ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն կարող են աշխատել աշխարհում ցեղասպանության կանխարգելման ասպարեզում. պետդեպ
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը հյուրընկալել էր երկրի գործադիր ու օրենսդիր ճյուղերի ներկայացուցիչներին, օտարերկրյա դեսպաններին ու ամերիկահայ շրջանակներին դեսպան Ներսիսյանի՝ ԱՄՆ-ում դիվանագիտական առաքելության ավարտման կապակցությամբ. այս մասին գրում է "Ամերիկայի ձայնը":
ԱՄՆ Կոնգրեսում հայկական հանձնախմբի համանախագահ, կոնգրեսական Ջեքի Սփիեռի կարծիքով ԱՄՆ-ում ՀՀ հեռացող դեսպան Վարուժան Ներսիսյանին բաժին էր հասել ծանր փորձություն, հատկապես ղարաբաղյան պատերազմի օրերին: Կոնգրեսականը հայկական հանձնախմբի մեկ այլ համանախագահ, կոնգրեսական Ֆրենք Փալոնի հետ մասնակցել է դեսպան Ներսիսյանի դիվանագիտական առաքելության ավարտի առիթով Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանությունում կազմակերպված ընդունելությանը: Իր ելույթում կոնգրեսական Սփիեռը շեշտել է՝ մեծ ջանքեր են գործադրվել ամերիկյան օժանդակության ապահովման ուղղությամբ: Հպարտ եմ ասել, որ ձեր օժանդակությամբ ավելացրել ենք Հայաստանի ֆինանսավորումն ականազերծման և մարդասիրական օգնության համար: Նա նաև կարևորել է ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը:
"Վերջապես, ավելի քան մեկ դար անց Միացյալ Նահանգները՝ ի դեմս Կոնգրեսի և ԱՄՆ նախագահի, նպատակահարմար գտան ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, որի ուղղությամբ հայությունը մեծ ջանքեր է գործադրել երկար ժամանակ",- հայտարարեց կոնգրեսական Սփիեռը:
Ընդունելության բազմաթիվ հյուրերի շրջանում էին նաև ԱՄՆ պետքարտուղարության ու Պենտագոնի ներկայացուցիչները: Փոխպետքատուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ջոն Արմստրոնգն իր խոսքում բարձր է գնահատել դեսպանի ու ՀՀ դիվանագիտական առաքելության գործունեությունն՝ առանձնահատուկ նշելով Ներսիսյանի աջակցությունն ԱՄՆ-ի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ժամանակ: Մենք պետք է ճանաչենք ճշմարտությունը նույնիսկ այն ժամանակ, երբ դա ցավալի է, շեշտել է ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետը, ով իր խոսքում նաև պետքարտուղարության անունից ցավակցություն է հայտնել հայ ժողովրդին անցած տարվա պատերազմի զոհերի կապակցությամբ:
"Մեր երկու երկրները համատեղ աշխատում են և կարող են աշխատել աշխարհում ցեղասպանության կանխարգելման և մարդու իրավունքների խթանման ասպարեզներում",- հայտարարել է Ջոն Արմսթրոնգը:
1991 թ.-ին Հայաստանի անկախության վերածնունդից ի վեր, ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները եղել են մեր արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկը, իր խոսքում ասել է դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը:
"Հարյուր տարի առաջ այստեղ՝ Վաշինգտոնում գործում էր Հայաստանի դեսպանությունը: Արմեն Գարոն, ում կիսանդրին դուք տեսաք այս շենք մտնելիս, Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի առաջին դեսպանն էր, ով նույնպես, ինչպես ես, առերեսվել է պատերազմի և արտաքին ագրեսիայի իրականությանը: Հարյուր տարվա վաղեմության իրադարձությունները գրեթե նույնությամբ կրկնվեցին 2020 թ-ին",- նշեց դեսպան Ներսիսյանը:
Ըստ Ներսիսյանի՝ երկու ազգերը սերտորեն համագործակցել են բազում ոլորտներում՝ ներառյալ տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգությունը, ահաբեկչության դեմ պայքարը, զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածումն ու խաղաղապահ առաքելությունը: Նա ընդգծում է՝ ԱՄՆ-ի ու ՀՀ միջև առկա է առանձնահատուկ կապ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների, կայուն բարեկամության և հավատարիմ փոխվստահության վրա:

Представители исполнительной и законодательной властей США высоко оценили усилия уходящего посла РА Нерсисяна в деле признания США Геноцида армян
Посол Армении в США Варужан Нерсисян принял представителей исполнительной и законодательной властей США, в том числе Госдепартамента и Пентагона, аккредитованных в этой стране иностранных послов, видных деятелей армянской общины по случаю завершения своей дипломатической миссии в США.
Об этом пишет «Голос Америки». По мнению сопредседателя Армянской комиссии в Конгрессе США, конгрессмена Джеки Спиер, миссия Варужана Нерсисяна была особенно тяжелой в дни Карабахской войны. В своем выступлении Спиер подчеркнула, что приложены большие усилия для оказания американского содействия армянской стороне, речь, в частности, об увеличении финансирования США в рамках программы по разминированию и в целях гуманитарной помощи.
Она также подчеркнула важность признания Геноцида армян со стороны США. «Наконец, спустя более века, после долгих и больших усилий армянской общины, Соединенные Штаты в лице Конгресса и президента сочли целесообразным признать Геноцид армян», - заявила Спиер. Исполняющий обязанности заместителя госсекретаря США Джон Армстронг в своей речи высоко оценил деятельность посла и дипломатической миссии Армении, особо отметив усилия Нерсисяна в деле признания президентом США Геноцида армян. «Мы должны признать правду, даже когда это очень трудно.
Наши страны могут совместно работать в направлении предотвращения геноцидов в мире и стимулирования прав человека»,- подчеркнул высокопоставленный американский дипломат, который в своей речи также от имени Госдепартамента выразил соболезнования армянскому народу в связи с жертвами прошлогодней войны. В своем слове посол Нерсисян, в частности, заметил, что с 1991 года – с первых дней независимости Армении, отношения с Вашингтоном были одним из приоритетов внешней политики Еревана.
«Еще сто лет назад здесь, в Вашингтоне, действовало посольство Армении. Армен Гаро, бюст которого вы видите при входе в здание армянского посольства, был первым послом Армении в США. Он также, как и я, представлял страну в период войны и внешней агрессии. События столетней давности почти одинаково повторились в 2020 году», - заметил посол Нерсисян.
По словам Нерсисяна, два государства тесно сотрудничают во многих сферах, включая региональную и глобальную безопасность, борьбу с терроризмом, в области нераспространения оружия массового уничтожения и в миротворческих миссиях. Он подчеркнул, что между США и Арменией существует особая связь, основанная на общих ценностях, стабильной дружбе и взаимном доверии.