Այդպիսի հայերը ինձ մոտ ուղղակի սրտխառնոց են առաջացնում․ Լապշինը՝ Բաքվի բանտում կալանավորված Արցախի առաջնորդների լուսանկարների առիթով ցնծացող «հայերի» մասին
«Ես չեմ դադարում զարմանալ շատ հայերի ֆանտաստիկ ինֆանտիլիզմի և միամտության վրա։  Հայաստանի բնակիչները բացարձակապես չեն հասկանում, թե ինչ է Ադրբեջանը և ովքեր են ադրբեջանցիները և ինչ է Ալիևի ռեժիմը»։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ՝ անդրադառնալով որոշ «հայերի» տարօրինակ ցնծությանը Արցախի ղեկավարների բանտային լուսանկարների առնչությամբ, որոնք տարածվել են ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից:
Կրկին կիսվելով ադրբեջանական բանտում գտնվելու իր դառը փորձով ՝ հայտնի բլոգերը ամոթանք է տվել նման «հայերին» ՝ գրելով. «Այդպիսի հայերը ինձ մոտ ուղղակի սրտխառնոց են առաջացնում»։
«Վերջին օրերին ադրբեջանցիները տարածել են «երջանիկ» հայ գերիների լուսանկարները, այդ թվում ՝ Արայիկ Հարությունյանի, Դավիթ Բաբայանի և այլոց, ովքեր իբր գրադարանում գրքեր են կարդում, հեռուստացույց դիտում և նույնիսկ խցում ջեռուցման մարտկոցներ կան։ «Նրանց մոտ ամեն ինչ լավ է, նրանք ամեն ինչից գոհ են, նրանք հանգստավայրում են»։ Եվ այդ ապուշ մեկնաբանությունները տասնյակ այլ միամիտ հիմարների կողմից հավանության են արժանանում։
Ժողովուրդ, դուք չեք հասկանում, որ դրանք բեմադրված լուսանկարներ են։ Ինձ Բաքվի բանտում պահում էին և տանում ալիևյան ԶԼՄ-ների համար լուսանկարվելու գրադարան։  Ադրբեջանցիներն ինձ գիրք էին տվել։ Ասացին, որ ժպտամ, թե չէ կզրկեն բանտի բակում զբոսանքից։ Հետո ինձնից գիրքը վերցրին ու վերադարձրին կեղտոտ ու գարշահոտ խուց, որտեղ էլ պահում էին յոթ ամիս։
Բանտախցերն իրականում շատ ավելի վատն են, նրանց տարել են բժշկական մասնաշենք ՝ ֆոտոսեսիայի համար։ Այնտեղ բժշկական շենքում կան մի քանի էլիտար բանտախցեր, որոնք հենց այնպւսի տեսք ունեն, ինչպես այս լուսանկարներում: Սովորական խցերում ջեռուցում չկա, դատապարտյալները ձմռանը սառչում են, քնում են դեռ խորհրդային պատառոտված վերմակների տակ ՝ հագնելով իրենց եղած բոլոր հագուստը։ Այնտեղ հեռուստացույց չկա, բայց ինձ էլ լուսանկարի համար տարել են բժշկական մասնաշենքի խուց, որտեղ հեռուստացույց կար։
Երբ կարդում եմ այն հիմարությունները, որ հայերը գրում են Արցախի առաջնորդների «երջանիկ» դեմքերի մասին, այդպիսի հայերը ինձ մոտ ուղղակի սրտխառնոց են առաջացնում։ Անկախ լուսանկարում պատկերված մարդկանց անհատականությունից (շատերին պետք է դատել դավաճանության և կաշառքի համար), նրանք իսկապես փորձանքի մեջ են ընկել և օգտագործվում են որպես Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու գործիք։ Դուք պետք է հասկանաք, որ Ադրբեջանն այսօր ոչնչով չի տարբերվում Թալիբանից կամ ԻԼԻՊ-ից։ Այդ գերիներին ամենայն լրջությամբ սպառնում են խոշտանգումներ ու մահ Բաքվի բանտում։
Ես ձեզ հիշեցնեմ, որ ինձ այդ նույն բանտում ադրբեջանցիները «Ալլահ Աքբար» գոռալով դաժանորեն ծեծեցին, կոտրեցին ձեռքս, մատներս, երեք կողերս, ծնոտս և ջարդեցին առջևի ատամներս։ Դա տեղի ունեցավ երեք ամիս անց այն բանից հետո, երբ նրանք նկարեցին ինձ «երջանիկ» ՝ գիրքը ձեռքիս: Եվրոպական դատարանն իր 20.05.2021 թվականի որոշմամբ Ադրբեջանին մեղավոր է ճանաչել ապօրինի ձերբակալման, դաժան խոշտանգումների և սպանության փորձի մեջ», - գրել է բլոգերը ՝ ի խրատ որոշ «հայերի»։

Меня просто тошнит от таких армян: Лапшин об «армянах», ликующих относительно снимков заключенных в бакинской тюрьме лидеров Арцаха
«Я не перестаю удивляться фантастическому инфантилизму и наивности многих армян. Жители Армении абсолютно не понимают, что такое Азербайджан и кто такие азербайджанцы и что такое режим Алиева». Об этом в своем Facebook написал известный блогер Александр Лапшин, касаясь странного ликованиям некоторых армян на тюремные снимки лидеров Арцаха, которые были распространены азербайджанскими медиа.
Вновь поделившись своим горьким опытом пребывания в азербайджанской тюрьме, известный блогер, пристыдил таких армян, написав: «меня просто тошнит от таких армян».
«В последние дни азербайджанцы распространили фотографии «счастливых» пленных армян, включая Араика Арутюняна, Давида Бабаяна и других, которые якобы читают книги в библиотеке, смотрят телевизор и даже в камере есть батареи отопления (на фото с Араиком). После чего многие армяне комментируют так: «У них все хорошо, они всем довольны, они как на курорте!» и эти идиотские комментарии собирают десятки лайков других наивных дураков.
Народ, вы не понимаете, что это постановочные фотографии. Меня держали в бакинской тюрьме Курдаханы и водили фотографироваться для алиевских СМИ в библиотеку. Азербайджанцы дали мне в руки книгу. Сказали, чтобы улыбался, иначе лишат прогулок в тюремном дворике. Потом у меня книгу забрали и вернули в грязную и вонючую камеру, где и держали все семь месяцев.
Камеры в реальности намного хуже, это их водили в медицинский корпус для фотосессии. Там в медицинском корпусе несколько элитных камер, которые именно так и выглядят, как на фото. В обычных камерах нет отопления, осужденные замерзают зимой, спят под рванными еще советскими одеялами надев на себя всю имеющуюся одежду. Телевизоров там тоже нет, но и меня для фотографии водили в камеру медицинского корпуса, где телевизоры были.
Когда читаю глупости, которые пишут армяне про «счастливые» лица армянских пленных, меня просто тошнит от таких армян. Вне зависимости от личности этих людей на фото (многих надо судить за предательство и взятки), они реально попали в беду и их используют как инструмент давления на Армению. Вы должны понимать, что Азербайджан сегодня ничем не отличается от Талибана или ИГИЛ. Абсолютно не правовой и бандитский режим Алиева. Этим пленным на полном серьёзе угрожают пытки и смерть в бакинской тюрьме.
Я вам напомню, что меня в этой же самой тюрьме азербайджанцы крича «Аллах акбар» забили до полусмерти, сломали руку, пальцы, три ребра, челюсть и выбили передние зубы. Это случилось месяца три после того, как они сфотографировали меня «счастливым» с книгой в руках. Своим решением от 20.05.2021 Европейский суд признал Азербайджан виновным в незаконном аресте, жестоких пытках и покушении на убийство»,- написал блогер в назидание некоторым «армянам».