Դադարեցնել բանակցային գործընթացն ուժի կիրառմամբ խաթարելու և դրանով Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու ամոթալի փորձերը. ՀՀ ԱԳՆ
Մայիսի 11-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ դիմելով սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների, ականանետների և հրետանային միջոցների կիրառմամբ կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Հայկական կողմն ունի վիրավորներ: Այս առչությամբ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ․
«Միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման այս հերթական խախտումներն ի ցույց են դնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, այդ թվում՝ 2022թ. հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի արհամարհանքը:
Իրավիճակի ապակայունացմանը միտված Ադրբեջանի այս գործողությունները բացահայտ արհամարհանք են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ տեղի ունեցած Վաշինգտոնի հանդիպմանը, Բրյուսելում և Մոսկվայում նախատեսված հանդիպումներին, Հարավային Կովկասում կայունությամբ և խաղաղությամբ հետաքրքրված միջազգային գործընկերների կողմից գործադրվող ջանքերին:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը դադարեցնել բանակցային գործընթացն ուժի կիրառմամբ խաթարելու և դրանով Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու անհիմն, չարդարացված և ամոթալի փորձերը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Призываем военно-политическое руководство Азербайджана прекратить необоснованные, неоправданные и постыдные попытки сорвать переговорный процесс с применением силы и тем самым оказать давление на Армению։ МИД РА
Рано утром 11 мая ВС Азербайджана, в очередной раз прибегнув к провокационным и агрессивным действиям, с применением минометов и артиллерийских средств открыли огонь по суверенной территории Республики Армения. С армянской стороны есть раненые. В связи с этим Министерство иностранных дел РА выступило с заявлением․
“Эти очередные нарушения одного из основополагающих принципов международного права-неприменения силы или угрозы ее применения - являются свидетельством презрения азербайджанской стороны к достигнутым договоренностям, в том числе к обязательствам взятым в трехстороннем заявлении в Сочи 31 октября 2022 года.
Эти действия Азербайджана, направленные на дестабилизацию ситуации, являются также явным пренебрежением к состоявшейся в Вашингтоне встрече по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, запланированным в Брюсселе и Москве встречам, усилиям международных партнеров, заинтересованных в стабильности и мире на Южном Кавказе.
Призываем военно-политическое руководство Азербайджана прекратить необоснованные, неоправданные и постыдные попытки сорвать переговорный процесс с применением силы и тем самым оказать давление на Армению”,- говорится в заявлении.