Երևանում լույս է տեսել նոր հոդվածների ժողովածու Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գործընթացին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ
«Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտության և վերլուծության հասարակական կազմակերպությունը և Եվրասիական փորձագիտական ակումբը լույս են ընծայել «ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության յոթ տարին. եվրասիական ինտեգրման հաջողությունները, դասերն ու հեռանկարները» վերտառությամբ գիրքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հրատարակությունը նվիրված է Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության յոթնամյակին: Այն միաժամանակ հայերեն և ռուսերեն լեզուներով է:
Ժողովածուի ընթերցողներին ողջույնի խոսք են հղել ինտեգրման և մակրոտնտեսական հարցերով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ (Նախարար), Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սերգեյ Գլազևը և արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ (Նախարար) Արտակ Քամալյանը:
Հայ և ռուսաստանցի ճանաչված գիտնականների և փորձագետների հոդվածների այս ժողովածուն հետազոտում է Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման փորձը, հաջողություններն ու դասերը, մասնավորապես, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության ընթացիկ արդյունքները:
Հոդվածներում ուղենշված են ինտեգրացիոն գործընթացի խնդիրներն ու հեռանկարները Հայաստանի Հանրապետության առջև կանգնած տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական խնդիրների լուծման տեսանկյունից: Հրատարակության արժանիքներից մեկն այն է, որ ինտեգրման տնտեսական ասպեկտների հետ միասին դիտարկված են քաղաքակրթական, մշակութային-հումանիտար ասպեկտները:
Ժողովածուի կազմողն ու նախաբանի հեղինակն է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը: Գլխավոր խմբագիրն է տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը:
Արամ Սաֆարյանի վկայությամբ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի շուրջ համախմբված առաջատար գիտնականների և փորձագետների ընդհանուր մոտեցումն այն է, որ շատ կարևոր է համատեղ ջանքեր գործադրել ընդհանուր ինտեգրացիոն և համատեղ քաղաքակրթական տարածքի հետագա զարգացման համար, որովհետև միայն այդ ընդհանուր տարածքն է ունակ իրապես ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անվտանգությունը:
Գիրքը հասցեագրված է քաղաքական ու հասարակական գործիչներին, գիտնականներին, փորձագետներին, լրագրողներին, դասախոսներին, ասպիրանտներին և ուսանողներին, ովքեր ուսումնասիրում են քաղաքական, տնտեսական գործընթացները և միջազգային հարաբերությունները: Այն կարող է հետաքրքիր լինել նաև ընթերցող ամենալայն շրջանակին: Ժողովածուն արդեն իսկ բաժանված է Հայաստանի պետական իշխանության մարմիններին, առաջատար համալսարաններին ու խոշորագույն գրադարաններին, բազմաթիվ քաղաքական ու հասարակական ուժերին, ԶԼՄ-ներին: Գրքի հեղինակների գնահատմամբ սա մի կարևոր հայկական ներդրում է եվրասիական տնտեսական ինտեգրման ծավալվող ու թափ հավաքող գործընթացում:

В Ереване издан новый сборник статей об участии Армении в процессе Евразийской экономичесой интеграции
Исследовательско-аналитическая общественная организация “Интеграция и развитие” и Евразийский экспертный клуб издали книгу под заголовком “Семь лет членства Армении в ЕАЭС: успехи, уроки и перспективы евразийской интеграции”. Как сообщает Арменпресс, издание приурочено к семилетию деятельности еврзийского экономического союза. Книга вышла в свет одновременно на армянском и русском языках.
К читателям сборника с приветствием обратились член Коллегии (Министр) Евразийской экономической комиссии по интеграции и макроэкономике, академик Российской академии наук, доктор экономических наук, профессор Сергей Глазьев и член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии Артак Камалян.
Этот сборник статей известных армянских и российских ученых и экспертов исследует опыт, успехи и уроки Евразийской экономической интеграции, в частности, текущие итоги членства Республики Армения в Евразийском экономическом союзе. В статьях обозначены задачи и перспективы интеграционного процесса с точки зрения решения экономических, политических и социальных задач, стоящих перед Арменией. Одним из достоинств издания является то, что наряду с экономическими аспектами интеграции рассмотрены цивилизационные, культурно-гуманитарные аспекты.
Составитель сборника и автор предисловия – координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян. Главный редактор – доктор экономических наук, профессор Ашот Тавадян.
По свидетельству Арама Сафаряна, общим подходом ученых и экспертов, сплоченных вокруг Евразийского экспертного клуба является важность совместных усилий воимя развития общего интеграционного и цивилизационного пространства, так как только оно способно действенно обеспечить независимость Республики Армения, ее суверенитет, территориальную целостность и безопасность.
Книга адресована политическим и общественным деятелям, ученым, экспертам, журналистам, преподавателям, аспирантам и студентам, которые изучают политические, экономические процессы и международные отношения. Она может быть интересна также самому широкому кругу читателей. Издание уже роздано органам государственной власти Армении, ведущим университетам и крупнейшим библиотекам, многим политическим и общественным силам, редакциям СМИ. По оценке авторов сборника статей это важный армянский вклад в развивающийся и набирающий темп процесс евразийской экономической интеграции.