Իրանը տարածաշրջանի սահմանները փոխելու երազանքը մղձավանջի կվերածի. ԻԻՀ խորհրդարանի Ազգային անվտանգության հանձնաժողով
Իրանի Իսլամական խորհրդարանի Ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի ղեկավարն ասել է.«Իրանը տարածաշրջանի սահմանները փոխելու երազանքը կվերածի մղձավանջի», գրում է parstoday.com-ը:
Վահիդ Ջալալզադեն հեռուստատեսային հարցազրույցում մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմաններին տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ ասել է.«Իսլամական խորհրդարանի Ազգային անվտանգության հանձնաժողովն ուսումնասիրում է վերջին զարգացումները»:
Նա հայտարարել է, որ Թեհրանը Ադրբեջանի, Հայաստանի, Թուրքմենստանի և խորհրդային այլ հանրապետությունների հետ է եղել նրանց անկախության առաջին իսկ օրերից և տարբեր օգնություն է ցուցաբերել այդ երկրների կառավարություններին, հավելելով. «Իրանը կկանխի տարածաշրջանի սահմանների փոփոխությունը»։
Իրանի պաշտոնյաներն ավելի վաղ նույնպես զգուշացրել են տարածաշրջանի սահմանների փոփոխության սարսափելի հետևանքների և Իրանի կոշտ ձագանքի կապակցությամբ, նշելով, որ դա Թեհրանի կարմիր գիծն է:

«Иран превратит в кошмар мечту об изменении границ региона»: глава парламентской комиссии по национальной безопасности Ирана
Глава комитета по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Вахид Джалалзаде сказал: «Иран превратит мечту об изменении границ региона в кошмар», сообщило информационное агентство Parstody.
Джалалзаде выразил обеспокоенность по поводу недавних событий на границе Азербайджана и Армении в телевизионном интервью и сообщил, что комитет по национальной безопасности парламента ИРИ обсудит последние события.
Иранский парламентарий заявил, что Тегеран был с Азербайджаном, Арменией, Туркменистаном и другими постсоветскими республиками с момента их независимости и оказывал различную помощь правительствам этих стран, добавив: «Иран предотвратит изменение границ региона».
Ранее иранские чиновники также предупреждали об ужасных последствиях изменений границ региона, отмечая, что это красная линия Тегерана.