Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի կապակցությամբ կողմերը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ
Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի (մայիսի 2-3) կապակցությամբ կողմերը հանդես են եկել  համատեղ հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև:
Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ՝ մեկնարկելու ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությունը։ Երկխոսության ընթացքում Հայաստանը և ԱՄՆ-ը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով։
ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում քննարկումների այս փուլը համընկել է Հայաստանի և ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հետ։
Պատվիրակությունները դրական են գնահատել երկկողմ կապերի առկա մակարդակը և անդրադարձ կատարել գործընկերության ընդլայնման ներուժին։ Հայկական պատվիրակության կազմում էին արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը, Պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաներ։ ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստին մասնակցում էին նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը և Պետդեպարտամենտի ու պաշտպանության գերատեսչության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին նույնպես ներկա էին։
Ժողովրդավարական հետագա բարեփոխումներ և փոխադարձ բարեկեցության խթանում
Պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Դոնֆրիդը վերահաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները կշարունակի իր ամուր աջակցությունն ու համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության հետ՝ պատասխանատու ժողովրդավարական և տնտեսական ինստիտուտների կառուցման գործում, որոնք կարտացոլեն ընդհանուր արժեքները և կապահովեն ավելի արդյունավետ կառավարում և բարեկեցություն:
Պատվիրակությունները համապարփակ երկխոսություն են ունեցել Հայաստանի դրական ժողովրդավարական ուղուն սատարելուն ուղղված ԱՄՆ աջակցության շուրջ։ Այն ներառում է մարդու իրավունքների, մեդիագրագիտության, սոցիալական պաշտպանության, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների և Ոստիկանության նոր պարեկային ծառայության աջակցության ծրագրեր: Պատվիրակությունները քննարկել են նաև դատական իշխանության անաչառության և խոսքի ազատության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։
Քննարկման առանցքային թեմաներից էին նաև տնտեսական ոլորտում փոխադարձ բարեկեցությանը նպաստող մեխանիզմները, ներառյալ՝ էներգետիկ համագործակցությունն ու աշխատուժի զարգացումը՝ առևտրի ու ներդրումների ոլորտում երկկողմ կապերը խթանելու և խորացնելու նպատակով:
Անվտանգություն, խաղաղություն և տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորում
Երկու պատվիրակությունները քննարկել են հարցեր, որոնք վերաբերում են սահմանային անվտանգությանը և պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտում գործընկերությանը` աղետների կառավարման, պաշտպանական բարեփոխումների, բժշկական աջակցության և խաղաղապահության միջոցով:
Պատվիրակությունները մտքեր են փոխանակել անվտանգության հարցերի շուրջ և նշել Միացյալ Նահանգների դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի` օժտված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու մանդատով:
Շոշափելի արդյունքների հասնելու ձգտում
Նախարար Միրզոյանը և հայկական պատվիրակությունը կառուցողական հանդիպումներ են ունեցել նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչ Սամանտա Փաուերի, պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի և այլոց հետ։
Վաշինգտոնում գտնվելու ընթացքում պատվիրակության անդամները ստորագրել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, որը կծառայի որպես մեխանիզմ, որի միջոցով երկու կառավարությունները կարող են ավելի ամուր կապեր հաստատել միջուկային ոլորտի փորձագետների, արդյունաբերության և հետազոտողների միջև:
Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները ստորագրել են նաև հակակոռուպցիոն և իրավապահ ոլորտում բարեփոխումների երկու համատեղ գործողությունների ծրագիր։

Ереван и Вашингтон подвели итоги визита делегации МИД РА в США
В связи с итоговым заседанием стратегического диалога Армения-США (2-3 мая) стороны выступили с совместным заявлением, в котором подвели итоги визита. «2 мая министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с госсекретарем США Энтони Блинкеном, чтобы начать стратегический диалог между Арменией и США. В ходе диалога Армения и США подтвердили свою приверженность укреплению двусторонних отношений по всем направлениям. Этот этап обсуждений в рамках стратегического диалога РА-США совпал с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и США.
Делегации положительно оценили существующий уровень двусторонних связей и коснулись потенциала расширения партнерства Заместитель госсекретаря по европейским и евразийским вопросам Донфрид подтвердил, что Соединенные Штаты продолжат свою твердую поддержку и сотрудничество с правительством Армении в деле построения ответственных демократических и экономических институтов, которые будут отражать общие ценности и обеспечивать более эффективное управление и процветание страны. Делегации провели всеобъемлющий диалог о поддержке США позитивного демократического пути Армении. Он включает в себя программы по правам человека, медиаграмотности, социальной защите, реформам в сфере правосудия и поддержке новой Патрульной службы полиции.
Делегации обсудили также вопросы, касающиеся беспристрастности судебной власти и укрепления свободы слова. Ключевыми темами обсуждения были также механизмы, способствующие взаимному благополучию в экономической сфере, включая энергетическое сотрудничество и развитие рабочей силы с целью стимулирования и углубления двусторонних связей в сфере торговли и инвестиций. Обе делегации обсудили вопросы, касающиеся пограничной безопасности и партнерства в сфере обороны и безопасности посредством управления стихийными бедствиями, оборонных реформ, медицинской помощи и миротворчества.
Делегации обменялись мнениями по вопросам безопасности и отметили роль Соединенных Штатов как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, наделенной мандатом содействовать мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Министр Мирзоян и армянская делегация провели конструктивные встречи также с управляющим Агентства международного развития США Самантой Пауэр, заместителем госсекретаря по политическим вопросам Викторией Нуланд и другими.
Находясь в Вашингтоне, члены делегации подписали ряд документов, в том числе о сотрудничестве в области гражданской ядерной энергетики, что послужит механизмом, с помощью которого два правительства смогут установить более прочные связи между экспертами в области ядерной энергетики, промышленности и исследователями. Армения и США подписали также два совместных плана действий по реформам в антикоррупционной и правоохранительной сфере»,- говорится в заявлении.