Արթուր Թովմասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի կազմավորման 30-ամյակի առիթով
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի կազմավորման 30-ամյակի առիթով:
«30 տարի առաջ այս օրը՝ 1991թ. դեկտեմբերի 28-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում կազմավորվել է նորաստեղծ հանրապետության օրենսդիր մարմինը՝ Գերագույն խորհուրդը, որը 1992 թվականի հունվարի 6-ի անդրանիկ նիստում ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ ելնելով ժողովրդի ինքնորոշման անկապտելի իրավունքից, հենվելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ազատ կամքի վրա։
Այս առիթով ջերմորեն շնորհավորում եմ օրենսդիր մարմնի բոլոր գումարումների նախագահներին, փոխնախագահներին, հանձնաժողովների նախագահներին և խմբակցությունների ղեկավարներին, պատգամավորներին և մաղթում առողջություն, խաղաղություն, արժանապատիվ ապագա։
Անկախության հռչակագրին Ադրբեջանը պատասխանել է երեք պատերազմով։ Արցախյան առաջին պատերազմին զինվորագրվել և իրենց կյանքն են զոհաբերել Գերագույն խորհրդի առաջին գումարման 11 պատգամավոր։ Հավերժ փառք նրանց և հայրենիքի համար նահատակված բոլոր քաջորդիներին, խոնարհումս նրանց սուրբ հիշատակին։
ԼՂՀ գերագույն խորհրդի 30-ամյակի առթիվ Արցախի խորհրդարանը նպատակ է ունեցել դեկտեմբերի 28-ին հատուկ նիստ հրավիրել, սակայն Հանրապետությունում տարածված համավարակի և հայտարարված համապետական կարանտինի պատճառով նիստ չի գումարվել։
Մեր օրերում Արցախը, թեկուզ ծվատված, ունի պետականություն, իսկ նրա անկախությունն անվիճարկելի է։ Հակամարտության վերջնական լուծման կողքին անվերապահորեն դրված է նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և նրա սահմանների խնդիրը:
Պատմության քառուղիներում մաքառած հայ ժողովրդի գոյությունն ու փրկությունը մշտապես պայմանավորված էր հայության համախմբվածությամբ և միակամությամբ։ Մեր ապրելակերպով և հաստատակամությամբ պետք է տեր կանգնենք ճակատագրորեն մեզ վիճակված հայրենիքին և հետևողականորեն պայքարենք մեր իրավունքների պաշպանության համար։ Մեր կամքն ու նպատակները անշեղելի են և ենթակա չեն զիջման։

Для нас приоритетами являются окончательное урегулирование конфликта и международное признание Арцаха: сегодня исполняется 30 лет со дня формирования парламента первого созыва Республики Арцах
30 лет назад, в этот день, в 1991 году, по итогам состоявшихся 28 декабря выборов был сформирован законодательный орган новосозданной Республики Арцах - Верховный совет, который на первом заседании 6 января 1992 года принял декларацию о независимости Нагорно-Карабахской Республики, исходя из неотъемлемого права народа на самоопределение, опираясь на свободную волю народа Нагорно-Карабахской Республики. Об этом говорится в послании председателя НС Республики Арцах Артура Товмасяна по случаю 30-летия формирования Верховного Совета НКР первого созыва.
"По случаю этого знаменательного дня поздравляю председателей, заместителей председателя, председателей комиссий и руководителей фракций законодательного органа, депутатов, желаю здоровья, мира, достойного будущего.
На принятие декларации о независимости Азербайджан ответил тремя войнами. Во время Первой Арцахской войны отдали свои жизни 11 депутатов Верховного совета первого созыва. Вечная слава им и всем героям, павшим за Родину, преклоняюсь перед их святой памятью.
По случаю 30-летия Верховного Совета НКР парламент Арцаха намеревался 28 декабря созвать специальное заседание, однако из-за эпидемии коронавируса и объявленного общегосударственного карантина заседание не проводится.
В наши дни Арцах, хоть и раненный, имеет государственность, а его независимость неоспорима. Для нас приоритетами являются окончательное урегулирование конфликта и международное признание Республики Арцах.
Армянский народ спасся и выжил, преодолевая различные экзистенциальные вызовы на протяжении всей своей истории именно благодаря сплоченности и единству. И впредь мы должны соей настойчивостью и единством преодолевать выпавшие на нашу долю вызовы и последовательно бороться за защиту наших прав. Наша воля и цели неуклонны и не подлежат уступкам.
Призываем весь армянский народ к единству, взаимопониманию и толерантности",- говорится в заявлении спикера НС Арцаха.