Ի հեճուկս բոլոր գործոնների, մենք վճռական ենք մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու գործում. վարչապետ
Մինչ նիստի օրակարգի քննարկումը, վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով սեպտեմբերի 28-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հարավ-արևելյան հատվածում իրականացված ագրեսիվ գործողություններին: Ստորև ներկայացվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքի սղագրությունն ամբողջությամբ.
«Բարև ձեզ, հարգելի գործընկերներ:
Սկսում ենք Կառավարության՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 29-ի հերթական նիստի աշխատանքները:
Տեղյակ եք, անշուշտ, հարգելի գործընկերներ, երեկ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հարավ-արևելյան հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական սադրանքն են իրականացրել և ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող մեր ստորաբաժանման ուղղությամբ հարվածներ են հասցրել: Սա ադրբեջանական ագրեսիայի հերթական դրսևորումն է: Ընդ որում, պիտի արձանագրեմ, որ ինժեներական աշխատանքներն իրականացվելիս են եղել Հայաստանի տարածքում, և ադրբեջանական ստորաբաժանումները, որոնք հարված են հասցրել, նույնպես գտնվել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Սա ագրեսիվ գործողությունների և ագրեսիայի շարունակությունն է. Հայաստանի տարածքն օկուպացված է, և մեր դիրքորոշումը միանշանակ է և աներկբա, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքից:
Նաև ուզում եմ այսպիսի մեկ նրբության մասին ընդգծել. տեղյակ եք, որ մենք Զինված ուժերի բարեփոխումների լայնածավալ գործընթաց ենք սկսել, և Ադրբեջանը նման սադրանքներով պարզապես փորձում է այնպես անել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հնարավորություն չունենա իրականացնել Զինված ուժերի բարեփոխումները: Նաև տեղյակ եք, որ բոլոր այն ուղղություններով, բոլոր այն դեպքերում, որտեղ հնարավոր է, ցավոք, նրանք որոշակի հաջողություններ ունեն նաև մեր դաշնակիցների հետ հարաբերությունների իմաստով, որտեղ, հնարավոր է, նրանք փորձում են այնպես անել, որ Հայաստանին զենք և ռազմամթերք չմատակարարվի: Մենք դեպքեր ունենք, երբ հարյուր միլիոնավոր դոլարներ վճարված են, բայց Հայաստանի նկատմամբ մատակարարումների պարտավորությունները չեն կատարվում, այդ թվում՝ դաշնակից երկրների կողմից: Սա, իհարկե, ցավալի իրողություն է, և մենք խորապես պետք է վերլուծենք այս իրադրությունը:
Բայց ամեն դեպքում ուզում եմ ընդգծել նաև, որ մենք պիտի խորապես արձանագրենք և հասկանանք ևս մեկ բան՝ այս ամենը տեղի է ունենում հեռահար կամ գուցե ոչ հեռահար մեկ նպատակով, որ մենք հրաժարվենք մեր պետականությունից, մենք հրաժարվենք մեր ինքնիշխանությունից, մենք մեր տարածքային ամբողջականությունից զիջումներ անենք: Բայց ուզում եմ նաև ընդգծել, որ ի հեճուկս բոլոր գործոնների, մենք վճռական ենք մեր անկախությունը, մեր ինքնիշխանությունը, մեր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու գործում: Եվ փառք բոլոր այն հերոսներին, ովքեր կանգնած են Հայաստանի Հանրապետության անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության դիրքերում:
Պիտի նաև իմանաք, որ մենք շատ ակտիվ աշխատանք ենք իրականացնում միջազգային բոլոր հնարավոր գործընկերների հետ: Իհարկե, որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ՝ մենք ականջալուր ենք, ընդունում ենք և համաձայն ենք բոլոր այն կոչերին և ընդգծումներին, որ հարցերը պետք է լուծել դիվանագիտական, խաղաղ ճանապարհով: Բայց, ինչպես տեսնում ենք նաև, Ադրբեջանը շարունակաբար դիմում է ագրեսիվ գործողությունների, և այս իրավիճակում մենք միջազգային գործընկերներին հետևողականորեն առաջարկում ենք հետևյալ բանաձևը և կարծում ենք, որ լուծում կարող է լինել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին միջազգային դիտորդական առաքելության տեղակայումը՝ կլինի դա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, թե որևէ այլ միջազգային կազմակերպության:
Ամեն դեպքում, ես ուզում եմ ընդգծել նաև Կառավարության նիստում, որ այս ամենի նպատակներից մեկը Հայաստանին բնականոն կյանքի ցիկլից դուրս բերելն է: Իհարկե, հասկանալի է, որ նման պայմաններում կյանքը բնականոն համարել չի կարելի: Հասկանալի է, որ բոլորը՝ սկսած կառավարության անդամներից շարունակած ամբողջ հանրությամբ, լարվածությամբ անընդհատ սպասում են լուրերի, և ամեն մի լուր, ամեն մի այդպիսի ահազանգ բոլորին շեղում է իրենց կյանքի բնականոն ցիկլից, աշխատանքի բնականոն ցիկլից, և սա հասկանալի է: Այլ կերպ լինել չի էլ կարող: Բայց ես ուզում եմ մեր ուշադրությունը հրավիրել հետևյալ հանգամանքի վրա, որ այո, այդ դառնությամբ, այդ կսկիծով մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է գերկենտրոնացած լինի իր ամենօրյա աշխատանքի վրա, որովհետև դա չափազանց կարևոր է: Մեր պաշտպանունակության համար երկրի զարգացումն ընդհանուր առմամբ, տնտեսության բնականոն աշխատանքը, համակարգերի բնականոն աշխատանքը չափազանց կարևոր է և անկյունքարային նշանակություն ունի: Եվ որքան էլ դառն է, ես այդ կոչով և խնդրանքով, հորդորով պիտի դիմեմ բոլորին, որպեսզի մենք այս հանգամանքի մասին չմոռանանք:
Ամեն դեպքում, իհարկե, մեր ուժային կառույցները, հատուկ ծառայությունները, Անվտանգության խորհուրդը, մեր դիվանագիտական ծառայություններն անընդհատ աշխատում են այս թեմայի վրա, և մենք պետք է շարունակենք մեր քաղաքական ասելիքը բարձրաձայնելու, ձևակերպելու և նաև մեր առաջարկած օրակարգն իրագործելու ուղղությամբ: Մենք պետք է հստակ արձանագրենք, մեր հանրությունը պիտի իմանա՝ մեր ռազմավարական մոտեցումն է, որ մենք մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը պետք է հետևողականորեն և սկզբունքայնորեն պաշտպանենք:
Պիտի նաև արձանագրեմ՝ ինձ համար ակնհայտ է, որ մենք 3 հիմնական ռազմավարական ուղղություններով պետք է շարժվենք: Իհարկե, 3 ուղղությունները չեն բացառում մյուսները, բայց 3 ուղղություն ես ուզում եմ շեշտել: Առաջինը՝ մենք պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք Հայաստանի շուրջ տևական խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ուղղությամբ: Երկրորդը՝ մենք հետևողականորեն պետք է շարունակենք կրթության ոլորտում մեր բարեփոխումները, և կրթության ոլորտում մեզ պետք են էական, խոշոր պետական ներդրումներ: Եվ հաջորդը՝ Հայաստանի Զինված ուժերի, բանակի հետևողական բարեփոխումներ: Այս 3 օրակարգային առաջնահերթությունները պիտի դառնան այն լոկոմոտիվը, որով մենք պետք է առաջնորդենք մեր երկիրն այս, թույլ տվեք ասել, համաշխարհային փոթորիկի մեջ, որովհետև, ցավոք, մենք ապրում ենք ժամանակներում, երբ տեսնում եք, թե ինչ է կատարվում աշխարհում:
Ես ուզում եմ հստակ արձանագրել, չնայած դրա մասին խոսել ենք, թե ինչ է կատարվում այսօր աշխարհում: Դետալների մասին, իհարկե, լուրերով բոլորս գիտենք: Լուրերով, աշխատանքային տեղեկատվությամբ: Բայց տեղի է ունենում հետևյալը, և ես չափազանցություն չեմ համարի այն, ինչ հիմա կասեմ. ըստ էության՝ աշխարհակարգը կամ, եթե ժողովրդական լեզվով ասենք, աշխարհը բոլորիս աչքի առաջ փլուզվում է: Սրանում ոչ մի չափազանցություն չկա: Եվ մենք պետք է աշխատենք այս իրողության արձանագրմամբ:
Այսօր, ըստ էության, ես կասեմ, որ գոնե եվրասիական տարածաշրջանում չկա մի երկիր և պետություն, որ այս ցնցումից հարվածի իր բաժինը չի ստանալու: Եվ մենք այս փլուզման գործընթացի մեջ պետք է լինենք կրկնակի ճկուն, կրկնակի ինտելեկտուալ, կրկնակի դիմադրողական, որպեսզի կարողանանք մեր երկիրը, ինչպես նախկինում ասել եմ, այս փոթորկված օվկիանոսի միջով անցկացնելով, հասցնենք խաղաղ նավահանգիստ: Սրա համար մեզ պետք է հատուկ կամք, հատուկ իմաստություն, հատուկ աշխատասիրություն, հատուկ հետևողականություն: Մենք, այնուամենայնիվ, պետք է նորից անդրադառնանք մտածողության այն բանաձևերին, որոնցով առաջնորդվել ենք. ես նկատի ունեմ, որպես պետություն և որպես ժողովուրդ: Մենք պետք է վերստուգենք այդ բանաձևերը և համոզվենք դրանց կենսունակության մեջ: Եթե չհամոզվենք կենսունակության մեջ, ուրեմն պետք է այդ բանաձևերում անել որոշակի սրբագրումներ մեր երկրի կենսունակությունը, դիմադրողականությունը և հարատևությունն ապահովելու համար:
Այսքանը՝ որպես նախաբան: Եթե դիտարկումներ կան թեմայի վերաբերյալ: Համեցեք, պարոն Քերոբյան:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյան – Հարգելի պարոն վարչապետ, հարգելի գործընկերներ, ուզում եմ հիշեցնել, որ արդեն առաջին 8 ամսվա տնտեսական տվյալները հայտնի են, և Հայաստանն ունի բավական բարձր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ՝ 13.9 տոկոս, իսկ օգոստոս ամսին եղել է 18.4 տոկոս: Մենք տեսնում ենք, որ ընկերությունները, իհարկե, որոշակիորեն ճշգրտում են պլանները, բայց մենք ամեն կերպ փորձում ենք իրենց քաջալերել, որպեսզի չշեղվեն իրենց թե՛ ներդրումային, թե՛ գործառնական պլաններից և ամբողջ ուժով շարունակեն աշխատել, որպեսզի կարողանան իրենց ներդրումը կատարել մեր տնտեսական հզորացման, և հետևաբար, նաև ընդհանուր հզորացման գործում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Համաձայն եմ, պարոն Քերոբյան, ես իրականում մի քիչ այլաբանորեն, բայց նաև հենց դա նկատի ունեի, որ այո, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր տնտեսության բնականոն գործունեությունն ապահովենք: Դա կարևոր առաջնահերթություն է մեզ համար: Մինչև հիմա դա հաջողվում է, և ես համոզված եմ՝ այսուհետ ևս կհաջողվի, եթե մենք առաջնորդվենք այն բանաձևերով, որոնց մասին ասացի»:

Вопреки всем факторам мы полны решимости защищать свою независимость, свой суверенитет, свою территориальную целостность: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с речью, коснувшись агрессивных действий вооруженных сил Азербайджана на юго-восточном участке армяно-азербайджанской границы. Ниже приводим стенограмму выступления премьер-министра Никола Пашиняна:
“Здравствуйте, уважаемые коллеги.
Начинаем работу очередного заседания правительства от 29 сентября 2022 года.
Вы, конечно, знаете, уважаемые коллеги, что вчера на юго-восточном участке армяно-азербайджанской границы вооруженные силы Азербайджана совершили очередную провокацию и начали обстреливать наше подразделение, которое выполняло инженерные работы. Это еще одно проявление азербайджанской агрессии. При этом, нужно зафиксировать, что инженерные работы проводились на территории Армении, и нанесшие удар азербайджанские подразделения также находились на территории Республики Армения. Это продолжение агрессивных действий и агрессии: территория Армении оккупирована, и наша позиция однозначна и непоколебима: вооруженные силы Азербайджана должны быть выведены с территории Республики Армения.
Также хочу подчеркнуть одну такую деталь: вы знаете, что у нас начался масштабный процесс реформирования ВС, и такими провокациями Азербайджан просто пытается сделать так, чтобы у Республики Армения не было возможности провести реформы ВС. Вы также знаете, что по всем направлениям, где есть возможность - к сожалению, они достигли и определенных успехов в том числе в плане отношений с нашими союзниками - они пытаются сделать так, чтобы в Армению не поставлялись оружие и боеприпасы. У нас есть случаи, когда выплачены сотни миллионов долларов, а обязательства по поставкам в Армению не выполняются, в том числе странами-союзниками. Это, конечно, болезненная реальность, и мы должны глубоко проанализировать эту ситуацию.
Но в любом случае хочу также подчеркнуть, что мы должны однозначно зафиксировать и понять еще одно: все это происходит с одной дальней - а может и не дальней - целью: чтобы мы отказались от своей государственности, отказались от нашего суверенитет, сделали уступки в плане нашей территориальной целостности. Но я также хочу подчеркнуть, что, вопреки всем факторам, мы полны решимости защищать свою независимость, свой суверенитет, свою территориальную целостность. И слава всем тем героям, которые стоят на позициях защиты независимости, суверенитета и территориальной целостности Республики Армения.
Вы также должны знать, что мы очень активно работаем со всеми возможными международными партнерами. Конечно, как ответственный член международного сообщества мы прислушиваемся, принимаем и соглашаемся со всеми призывами относительно того, что вопросы должны решаться дипломатическим и мирным путем. Но, как мы также видим, Азербайджан постоянно прибегает к агрессивным действиям, и в этой ситуации мы последовательно предлагаем нашим международным партнерам следующую формулу, и считаем, что решением может стать размещение международной наблюдательной миссии на армяно-азербайджанской границе - будь это миссия Совета Безопасности ООН, ОБСЕ или любой другой международной организации.
В любом случае, хочу подчеркнуть и на заседании правительства, что одна из целей всего этого – вывести Армению из нормального жизненного цикла. Конечно, понятно, что жизнь в таких условиях нельзя считать нормальной. Понятно, что все - от членов правительства до всей общественности, постоянно с напряжением ждут новостей, и каждая новость, каждое такой сигнал отвлекает всех от нормального цикла их жизни, нормального цикла работы, и это понятно. Иначе и быть не может. Но я хочу обратить наше внимание на следующий факт: да, с горечью, с трудом, но каждый из нас должен быть гиперсосредоточен на своей повседневной работе, потому что это крайне важно. Развитие страны в целом, нормальное функционирование экономики, нормальное функционирование всех систем чрезвычайно важны, и они являются краеугольным камнем нашей обороноспособности. И как бы это ни было горько, я обращаюсь ко всем с этим призывом и просьбой - чтобы мы не забывали об этом обстоятельстве.
В любом случае, конечно, над этой темой постоянно работают наши силовые структуры, спецслужбы, Совет безопасности, наши дипломатические службы, и мы должны продолжать повышать свой политический голос, формулировать, а также реализовывать предложенную нами повестку дня. Мы должны четко зафиксировать, наша общественность должна знать, что наш стратегический подход состоит в том, что мы должны последовательно и принципиально защищать свою независимость, свой суверенитет и свою территориальную целостность.
Должен также констатировать, что для меня очевидно, что мы должны двигаться по трем основным стратегическим направлениям. Конечно, эти 3 направления не исключают других, но 3 направления я хочу подчеркнуть особенно. Во-первых, мы должны приложить все усилия для установления прочного мира и стабильности вокруг Армении. Во-вторых, нам необходимо последовательно проводить наши реформы в сфере образования, и нам нужны значительные, крупные государственные инвестиции в сфере образования. И, в-третьих, последовательные реформы Вооруженных сил Армении. Эти 3 приоритета повестки дня должны стать тем локомотивом, на котором мы должны провести нашу страну через этот, скажем так, глобальный шторм, потому что, к сожалению, мы живем во времена, когда … вы видите, что происходит в мире.
Я хочу четко констатировать, хотя мы и говорили о том, что происходит сегодня в мире. Конечно, мы все знаем из новостей о деталях. Однако происходит следующее, и я не буду считать преувеличением то, что скажу сейчас: на самом деле мировой порядок, или, говоря простым языком, мир рушится на наших глазах. В этом нет никакого преувеличения. И мы должны действовать, имея в виду эти реалии.
Сегодня я, по сути, могу сказать, что по крайней мере в евразийском регионе нет страны и государства, который не получит свою долю удара от этого потрясения. И мы должны быть вдвойне гибкими, вдвойне интеллектуальными, вдвойне стойкими в этом процессе распада, чтобы мы могли привести нашу страну, как я уже говорил ранее, через этот бурный океан в мирную гавань.
Для этого нам нужна особая воля, особая мудрость, особое усердие, особая последовательность. Мы, тем не менее, должны вернуться к формулам мысли, которыми мы руководствовались. Я имею в виду мы как государство и как народ. Нам нужно перепроверить эти формулы и убедиться в их жизнеспособности. Если мы не убедимся в их жизнеспособности, то в эти формулы следует внести определенные коррективы для обеспечения жизнеспособности, стойкости и долговечности нашей страны.
Это в качестве вступления. Если есть комментарии по теме.
Пожалуйста, господин Керобян.
Министр экономики Ваан Керобян: Уважаемый господин премьер-министр, уважаемые коллеги, хочу напомнить, что экономические данные за первые 8 месяцев уже известны, и в Армении зафиксирован достаточно высокий индекс экономической активности – 13,9 процента [за январь-август], а в августе - 18,4 процента.
Мы, конечно, видим, что компании в некоторой степени корректируют планы, но мы стараемся побудить их не отклоняться как от своих инвестиционных, так и от операционных планов и продолжать работать в полную силу, чтобы они могли внести свой вклад в расширение наших экономических возможностей.
Премьер-министр Никол Пашинян: Согласен, господин Керобян, я действительно немного метафорически выразился, но именно это я и имел в виду: да, мы должны сделать все, чтобы обеспечить нормальное функционирование нашей экономики. Это важный приоритет для нас. До сих пор это нам удается, и я уверен, что удастся и впредь, если мы будем руководствоваться упомянутыми мною формулами.