Կանադան կոչ է արել ազատել 2020 թ․ Ղարաբաղյան պատերազմի բոլոր հայ ռազմագերիներին,  Ադրբեջանի կողմից կամայականորեն ձերբակալված բոլոր էթնիկ հայերին և հարգել Արցախի հայերի հայրենիք վերադարձի իրավունքը
Կանադան կոչ է արել ազատել 2020 թ․ Ղարաբաղյան պատերազմի բոլոր հայ ռազմագերիներին, Ադրբեջանի կողմից կամայականորեն ձերբակալված բոլոր էթնիկ հայերին և հարգել Արցախի հայերի հայրենիք վերադարձի իրավունքը
Կանադայի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարությունն է տարածել Արցախի հայաթափման առաջին տարելիցի կապակցությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.
Անցյալ շաբաթ լրացավ մեկ տարին, երբ Ադրբեջանը սանձազերծեց ռազմական գործողություն Լեռնային Ղարաբաղում՝ դարեր շարունակ էթնիկ հայերով բնակեցված տարածաշրջանում: Այս գործողության հետևանքները ծանր էին, դրա արդյունքում ավելի քան 100․000 խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ 30․000 երեխաներ, բռնի տեղահանվեցին Հայաստան՝ երկրում առաջացնելով մարդասիրական կարիքների արագ աճ։
Ադրբեջանի կողմից չարդարացված ռազմական գործողությանը նախորդել էր Լաչինի միջանցքով մարդասիրական ապրանքների անցման իննամսյա շրջափակումը, ինչը խախտել էր Արդարադատության միջազգային դատարանի ժամանակավոր միջոցի կիրառման մասին որոշումը։
Կանադան համերաշխ է այս ճգնաժամից տուժած մարդկանց հետ և երախտապարտ է Հայաստանին իր դռները բացելու համար։ Այդ իսկ պատճառով 2023 թ․ մենք ավելի քան 3․9 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն ենք հատկացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակից բխող հրատապ կարիքները լուծելու համար։
Կանադան շարունակում է կոչ անել և աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ խաղաղության պայմանագրի կնքմանն ուղղված բովանդակալից բանակցություններին, ինչպես նաև կողմերի միջև երկխոսության և վստահության ամրապնդման միջոցառումների շարունակմանը՝ այս տարածաշրջանի ժողովրդի համար արդար և տևական խաղաղության համար:
Կանադան բազմիցս կոչ է արել անվերապահորեն ազատել 2020 թ․ Ղարաբաղյան պատերազմի բոլոր հայ ռազմագերիներին։ Մենք նաև շարունակում ենք կոչ անել ազատ արձակել Ադրբեջանից կամայականորեն ձերբակալված բոլոր էթնիկ հայերին։
Կանադան աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բանակցային քաղաքական լուծմանը և աջակցում է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության հարգման սկզբունքներին և ինքնորոշման իրավունքին՝ այս տարածաշրջանի ժողովրդի համար արդար և տևական խաղաղության հասնելու բանակցություններում։ Սա պետք է ենթադրի հայ խաղաղ բնակիչների վերադարձի անվտանգ և արժանապատիվ իրավունքը, երաշխավորի մարդու իրավունքների և քաղաքացիական կենսամիջոցների պաշտպանությունը և տարածքում հայկական մշակութային ու պատմական վայրերի պահպանումը»:

Глава МИД Канады выступила с заявлением в связи с годовщиной этнической чистки в Арцахе
«На прошлой неделе исполнился год с тех пор, как Азербайджан начал свою военную операцию в Нагорном Карабахе, регионе, населенном этническими армянами на протяжении веков.
Последствия этой операции были значительными: более 100 000 гражданских лиц, в том числе 30 000 детей, были насильственно перемещены в Армению в результате этой военной операции, что привело к быстрому росту гуманитарных потребностей в стране. Неоправданная военная операция Азербайджана последовала за девятимесячной блокадой движения гуманитарных грузов по Лачинскому коридору в нарушение постановлений Международного суда о временных мерах.
Канада солидарна с людьми, пострадавшими от этого кризиса, и благодарна Армении за то, что она открыла свои двери. Именно поэтому в 2023 году мы выделили более 3,9 миллиона долларов на гуманитарную помощь для удовлетворения неотложных потребностей, связанных с ситуацией в Нагорном Карабахе.
Канада продолжает призывать и поддерживать содержательные переговоры по заключению всеобъемлющего мирного договора между Арменией и Азербайджаном, а также продолжение диалога и мер по укреплению доверия между сторонами для установления справедливого и прочного мира для народов этого региона. Канада неоднократно призывала к безоговорочному освобождению всех армянских военнопленных, захваченных в ходе карабахской войны 2020 года.
Мы также продолжаем призывать к освобождению всех произвольно задержанных этнических армян из Азербайджана. Канада поддерживает политическое решение нагорно-карабахской проблемы путем переговоров и продвигает принципы неприменения силы, уважения территориальной целостности и права на самоопределение в переговорах о справедливом и прочном мире для народов этого региона. Это должно повлечь за собой безопасное и достойное возвращение гражданских лиц Армении, гарантии защиты прав человека и средств к существованию граждан, а также сохранение армянских культурных и исторических памятников на территории страны», - говорится в заявлении главы МИД Канады.