Բաքվի առաջարկած հիմնարար սկզբունքները և դրանց՝ Երևանի արձագանքը պետք է հիմք հանդիսանան խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների համար. Զախարովա
Մոսկվան վճռական է աջակցելու Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղ պայմանագրի կնքմանը։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի մեկնաբանության մեջ:
"Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման համար Բաքվի առաջարկած "հիմնարար սկզբունքները" եւ դրանց վերաբերյալ Երեւանի արձագանքը կոչված են հիմք ծառայել խաղաղ պայմանագրի շուրջ ադրբեջանահայկական բանակցություններ սկսելու համար", - նշել է նա:
"Ռուսաստանը վճռական է աջակցելու Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղ պայմանագրի կնքմանը", - ընդգծվում է մեկնաբանության մեջ:
Դիվանագետի խոսքով՝ այդ թեման ապրիլի 9-ին քննարկվել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ինչպես նաեւ մեկ օր առաջ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Մոսկվայում կայացած բանակցություններում եւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցներում:
Զախարովան նաեւ հիշեցրել է, որ փետրվարի 24-ին Վաշինգտոնն ու Փարիզը դադարեցրել են բոլոր շփումները Մոսկվայի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների "եռյակի" շրջանակներում:
"Մինչդեռ Հարավային Կովկասում իրական իրավիճակը թույլ չի տալիս բանակցային դադարներ։ Անհրաժեշտ են հետագա հետևողական քայլեր՝ տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության վերականգնման ուղղությամբ, քանի որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան դադարեցրել են համանախագահների համագործակցությունը", - ընդգծել է նա:
"Այդ կապակցությամբ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Իգոր Խովաևը կշարունակի իր աշխատանքը նոր կարգավիճակում, այն է ՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների նորմալացմանն աջակցելու հարցերով հատուկ ներկայացուցչի: Նրա ուշադրության կենտրոնում կլինի հիշյալ խաղաղ պայմանագրի պատրաստման թեմատիկան։ Հուսով ենք, որ Խովաևի ջանքերը կօժանդակեն Բաքվում և Երևանում մեր դաշնակիցներին ու գործընկերներին: Բաց ենք այլ շահագրգիռ խաղացողների հետ կառուցողական փոխգործակցության համար", - եզրափակել է դիվանագետը:

Захарова: РФ готова содействовать заключению мирного договора между Ереваном и Баку
Москва полна решимости содействовать заключению мирного договора между Ереваном и Баку. Об этом говорится в комментарии официального представителя МИД РФ Марии Захаровой.
"Предложенные Баку "Базовые принципы для установления межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией" и поступившая на них реакция Еревана призваны послужить основой для начала азербайджано-армянских переговоров по мирному договору", - указала она.
"Россия полна решимости содействовать заключению мирного договора между Ереваном и Баку", - подчеркивается в комментарии.
По словам дипломата, эта тема обсуждалась 9 апреля президентом России Владимиром Путиным в телефонных беседах с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, а также днем ранее главой МИД РФ Сергеем Лавровым на переговорах в Москве с армянским коллегой Араратом Мирзояном и по телефону с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Захарова также напомнила, что 24 февраля Вашингтон и Париж свернули все контакты с Москвой в рамках "тройки" сопредседателей Минской группы ОБСЕ. "Между тем реальная обстановка на Южном Кавказе не допускает переговорных пауз. Требуются дальнейшие последовательные шаги по восстановлению в регионе долгосрочного мира и стабильности, раз уж США и Франция прекратили сотрудничество сопредседателей", - подчеркнула она.
"В этой связи посол по особым поручениям Игорь Ховаев продолжит свою работу в новом качестве, а именно - специального представителя министра иностранных дел Российской Федерации по вопросам содействия нормализации отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения. В центре его внимания будет тематика подготовки упомянутого мирного договора. Рассчитываем на поддержку усилий И. А. Ховаева со стороны наших союзников и партнеров в Баку и Ереване. Открыты для конструктивного взаимодействия с другими заинтересованными игроками", - заключила дипломат.