ՀՀ կառավարությունը «Ալռոսա»-ից ալամստի հումքի ձեռք բերման միջնորդ ընկերություն է հիմնում
Կառավարության դեկտեմբերի 9-ի նիստում որոշվեց հիմնել «Հայ-Ալմաստ» անունով առևտրային ընկերություն, որն ադամանդագործության հումք հանդիսացող ալմաստի ձեռք բերման միջնորդ է դառնալու ռուսական «Ալռոսա» ընկերության ու հայաստանյան արտադրողների միջև:
Համաձայ որոշման՝ Հայաստանում ալմաստի հումք վերամշակող ընկերությունները հայտեր են ներկայացնելու նոր ստեղծվող ընկերությանը, որի հիման վրա վերջինս, ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ համատեղ, կազմակերպում է հումքի զննում ռուսական «Ալռոսա» ընկերությունում։
«Զննումից հետո հումքի գնման, հաստատման և պայմանագիր ստորագրելու հավաստիացման դեպքում շահառու ադամանդագործական ընկերությունները հումքի արժեքի գումարը վճարում են «Հայ-Ալմաստ» ընկերությանը։ Ալռոսա» ընկերության կողմից սահմանված ժամկետում «Հայ-Ալմաստ» ընկերությունը վճարում է գնված հումքի գումարը և ստացված հումքը նույն օրը վաճառվում է հայտատու ընկերություններին՝ ըստ ներկայացված հայտերի»,-նշված է որոշման հիմնավորումներում։ Պետական ձեռնարկությունը միջնորդական այս գործունեության համար միջնորդավճար է ստանալու», - ասված է որոշման մեջ։
Կառավարության որոշմոն մեջ նաև նշվում է, թե ինչու «Ալռոսա»-ից հայաստանյան ադամանդագործական ընկերությունների համար հումք ձեռ բերելու նպատակով ստեղծվում է պետական միջնորդ ընկերություն: Պատասխանը, ըստ կառավարության որոշման, այն է, որ ռուսական ընկերությունը հումք վաճառում է բացառապես խոշոր ընկերություններին՝ երկարաժամկետ պայմանագրերի հիման վրա, իսկ հայկական ընկերությունները «զրկված են «Ալռոսա» ընկերությունից արդյունավետ հումք ներմուծելու հնարավորությունից, քանի որ չեն համապատասխանում «Ալռոսա»-ի կողմից սահմանված չափանիշներին»։
Ըստ էկոնոմիկայի նախարարության՝ ընկերությունները եթե պայմանագրեր կնքեն ռուսական «Ալռոսա»-ի հետ, պիտի պարտավորվեն ամեն ամիս սահմանված քանակությամբ հումք ձեռք բերել, իսկ կոնսոլիդացված առաջարկը այս խոչընդոտը կվերացնի։
«Հայ-Ալմաստ»-ի կանոնադրական կապիտալը կազմելու է 50 միլիոն դրամ, իսկ բաժնետոմսերը կառավարելու է էկոնոմիկայի նախարարությունը։ «Հայ-Ալմաստ»-ի խորհրդում ընդգրկվելու են նաև ադամանդագործական ձեռնարկությունների ղեկավարներ։

Правительство Армении создает компанию по приобретению алмазного сырья у компании "АЛРОСА"
На заседании правительства Армении от 9 декабря было принято решение о создании торговой компании «Ай-Алмаз», которая станет посредником в сделках по приобретению алмазного сырья между российской компанией «Алроса» и армянскими производителями.
Согласно решению, компании по переработке алмазного сырья в Армении подадут заявки новой компании, на основании которой она совместно с представителями этих компаний организует процесс приобретения сырья у российской компании «Алроса».
«В случае подписания договора, бенефициары алмазообрабатывающих компаний выплатят сумму стоимости сырья компании «Ай-Алмаз», которая, в свою очередь, выплатит эту сумму компании «АЛРОСА» в установленный срок. В тот же день сырье будет продано компаниям-заявителям по поданным заявкам. А государственное предприятие получит комиссионные за посредническую деятельность», - говорится в решении правительства РА.
В постановлении правительства также объясняется причина создания подобной посреднической компании: ««Алроса» продает сырье исключительно крупным компаниям на основе долгосрочных договоров, а армянские компании «лишены возможности импортировать сырье у компании «Алроса», поскольку не соответствуют критериям, установленным данной компанией».
Если компания заключат договор с российской «Алроса», то должна каждый месяц приобретать у нее определенный объем сырья, а консолидированное предложение устранит это препятствие.
Уставной капитал компании «Ай-Алмаз» составит 50 млн драмов, а акциями будет управлять Министерство экономики. В Совет компании войдут также руководители предприятий по производству бриллиантов.