Չեղարկված չվերթների պատճառով նոր ավիատոմսեր ձեռք բերած 902 ՀՀ քաղաքացի ստացել է փոխհատուցում
ՀՀ քաղաքացիներն օգտվել են ՀՀ վերադարձի չեղարկված չվերթների պատճառով նոր ավիատոմսեր ձեռք բերելու համար տրամադրվող գումարի փոխհատուցման՝ ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված աջակցությունից: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
ՀՀ ԱԳՆ կողմից իրականացվել է Մերձավոր Արևելքում փետրվարին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետևանքով ՀՀ վերադարձի կամ տարանցիկ չվերթների չեղարկման պատճառով նոր ավիատոմսեր ձեռք բերած ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձի ավիատոմսերի փոխհատուցման տրամադրման գործընթացը:
2026թ. ապրիլի 10-ից օգոստոսի 20-ը հաստատվել է ՀՀ քաղաքացիներից ստացված 630 հայտ, ինչի արդյունքում փոխհատուցում է ստացել ՀՀ 902 քաղաքացի: Փոխհատուցումների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 174 մլն դրամ՝ յուրաքանչյուր անձի համար մինչև 250 հազար դրամի չափով:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջ գործընթացի ընթացքում աջակցել է քաղաքացիներին՝ հայտերի լրացումից և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ներկայացումից մինչև փոխհատուցումների տրամադրում՝ անհրաժեշտության դեպքում համագործակցելով նաև ավիափոխադրողների և զբոսաշրջային ընկերությունների հետ։
Հաշվի առնելով հայտերի ստացման նվազող դինամիկան՝ ՀՀ կառավարության օգոստոսի 20-ի N1237 որոշմամբ հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ է սահմանվել օգոստոսի 25-ը:

МИД Армении предоставил компенсацию за обратные авиабилеты 902 гражданам, купившим новые билеты из-за отмены рейсов
Граждане Армении воспользовались предоставленной правительством РА поддержкой в виде компенсации средств, выделяемых на приобретение новых авиабилетов из-за отмены рейсов для возвращения в РА. Об этом сообщили в МИД республики.
МИД РА реализовал процесс предоставления компенсации за обратные авиабилеты гражданам РА, которые приобрели новые авиабилеты из-за отмены рейсов для возвращения в РА или транзитных рейсов вследствие военных действий, произошедших на Ближнем Востоке в феврале.
С 10 апреля по 20 августа 2026 года были одобрены 630 заявок, поступивших от граждан РА, в результате чего компенсацию получили 902 гражданина РА. Общая сумма компенсаций составила около 174 млн драмов, в размере до 250 тысяч драмов на каждого человека.
На протяжении всего процесса МИД РА оказывал гражданам поддержку — от заполнения заявок и представления необходимых документов до предоставления компенсаций, при необходимости сотрудничая также с авиаперевозчиками и туристическими компаниями.
Учитывая снижающуюся динамику поступления заявок, решением правительства РА N1237 от 20 августа крайним сроком приема заявок было установлено 25 августа.