Եվրահանձնաժողովը նշել է Հայաստանի հետ մերձեցման մասին
Եվրամիության հետ մերձեցման գործընթացը թափ է հավաքում, բայց Հայաստանն առայժմ անդամակցության պաշտոնական հայտ չի ներկայացրել, «Известия»-ին տեղեկացրել են Եվրահանձնաժողովում։
«Հայաստանում ընթացող քննարկումները ցույց են տալիս Եվրամիության գրավչությունն ու նրա արժեքները։ ԵՄ եւ Հայաստանի հարաբերությունները երբեք այնքան սերտ չեն եղել, որքան այժմ։ Վիզայի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը եւ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակներում 10 մլն եվրոյի չափով աջակցությունը ցույց է տվել դա»,- նշվել է հայտարարությունում։
Բրյուսելում խոստացել են նաեւ հայ գործընկերների հետ քննարկել եվրաինտեգրման օրինագիծը։ Չնայած այն հանգամանքին, որ իրավաբանորեն ԵՄ-ին անդամակցության հարցը դեռ օրակարգում չէ, Հայաստանն արդեն գնում է դեպի միության հետ ավելի խոր գործընկերություն։

В Еврокомиссии рассказали о сближении с Арменией
Процесс сближения с Евросоюзом (ЕС) набирает обороты, но Армения пока не подавала официальную заявку на вступление, сообщили «Известиям» в Еврокомиссии.
«Продолжающиеся дискуссии в Армении демонстрируют привлекательность Европейского союза и его ценностей. Отношения ЕС и Армении никогда не были ближе, чем сейчас. Запуск диалога о визовой либерализации и поддержка в рамках Европейского фонда мира в размере €10 млн продемонстрировали это», — говорится в сообщении.
В Брюсселе также пообещали обсудить с армянскими коллегами законопроект о европейской интеграции. Несмотря на то что юридически вопрос членства в ЕС на повестке пока не стоит, Армения уже движется в сторону углубленного партнерства с союзом.