раз был свидетелем испытаний комплекса и ни разу не помню случая, чтобы боезаряд не взорвался, - ни разу! А для того, чтобы такое случилось, наверное, надо или вообще «отвинтить» боеголовку от ракеты или же поручить обслуживание комплекса дилетантам. И тут надо еще разобраться, - не профаны ли обслуживали «Искандеры» перед стрельбой? А тут надо помолчать… Знаете, о чем я еще подумал, когда Пашинян говорил о том, что боезаряд ракеты взорвался лишь на 10%? О том, что премьер-министр срочно нуждается в ликвидации своей безграмотности! Да-да! Нужен ликбез! Он, видимо, либо двоечником был в школе, либо краем уха слышал, что мощность боезаряда экспортного «Искандера» на 10% ниже, чем у российского. Москва от Еревана никогда этого не скрывала!
Но Пашинян все перепутал.
И ляпнул языком смешное, сказав, что армянский боезаряд ракеты взрывается лишь на 10%. Такой нелепости даже в знаменитых армянских анекдотах не бывает. Ну и последнее.
Пашинян промолчал об очень важном: когда пара плохо нацеленных ракет армянских «Искандеров» взорвалась недалеко от тех самых стратегически важных нефтегазовых объектов Азербайджана, в Баку явно поняли, что с войной надо завязывать. И вы тоже должны понимать, какие колоссальные потери были бы у экономики Азербайджана, даже если бы боезаряд «Искандера» сработал лишь на смешные пашиняновские 10%... Но Баку было бы не смешно…
Переговорив с конструктором, я решил заглянуть в иностранную прессу, чтобы узнать, как зарубежные военные специалисты оценивают наши «Искандеры».
«ОТРК «Искандер» является самым опасным оружием ВС РФ, так как имеет очень низкий барьер неядерного применения, но высокая дальность ракет и их возможности преодоления ПРО может сразу же привести к огромному ущербу в случае нанесения ударов «Искандерами» по аэродромам, логистическим центрам и т. п. объектам.
Старшие офицеры НАТО считают, что тактические характеристики ОТРК «Искандер» переходят от поражения отдельных целей в стратегическое преимущество со способностью России одержать победу на локальном театре военных действий»…