Հայաստանը երբևէ չի սահմանափակում իր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը. ՀՀ ԱԳՆ արձագանքն Ուկրաինայի դեսպանության հայտարարությանը
Հայաստանը հավատարիմ է իր միջազգային պարտավորություններին և երբևէ չի սահմանափակում իր քաղաքացիների՝ մարդու հիմնարար իրավունք հանդիսացող ազատ տեղաշարժը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը` արձագանքելով Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպանության հայտարարությանը:
«Անհրաժեշտության դեպքում ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես է գալիս ճամփորդական խորհուրդներով՝ անվտանգության հարցերով պայմանավորված»,-ասել է Նաղդալյանը:
Հիշեցնենք, որ  Ուկրաինայի դեսպանությունը նոյեմբերի 12-ի հայտարարությամբ կոչ էր արել Հայաստանի քաղաքացիներին՝ պահպանել «ժամանակավոր օկուպացված Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետության տարածք այցելելու կարգը» և հիշեցրել, թե այդ կարգը խախտելու համար նախատեսված է ոչ միայն վարչական, այլև քրեական պատասխանատվություն:

Армения никогда не ограничивает свободное передвижение своих граждан. МИД Армении отреагировал на заявление посольства Украины
Армения верна своим международным обязательствам и никогда не ограничивает основополагающие права своих граждан, в число которых входит и свободное передвижение. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, отвечая на заявление посольства Украины в Армении.
В заявлении, в частности, говорится: «В случае необходимости МИД Армении выступает с советами в связи с поездками своих граждан в разные страны касательно их безопасности».
Напомним, что посольство Украины в своем заявлении от 12 ноября призвало граждан Армении соблюдать "порядок посещения территории временно оккупированной Автономной Республики Крым" и напомнило, что за нарушение этого порядка предусмотрена не только административная, но и уголовная ответственность.