Ատելությունն ու վիրավորանքը խրախուսելու մասին վկայող ապացույցները վաղը կուղարկվեն միջազգային կառույցներ․ ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել՝ շեշտելով, որ որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հրահրում են  բացահայտ ապօրինի արարքներ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ։
Հայտարարության մեջ ասվում է․
«Որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ զբաղված են հանցածին վարքագծով և հրահրում են բացահայտ ապօրինի արարքներ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի նկատմամբ:
Մասնավորապես, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը և ՀՀ Ազգային ժողովի կառավարող խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ բացահայտ վիրավորական գրառումներով «պահանջում են» վարույթ սկսել այնպիսի անձի դեմ, ով ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներից մեկի՝ կառավարող խմբակցությունը ներկայացնող նախագահին սոցիալական ցանցում մի քանի օր առաջ տվել է սեռական բնույթի հայհոյանք և ով պետական կարգավիճակ, այսինքն՝ որևէ պաշտոն կամ պաշտոնեական կարգավիճակ չունի:
Փաստորեն, բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցնող այս անձինք հրապարակային վիրավորական գրառումով Մարդու իրավունքների պաշտպանից ակնկալում են գործողություններ, որոնք Պաշտպանի համար օրենքով արգելված են, որևէ առնչություն չունեն լիազորությունների շրջանակի հետ: Մարդու իրավունքների պաշտպանը չունի պաշտոնյային կոնկրետ գործով մասնավոր անձի կոնկրետ հայհոյանքից պաշտպանելու, այդ մասնավոր անձի նկատմամբ որևէ ներգործություն սահմանելու իրավասություն:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի և ԱԺ կառավարող խմբակցության նշված պատգամավորի գրառումների ներքո կեղծ ու իրական էջերից արված են մեկնաբանություններ, որոնք գրեթե ամբողջությամբ Պաշտպան Արման Թաթոյանին ուղղված ատելություն ու վիրավորանք են:
Դրանց թվում առկա են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին ընտրություններից հետո պաշտոնից ամեն գնով հեռացելու, այսինքն՝ բացահայտ անօրինական արարքի չհեռացված կոչեր:
Ակնհայտ է, որ խոսքը նշված պաշտոնյաների կողմից Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի խոչընդոտներ ստեղծելու մասին է: Ավելին, նշված գրառումները տարբեր կեղծ էջերով տարածվել են՝ ապահովելով Պաշտպանի մասին վիրավորանքի ու ատելության առավել մեծ սփռում: Այդ գրառումները տարածել են նաև մեծաթիվ հետևողներ ունեցող լրատվամիջոցներ՝ ընկալելով, որ դրանք վիրավորանք ու ատելություն ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին նրանց վիրավորական գրառումները առիթ դարձան, որպեսզի Պաշտպանի աշխատակազմն իրականացնի «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի նրանց էջերի նպատակային ուսումնասիրություն:
Պարզվեց, որ այս անձանց էջերը լի են ատելության ու վիրավորանքի, հայհոյանքի ու անօրինական արարքների կոչերի չհեռացված գրառումներով, որոնց խրախուսմամբ նրանք զբաղված են արդեն տևական ժամանակ: Սրանք բոլորը ոչ այլ ինչ են, քանի մեր քաղաքացիների հոգեկան անձեռնմխելիության և մի շարք այլ իրավունքների խախտումներ:
Այսինքն՝ սոցիալական ցանցի նրանց էջերը ոչ այլ ինչ են, քան ատելության որջեր:
Գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների համակարգում բարձրաստիճան պաշտոններ զաղեցնող նշված անձինք, կազմելով ՀՀ հանրային իշխանության մասը և անմիջական պատասխանատվություն կրելով երկրում համերաշխության մթնոլորտի համար, փաստորեն, հենց իրենք են զբաղված անօրինական արարքներով: Իրենց անպատասխանատու պահվածքով ավելի են տապալում երկրում խարխլված համերաշխությունն ու խաղաղությունը վերականգնելու հեռանկարը:
Այս պաշտոնատար անձինք, ի ցույց դնելով իրենց զբաղեցրած պետական կարգավիճակի նկատմամբ պատասխանատվության բացակայությունն ու ձևախեղված պատկերացումները, զբաղված են բացահայտ անօրինական արարքներ կատարելով: Նրանք զբաղված են վիրավորանք ու ատելություն, անօրինական արարքների կոչեր տարածելով, որոնք պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի հանցակազմերի հատկանիշներ արարքներ:
Այս պաշտոնյաները, փաստորեն չեն գիտակցում, որ զբաղված են հանցածին վարքագծով: Նրանք չեն գիտակցում, որ իրենց կրիմինոգեն արարքներով այն էլ այս պատասխանատու նախընտրական շրջանում մեծացնում են լարվածությունը և ավելացնում ագրեսիվությունը հասարակությունում:
Բարձրաստիճան այս պաշտոնատար անձանց խիստ զգուշացնում եմ, որ չփորձեն ատելության, բռնությունն արդարացնող կամ խրախուսող իրենց գրառումներով լարվածության մթնոլորտն ավելացնել մեր երկրում ու չփորձեն շարունակել իրավախախտ արարքներով զբաղվելը, իսկ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հանրային հեղինակության հաշվին կայանալու ցանկացած փորձ անմիջապես կանխվելու է:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի և ԱԺ կառավարող խմբակցության անդամի գրառումները, նրանց կողմից նախընտրական քարոզչության ժամանակ ատելությունն ու վիրավորանքը խրախուսելու մասին վկայող ապացույցները սույն հայտարարության հետ միասին վաղը՝ հունիսի 16-ին կուղարկվեն ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությանը, ԵԽԽՎ համազեկուցողներին, ինչպես նաև մի շարք այլ միջազգային կառույցների ու պաշտոնյաների՝ նպատակային նամակներով:
Նշված նյութերը կուղարկվեն նաև ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ սահմանելով հետևողականություն այդ նյութերի քննության նկատմամբ:
Ի վերջո, ՀՀ քրեական օրենսգիրքը, ՀՀ դատախազության նախաձեռնությամբ, 2020թ. ապրիլի 15-ին լրացվեց 226.2-րդ հոդվածով նաև հենց նրա համար, որ կանխվի կրիմինոգեն այնպիսի վարքագիծ, որ սադրում է բռնության հրապարակային կոչերի, բռնությունը հրապարակային արդարացնելու կամ քարոզելու քրեորեն պատժելի ցանկացած վարքագիծ»:

Омбудсмен Армении обвиняет депутата от правящей партии Ваагна Алексаняна и замглавы аппарата правительства Тарона Чахояна в криминогенных действиях
Омбудсмен Армении Арма Татоян обвиняет депутата от правящей партии Ваагна Алексаняна и замглавы аппарата правительства Тарона Чахояна в криминогенных действиях и намерен обратиться в этой связи в международные структуры.
«Заместитель руководителя аппарата премьер-министра РА Тарон Чахоян и депутат от правящей фракции Национального Собрания РА Ваагн Алексанян в откровенно оскорбительном тоне «требуют» от Омбудсмена начать производство против лица, который несколько дней назад в социальной сети написал в адрес председателя одной из постоянных комиссий НС РА от правящей фракции ругательства сексуального характера. Данное лицо, однако, не занимает какой-либо государственной должности. Фактически, занимающие высокие посты данные лица в публичной оскорбительной форме требуют от защитника прав человека действий, которые запрещены законом и не входят в рамки его полномочий.
В полномочия Омбудсмена не входит защита чиновника от частных лиц. Под записями заместителя руководителя аппарата премьер-министра РА и указанного депутата от правящей фракции НС были сделаны комментарии с фальшивых и реальных аккаунтов, которые почти полностью направлены против защитника прав человека Армана Татояна и содержат ненависть и оскорбления, в том числе призывы любой ценой после выборов отстранить его от должности. Очевидно, что речь идет о создании указанными должностными лицами препятствий на пути деятельности защитника прав человека. Более того, отмеченные записи были распространены различными фальшивыми аккаунтами в социальных сетях, а также многими СМИ, тем самым обеспечив более широкое тиражирование оскорблений и слов ненависти в адрес защитника прав человека.
Все это стало поводом для того, чтобы Аппарат защитника прав человека провел целевое изучение этих страниц в социальной сети Facebook.
Выяснилось, что эти страницы полны ненормативной лексикой, оскорблениями, руганью, призывами к незаконным поступкам. Все это не что иное, как нарушение психической неприкосновенности и ряда других прав наших граждан. Указанные лица, занимающие высокие посты в системе исполнительной и законодательной властей, составляя часть государственной власти РА и неся непосредственную ответственность за атмосферу солидарности в стране, фактически, сами заняты незаконными действиями.
Эти должностные лица, демонстрируя отсутствие ответственности и искаженные представления о занимаемом ими государственном статусе, заняты совершением откровенно незаконных деяний. Они заняты распространением оскорблений и ненависти, призывов к незаконным деяниям, которые содержат признаки состава преступления, предусмотренного Уголовным кодексом РА. Своим безответственным поведением они еще более разрушают расшатанную в стране перспективу восстановления мира и солидарности. Эти чиновники фактически не осознают, что проявляют преступное поведение. Они не осознают, что своими криминогенными действиями, к тому же, в этот ответственный предвыборный период увеличивают напряженность и повышают агрессивность в обществе. Я строго предупреждаю этих высокопоставленных должностных лиц не пытаться провоцировать атмосферу напряженности в стране своими записями, оправдывающими или поощряющими ненависть и не нарушать закон, а любая попытка состояться за счет общественного авторитета защитника прав человека Армении сразу же будет пресечена.
Записи заместителя руководителя аппарата премьер-министра РА и члена правящей фракции НС, доказательства, свидетельствующие о поощрении ненависти и оскорблений в ходе предвыборной агитации, вместе с этим заявлением завтра, 16 июня, будут направлены наблюдательской миссии БДИПЧ / ОБСЕ, содокладчикам ПАСЕ, а также специальным письмом ряду других международных структур и должностных лиц. Указанные материалы будут направлены также в Генпрокуратуру РА, установив последовательность в расследовании этих материалов.
В конце концов, Уголовный кодекс РА, по инициативе прокуратуры РА, 15 апреля 2020 года был дополнен статьей 226.2 именно для того, чтобы предотвратить криминогенное поведение, провоцирующее любые уголовно наказуемые публичные призывы к насилию, публичное оправдание насилия или ее пропаганду»,- говорится в заявлении Омбудсмена.