Հայաստանը պատրաստ է գալ Բրյուսել, հասնել վերջնակետի ու կնքել խաղաղության պայմանագիրը. Արմեն Գրիգորյան
Հայաստանը պատրաստ է Բրյուսելում եռակողմ հանդիպմանը, այս մասին հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհդրի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Կար պլանավորված հանդիպում առաջնորդների մակարդակով, որը պետք է տեղի ունենար հոկտեմբերի վերջին, Հայատանը  պատրաստակամություն էր հայտնել գալ այդ հանդիպմանը, բայց, ցավոք, հանդիպումը տեղի չի ունեցել։ Մենք հույս ունենք, որ մոտ  ապագայում դա հնարավոր կլինի», - ասել է նա։
Գրիգորյանն ընդգծել է՝ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության։
«Մենք մանդատ ենք ստացել խաղաղության հաստատաման համար։ Մենք այս պահին ուզում ենք, որ հստակեցվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանը, հրապարակային հաստատվի 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ապաշրջափակումը տեղի ունենա չորս սկզբունքների հիման վրա։ Սրանք կարևոր սկզբունքներ են, որոնց շուրջ մենք պատրաստ ենք բանակցություններն ավարտին հասցնել, ինչպես նաև լուծել հումանիտար բոլոր այն խնդիրները, որոնք կան։ Կարևոր հարցերից մեկը գերիների վերադարձն է ու խաղաղության հաստատումը։
Հայաստանը պատրաստ է այս օրակարգով շարունակել բանակցությունները, գալ Բրյուսել, հասնել վերջնակետի ու կնքել խաղաղության պայմանագիրը», - ընդգծել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։

Армен Григорян: Армения готова к трехсторонней встрече и миру
Была запланирована встреча на уровне лидеров, которая должна была состояться в конце октября. Армения выразила готовность приехать на эту встречу, но, к сожалению, она не состоялась. Мы надеемся, что это станет возможным в ближайшем будущем. Об этом заявил в Брюсселе 10 ноября секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Армения готова к трехсторонней встрече в Брюсселе. Армения готова к миру.
Мы получили мандат на установление мира. Сейчас мы хотим, чтобы была уточнена граница между Арменией и Азербайджаном, была публично подтверждена территориальная целостность Армении в 29 800 квадратных километров, а деблокада произошла на основе четырех принципов.
Это важные принципы, вокруг которых мы готовы завершить переговоры, а также решить все гуманитарные проблемы. Одним из важных вопросов является возвращение пленных и установление мира. Армянская сторона готова продолжить переговоры по этой повестке, посетить Брюссель, достичь конечной точки и заключить мирный договор», - заявил Григорян.