Հայաստանն ու Իրանը կուսումնասիրեն համատեղ ջանքերով «խելացի» քաղաքի ստեղծման հնարավորությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հունիսի 29-ին ընդունել է ԻԻՀ Նախագահի գիտության և տեխնոլոգիայի հարցերով փոխնախագահ, քաղաքականության և զարգացման գծով տեղակալ Մեհդի Էլիասիի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև ԻԻՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի նախարարի տեղակալ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կազմակերպության նախագահ Ամիր Նազեմի Աշանին, ԻԻՀ խորհրդարանի պատգամավորներ, իրանական մի շարք խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել հայ-իրանական գործարար համաժողովին մասնակցելու նպատակով։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԻԻՀ փոխդեսպան Ալի Մոհամմադ Մոթաղին։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է. «Հայ-իրանական օրակարգը մեր առաջնահերթություններից է։ Երկկողմ համագործակցությունն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար կարևոր է տրամաբանական ավարտի հասցնել և իրականացնել մեր բոլոր համատեղ նախատեսված ծրագրերը»։
Հանդիպման սկզբում պատվիրակության անդամները նշել են, որ համաժողովի ընթացքում իրանական ընկերությունները մեծ հետաքրքրվածություն են ցուցաբերել հայկական կողմի հետ տնտեսության տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ արդյունաբերության, շինարարության, գյուղատնտեսության, սննդի, տեքստիլի, դեղագործության և բժշկական սարքավորումների արտադրության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու հարցում:
Այնուհետև պատվիրակության ղեկավար Մեհդի Էլիասին, ամփոփելով համաժողովի ընթացքում քննարկված հարցերը, ներկայացրել է իրանական կողմի մի շարք առաջարկներ։ Տեղեկացնելով, որ իրանական կողմն ունի տարբեր երկրներում բարձր տեխնոլոգիական կենտրոնների ստեղծման հարուստ փորձ՝ նա առաջարկել է Հայաստանում հիմնել նմանատիպ կենտրոն, որտեղ կկազմակերպվեն երկկողմ B2B հանդիպումներ և կանցկացվեն ոլորտին առնչվող քննարկումներ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև «Մեղրի» և «Արաս» ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում երկկողմ համագործակցությանը։ Նկատի ունենալով Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ կողմերը քննարկել են տնտեսության տարբեր ճյուղերում համատեղ արտադրությունների կազմակերպման և պատրաստի արտադրանքը դեպի ԵԱՏՄ և այլ երկրներ արտահանելու հնարավորությունները։
Իրանական կողմը նաև պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել Հայաստանի բժշկական հաստատությունները իրանական սարքավորումներով վերազինելու ուղղությամբ։ Քննարկվել են նաև դեղագործության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։
Պատվիրակության անդամներն առաջարկել են ուսումնասիրել համատեղ ջանքերով «խելացի» քաղաքի ստեղծման հնարավորությունները։
Տնտեսության ոլորտում հայ-իրանական փոխգործակցության շրջանակում աշնանը նախատեսվում է Իրանում անցկացնել գործարար համաժողով, որի ընթացքում կքննարկվի հայ-իրանական տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող խնդիրների լայն շրջանակ։

Иран и Армении обсудили широкий спектр вопросов двустороннего сотрудничества
И. о. министра экономики Армении Ваан Керобян 29 июня принял делегацию, возглавляемую вице-президентом ИРИ по вопросам науки и технологии, заместителем председателя по вопросам политики и развития Мехди Элиаси, в составе которой были заместитель министра информационных технологий и связи ИРИ, председатель Организации информационных технологий Амир Наземи Ашани, представители ряда крупных иранских компаний. Делегация прибыла в Армению для участия в армяно-иранском бизнес-форуме.
Как сообщает пресс-служба Министерства, поприветствовав участников встречи, Ваан Керобян отметил: «Армяно-иранская повестка является одним из наших приоритетов. Для того, чтобы сделать двустороннее сотрудничество более эффективным, важно довести до логического конца и реализовать все наши совместные программы».
В начале встречи члены делегации отметили, что в ходе форума иранские компании проявили большой интерес к сотрудничеству с армянской стороной в различных направлениях экономики, в том числе в сферах промышленности, строительства, сельского хозяйства, пищевой промышленности, текстиля, фармацевтики и производства медицинского оборудования.
Затем глава делегации Мехди Элиаси, подводя итоги обсужденных в ходе форума вопросов, представил ряд предложений иранской стороны. Сообщив, что иранская сторона имеет богатый опыт создания высокотехнологичных центров в разных странах, он предложил создать в Армении аналогичный центр, где будут организованы двусторонние встречи B2B и будут проведены обсуждения в этой сфере.
В ходе встречи стороны коснулись также сотрудничества в рамках свободных экономических зон «Мегри» и «Арас». Учитывая членство Армении в Евразийском экономическом союзе, стороны обсудили возможности организации совместных производств в различных отраслях экономики и экспорта готовой продукции в ЕАЭС и другие страны.
Иранская сторона также выразила готовность сотрудничать в направлении оснащения медучреждений Армении иранским оборудованием. Были обсуждены также перспективы сотрудничества в фармацевтической сфере.
Члены делегации предложили изучить возможности создания совместными усилиями «умного» города.
В рамках армяно-иранского сотрудничества в сфере экономики осенью в Иране планируется провести двусторонний бизнес-форум.