Երևանի բուժհիմնարկներում հուլիսի 1-ից վճարումներն ընդունվելու են միայն անկանխիկ
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը կառավարության հունիսի 2-ին նիստում հայտնել է, որ մեկ ամսից Երևանի բուժհիմնարկներում բժշկական ծառայություններից օգտվելու համար ամբողջովին անցում է կատարվելու անկանխիկ վճարային համակարգին։
«Հուլիսի 1-ից ամբողջ մի ոլորտ մեծ քայլ է կատարում թափանցիկության և կանխիկի կրճատման առումով»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ 2018 թվականից հետո առողջապահական կենտրոնների շրջանառության ծավալներն էական մեծացել են։ Եվ դա նաև ստվերի կրճատման շնորհիվ է։ «Հիմա մենք երկրորդ քայլն ենք անում, իհարկե, պարզ է, որ սկզբնական շրջանում որոշակի անհարմարություն կզգան մարդիկ, բայց սա մեր քաղաքական կամքն ու վճռականությունն է»,- ասաց Փաշինյանը։

В медучреждениях Еревана с 1 июля платежи будут приниматься только безналично
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян на заседании правительства 2 июня сообщила, что через месяц оплата за медуслуги в медицинских учреждениях Еревана будет полностью осуществляться только посредством безналичных платежей.
«С 1 июля вся сфера делает большой шаг в плане прозрачности и сокращения наличных денег», - сказала Анаит Аванесян.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что после 2018 года объемы оборота медицинских центров существенно выросли. И это также благодаря сокращению тени. «Сейчас мы делаем второй шаг, конечно, ясно, что на начальном этапе люди почувствуют определенные неудобства, но мы настроены решительно», - сказал Пашинян.
По его словам, сокращение наличного денежного оборота имеет очень важный эффект для обеспечения экономической безопасности.