Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատի բացումը զսպում են Իրանը ու Հնդկաստանը
Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատի բացումը զսպում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ու Հնդկաստանը ։ ԲԵԼՏԱ գործակալությանը տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել մոսկվացի հայտնի արևելագետ, քաղաքագետ Կարինե Գևորգյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Իրանի եւ Հնդկաստանի ղեկավարները ոչ երկիմաստ հայտարարել են, որ թույլ չեն տա վերաձեւել սահմանները, որ Հարավային Կովկասում սահմանների ցանկացած վերաձեւավորում պատերազմ է իրենց դեմ: Քաղաքագետն այս դիրքորոշումը բացատրել է նրանով, որ նույնիսկ անկախ նրանից, թե ով է ղեկավարում Հայաստանը, այդ երկրները կաջակցեն նրան ՝ խոչընդոտելով աշխարհաքաղաքական դասավորվածությունը փոխելու փորձերին, որոնց հետևում, ըստ քաղաքագետի, կանգնած է ոչ միայն Թուրքիան, այլ առաջին հերթին Մեծ Բրիտանիան ՝ պանթուրքիստական նախագծի հեղինակը։
Խոսելով իրական օգնության մասին ՝ քաղաքագետը հիշեցրեց Հնդկաստանի կողմից Հայաստանին սպառազինություն մատակարարելու մասին։ «Հնդկաստանը, Ի դեպ, սովորություն չունի զենք մատակարարել այլ երկրներին, քանի որ այն Չմիավորված երկիր է: Սպառազինության մատակարարումը Հայաստան խոսում է Հնդկաստանի համար կարեւորության մասին այդ ուղղությանը», - ընդգծեց Գևորգյանը։ Նրա կարծիքով, եթե Չինաստանն իր կոմունիկացիաները կառուցում էր զուգահեռներով, «Մեկ գոտի - մեկ ուղի» սկզբունքով, ընդ որում հենվելով Պակիստանի վրա, ապա Հնդկաստանը, մրցելով Չինաստանի հետ, սկսեց հաղորդակցվել «Հյուսիս-Հարավ» գծով, ընդ որում օգնելով Իրանին ամրապնդել իրանական կարեւորագույն չախբեհար եւ Բենդեր Աբաս նավահանգիստների ենթակառուցվածքները: Դա շատ հարմար է նրա համար ծովային նավահանգիստները. Միևնույն ժամանակ, քաղաքագետի կարծիքով, Հնդկաստանը ամուր կապեր է հաստատում Արաբական թերակղզու միապետությունների հետ՝ երկրների այդ շրջանը վերածելով իր համար հաղորդակցման մեծ տարածաշրջանի: Այս կտրվածքով Գևորգյանը համաձայն չէ այն կարծիքի հետ, որ Հայաստանի ղեկավարությունը ՝ ի դեմս Փաշինյանի, չի դիմում հնդիկներին կամ իրանցիներին ։ «Պարզապես դրա մասին ավելի քիչ են խոսում: Իսկ նրա շփումները մշտական են, և դրան պետք է ուշադրություն դարձնել», - կարծում է քաղաքագետը։
Քաղաքագետի կարծիքով, Իրանը, Հնդկաստանը եւ արաբական միապետությունները «թուրքական նախագիծը» դիտարկում են որպես իրենց շահերի իրական սպառնալիք: Հետևաբար, հենց այդ երկրներն են Ռուսաստանին հակված ձևավորել իրենց դրամավարկային և տնտեսական գոտին ոչ թե ի տարբերություն չինականի, այլ մի փոքր այլ ուրվագծերի ընդգրկմամբ։ Այսպիսով, Ռուսաստանը կարող է մի տեսակ հավասարակշռություն լինել չին-Հեռավոր Արևելքի և Իրան-հնդկական ուրվագծերի միջև ։
Այս տեսանկյունից, խոսելով Հայաստանի աշխարհաքաղաքական առաջնահերթությունների մասին ՝ Ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, Գևորգյանը նշել է այն թյուր կարծիքը, թե Հայաստանի վարչապետը «ուզում է դուր գալ Արևմուտքին», և այդ մասին, իբր, խոսում է երկրում ՀԱՊԿ զորավարժություններ անցկացնելուց նրա հրաժարումը ։ «Ինձ համար այդ թեզը ծիծաղելի թվաց, քանի որ, մեծ հաշվով, ինձ լավ հայտնի չէ, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում։ Դրա համար էլ, երբ Փաշինյանը հայտարարեց ՀԱՊԿ զորավարժություններից հրաժարվելու մասին, այլ բան նկատի ուներ։ ՀԱՊԿ զորավարժությունները նախատեսված են գալիք տարիների համար ։ Այդ զորավարժությունները պլանային էին և պետք է կայանային ։ Եվ այստեղ ելույթ է ունենում Փաշինյանը և ասում ՝ «ներկա պայմաններում դա հնարավոր չէ»։ Բայց դա դեռ ամենը չէ, Այստեղ նա նկատում է, որ չի ցանկանում Մոսկվային «պադվոդկա» անել։ Չգիտես ինչու, ոչ ոք չլսեց այս պահը: Իսկ տրամաբանությունը հասկանալի է, իսկ Մոսկվային ինչու են այդ զորավարժությունները հիմա Անդրկովկասում։ Ինչու կոնտինգենտ բերել Ղազախստանից և Ղրղզստանից, որոնց զինվորականներն ավարտել են թուրքական ակադեմիաները, որոնք իրենց տեսնում են ապագա «Թուրանի բանակում» ։ Իսկ Հայաստանում կան լուրջ ռազմական օբյեկտներ, և Ռուսաստանն այնտեղ ուժեղացնում էր իր տեխնիկական ներկայությունը։ Ինչու դրանք այնտեղ բերել: Ես չեմ կարող ենթադրել, որ Փաշինյանն այդ հայտարարությունն արել է ՝ ընդհանրապես չտեղեկացնելով ռուսական կողմին, որը բարձր մակարդակով ընդհանրապես լռել է։ Սա բացահայտ պայմանագրային է և հաստատ ի օգուտ Արևմուտքի չէ», - նշել է քաղաքագետը։ Նրա խոսքով ՝ թող Արեւմուտքը մտածի, որ «Փաշինյանը խաղում է Արեւմուտքի հետ, բայց նա, վստահ եմ, իրապես խաղում է Մոսկվայի հետ»։
Քաղաքագետը կարծում է, որ ողջ աշխարհի հայերը հասկանում են, որ Հայաստանի ՝ որպես պետության գոյության և այդ տարածքում հայ ժողովրդի պահպանման երաշխավորը միայն Ռուսաստանն է և մասամբ Իրանը: «Այժմ գործնականում միայն Իրանն է, իսկ Ռուսաստանը ՝ որպես դրոշ։ Իրանը սահմանին պահում է ավելի քան 100 հազար զինծառայող, իսկ Մեղրիի շրջանում ՝ ևս 45 հազար Իսլամական հեղափոխության պահապաններ, որոնք լավ զինված են հեռահար հրետանիով։ Ահա թե ինչպես Բելառուսը թույլ չի տալիս երկրորդ ճակատ բացել Ուկրաինական հակամարտությունում, ճիշտ այնպես, ինչպես Իրանը թույլ չի տալիս երկրորդ ճակատ բացել Անդրկովկասում ՝ Ռուսաստանին թիկունք ապահովելով», - ընդգծել է Գեւորգյանը։ Ուստի պատահական չէ, որ «Սասնա ծռեր» Արմատական կուսակցության ակտիվիստներին, որոնք քարոզում են Ռուսաստանի, Հայաստանում նրա ռազմական ներկայության դեմ և կողմ են 102 ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերմանը, շպրտեցին «փտած լոլիկներ» ։ Իսկ դա շատ բանի մասին է խոսում։

Открытие второго фронта против России на Южном Кавказе сдерживает Исламская республика Иран и Индия
Открытие второго фронта против России на Южном Кавказе сдерживает Исламская республика Иран и Индия. Такое мнение в интервью агентству БЕЛТА выразила известный московский востоковед, политолог Карине Геворгян.
Она напомнила, что руководители Ирана и Индии недвусмысленно заявили, что не позволят перекраивать границы, что любая перекройка границ на Южном Кавказе - это война против них самих. Политолог объяснила эту позицию тем, что, даже независимо от того, кто руководит Арменией, эти страны будут помогать ей, препятствуя попыткам изменения геополитического расклада, за которыми, как считает политолог, стоит не только Турция, а в первую очередь, Великобритания - автор пантюркистского проекта.
Говоря о реальной помощи, политолог напомнила о поставках Индией вооружений Армении. “Индия, между прочим, не имеет привычки поставлять оружие другим странам, так как она неприсоединившаяся страна. Поставки вооружения в Армению говорят о важности для Индииэтого направления”, - подчеркнула Геворгян. По ее мнению, если Китай выстраивал свои коммуникации по параллелям, по принципу “один пояс - один путь”, опираясь при этом на Пакистан, то Индия, конкурируя с Китаем, стала выстаивать коммуникации по линии “Север - Юг”, при этом помогая Ирану укреплять инфраструктуру важнейших иранских портов Чахбехар и Бендер-Аббас. Это очень удобные для нее морские порты. При этом, считает политолог, Индия выстраивает крепкие связи с монархиями Аравийского полуострова, превращая этот контур стран в большой коммуникационный для себя регион. В этом разрезе Геворгян не согласна с тем мнением, что руководство Армении в лице Пашиняна не апеллирует к индусам или иранцам. “Просто об этом меньше говорят. А контакты у него постоянны и на это следует обратить внимание”, - считает политолог.
Как считает политолог, Иран, Индия и аравийские монархии рассматривают <турецкий проект> в качестве реальной угрозы своим интересам. Поэтому именно эти страны склоняют Россию к тому, чтобы образовать свою валютно-экономическую зону не в противовес китайской, но с охватом несколько иного контура. Таким образом Россия может быть своеобразным балансиром между китайско-дальневосточным и ирано-индийским контурами.
С этой точки зрения, говоря о геополитических приоритетах Армении в лице Никола Пашиняна, Геворгян отметила неверное мнение, что премьер Армении “хочет понравиться Западу” и об этой, якобы, говорит его отказ от проведения в стране учений ОДКБ. “Мне этот тезис показался смешным, потому что, по большому счету, мне не плохо известно то, что происходит в регионе. Поэтому, когда Пашинян заявил об отказе от учений ОДКБ, он имел ввиду совсем другое. Учения ОДКБ расписаны на годы вперед. Эти учения были плановые и они должны были состояться. И тут выступает Пашинян и говорит: “в нынешних условиях это невозможно”. Но это не все, тут он замечает, что не хочет подставлять Москву. Этот момент почему-то никто не услышал. А логика понятна - а Москве зачем эти учения сейчас в Закавказье. Зачем привозить контингент из Казахстана и Киргизии, чьи военные закончили турецкие академии, которые видят себя в будущей “армии Турана”? А в Армении есть серьезные военные объекты и Россия усиливала там свое техническое присутствие. Зачем их туда завозить? Я не могу предположить, что Пашинян сделал это заявление, вообще не поставив в известность российскую сторону, которая на высшем уровне вообще промолчало? Это явный договорняк и точно не на пользу Западу”, - отметила политолог. По ее словам, пусть Запад думает, что “Пашинян наигрывает на Запад, но он, я уверена, реально подыгрывает Москве”.
Политолог считает, что армяне всего мира понимают, что гарантом существования Армении как государства и сохранения армянского народа на этой территории является только Россия и отчасти Иран. “Сейчас практически только Иран, а Россия - в качестве флага. Иран держит на границе более 100 тыс военнослужащих, а в районе Мегри на границе еще 45 тыс стражей исламской революции - хорошо вооруженных с дальнобойной артиллерией. Вот как Белоруссия не дает открыть второй фронт в украинском конфликте, точно также Иран не даёт открыть второй фронт в Закавказье, обеспечивая России тылы”, - подчеркнула Геворгян. Поэтому не случайно, что активистов радикальной партии «Сасна Црер», агитирующих против России, ее военного присутствия в Армении и за вывод 102 российской базы, забросали “тухлыми помидорами”. А это говорит о многом.