ՀՀ իշխանություններից որեւէ դիմում չենք ստացել «Զվարթնոցից» ռուս սահմանապահներին հանելու մասին․ Զախարովա
Մենք սա դիտարկում ենք որպես պաշտոնական Երեւանի ոչ բարեկամական պահվածքի հերթական օրինակ։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ՀՀ խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունն այն մասին, որ «ճիշտ կլիներ, որ ռուս սահմանապահները հեռանային «Զվարթնոց» օդանավակայանից»։
«Իհարկե, պարզ չէ, թե ինչ աստիճանի է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը պատասխանատու իր բարձրացրած թեմատիկայի համար։ Մենք Հայաստանի իշխանություններից որեւէ դիմում այս հաշվով չենք ստացել։ Հասկանում ենք, որ «Զվարթնոցի» հետ կապված պատմությունը բխում է ավելի վաղ տեղի ունեցած ինսինուացիաներից ռուսաստանցի Դմիտրի Սեդրկովի հետ կապված. կարող եմ հավաստիացնել, որ ոչ մի հակաիրավական արարք ռուսաստանցի ներկայացուցիչների կողմից այս համատեքստում չի կատարվել։ Մենք միշտ հարգում ենք ինքնիշխան պետությունների ազգային օրենսդրությունը»։

Захарова: Мы не получали от властей Армении никаких обращений в связи с выводом российских пограничников из «Звартноц»
Мы рассматриваем это, как очередной пример недружественного поведения представителя официального Еревана. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление спикера парламента Армении Алена Симоняна о том, что «было бы правильно, чтобы российские пограничники покинули аэропорт «Звартноц».
«Правда, не ясно в какой мере спикер парламента Армении отвечает за поднятую им тематику. Мы не получали от властей Армении никаких обращений  на этот счет. Понимаем, что история с «Звартноц» проистекает из ранее имевших место инсинуаций с россиянина Дмитрия Седркова: могу вас заверить в том, что никаких противоправных действий российскими представителями не совершалось в данном контексте. Мы всегда уважаем национальное законодательство суверенных государств».