ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը հանդիպմանն անդրադարձել են ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակին
Մայիսի 2-ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի հետ: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Արձանագրվել է ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման բարձր դինամիկան և նշվել, որ 2019 թվականից համագործակցությունը բարձրացվել է նոր՝ Ռազմավարական երկխոսության մակարդակի։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել առավել ամրապնդելու տարբեր ոլորտներում հաստատված արդյունավետ փոխգործակցությունը` հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ընդհանուր արժեհամակարգի վրա:
Արարատ Միրզոյանն ու Վիկտորիա Նուլանդը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերի շուրջ։ Քննարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև Սոչիում և Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին, ինչպես նաեւ խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի շուրջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելու գործընթացին։ Այս համատեքստում Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարն առանձնակի ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների վերսկսման կարևորությունը։
Քննարկվել են 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, մասնավորապես` հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակման և հայրենադարձման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման հարցերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված վերջին զարգացումները։

Мирзоян и Нуланд обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности
2 мая находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с заместителем помощника госсекретаря США по политическим вопросам Викторией Нуланд.
Об этом сегодня, 3 мая, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Отмечена высокая динамика развития армяно-американских отношений, отмечено, что с 2019 года сотрудничество поднято на новый уровень Стратегического диалога. Стороны выразили готовность к дальнейшему укреплению налаженного эффективного сотрудничества в различных сферах, основанного на общих ценностях демократии, защиты прав человека, верховенства закона, борьбы с коррупцией.
Арарат Мирзоян и Виктория Нуланд обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности.
Обсуждалась реализация договоренностей, достигнутых между лидерами Армении, Азербайджана, Сочи и Брюсселя.
Была затронута ситуация в Нагорном Карабахе, а также процесс начала переговоров между Арменией и Азербайджаном по всеобъемлющему мирному соглашению.
В этом контексте глава МИД Армении подчеркнул важность возобновления работы сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Были обсуждены гуманитарные вопросы, возникшие в результате 44-дневной войны, в частности, немедленное освобождение, репатриация армянских военнопленных, сохранение армянского культурного и религиозного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.
Министр иностранных дел РА представил последние события, связанные с процессом нормализации армяно-турецких отношений.