Արցախում ռուսական կրոնական ժառանգության նկատմամբ հայկական կողմի «ոտնձգությունների» մասին նյութն ապատեղեկատվություն է. Հունաստանում ՀՀ դեսպանություն
Ադրբեջանի պաշտոնյաները շարունակում են թիրախավորված ռասայական ատելության տարածումը և որևէ քայլ չեն ձեռնարկում դադարեցնելու հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը:
«Արցախը մշտապես հպարտացել է իր տարածքում գտնվող կրոնական և մշակութային հուշարձաններով` համարելով դրանք իր պատմամշակութային ժառանգության մասը: Արցախցիները հոգատար են նաև ռուսական կրոնական և մշակութային ժառանգության` հուշարձանների պահպանման գործում:
Հատկանշական է, որ Արցախի Հանրապետության պետական բյուջեով յուրաքանչուր տարի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանման և վերականգնման նպատակով նախատեսված են ծախսեր, քանի որ պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության, ուսումնասիրման ու օգտագործման բնագավառը Արցախի Հանրապետության պատմության և մշակույթի կարևորագույն և առանձնահատուկ ոլորտներից է:
Ռուսական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին գտնվում է Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Գևորգավան տեղամասում: Եկեղեցին կառուցվել է ավելի քան 100 տարի առաջ’ Ռուսաստանից ներգաղթյալների կողմից: Այն կրաքարից է, արտաքուստ դեղնավուն: Ունի երկու մուտք, որոնք բացվում են արևմտյան և հյուսիսային կողմերից: Պատուհանների թիվը երկու տասնյակից ավելի է: Եկեղեցու ծխականները եղել են ռուս վերաբնակիչները: 1989 թվականին մեկնարկեցին եկեղեցու վերականգնողական աշխատանքները, որոնք ընդհատվեցին՝ պայմանավորված Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայով, որի ժամանակ եկեղեցին կրկին կրել է մեծ վնասներ։
Մինչև 2020 թվականի պատերազմի մեկնարկն Արցախի Հանրապետության կառավարությունը մշակում էր եկեղեցու վերականգնման նախագիծ և հովանավոր էր փնտրում՝ վերականգնողական աշխատանքները սկսելու համար։
Այսպիսով, ոմն Անաստասիա Լավրինայի ու Հունաստանում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից հունարեն թարգմանությամբ` Արցախի Հանրապետության տարածքում գտնվող ռուսական ուղղափառ կրոնական ժառանգության նկատմամբ հայկական կողմի իբր "ոտնձգությունների" մասին տարածվող քարոզչական նյութը հանդիսանում է հերթական սադրիչ, անհիմն և կեղծ ապատեղեկատվությունը․ այն նպատակ ունի հայերի նկատմամբ ատելություն տարածելով փորձել խարխլել և սեպ խրել Հայաստանի ու իր բարեկամների միջև հարաբերություններում: Մշակութային հուշարձանները դիտավորյալ ոչնչացնող երկիրը փորձում է անհիմն մեղադրանքներով քողարկել իր իսկ կողմից իրականացված բազմաթիվ վանդալիզմի դեպքերը։
Այս կապակցությամբ հարկ է նշել, որ դեկտեմբերի 7-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ հրապարակեց որոշումներ: Ի թիվս այլ միջոցների, դատարանը ՊԱՐՏԱՎՈՐԵՑՐԵԼ է Ադրբեջանին նախ՝ «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ազգությամբ և էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, ներառյալ՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից»։ Մյուս կողմից՝ դատարանը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
Ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Ադրբեջանի պաշտոնյաները շարունակում են թիրախավորված ռասայական ատելության տարածումը և որևէ քայլ չեն ձեռնարկում դադարեցնելու հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը»։

Азербайджан продолжает уничтожение армянского культурного наследия в Арцахе: посольство
Азербайджанские чиновники продолжают распространять ненависть в отношении армян и не предпринимают никаких шагов по прекращению уничтожения армянского культурного наследия. Об этом говорится в заявлении посольства Армении в Греции.
«Арцах всегда гордился религиозными и культурными памятниками, находящимися на его территории. Арцахцы заботятся также о сохранении памятников русского религиозного и культурного наследия, находящегося на территории республики.
Примечательно, что в госбюджете Республики Арцах ежегодно предусмотрены расходы на сохранение и восстановление историко-культурных памятников, поскольку эта сфера является одной из важнейших в истории и культуре Арцаха.
Русская церковь Св.Аствацацин находится в районе Геворгаван Мартунинской области Республики Арцах. Церковь была построена более 100 лет назад иммигрантами из России. Она построена из желтого известняка. У церкви есть два входа, которые открываются с западной и северной сторон, и более двух десятков окон. Прихожанами церкви были русские переселенцы. В 1989 году начались восстановительные работы церкви, которые, однако, они были прерваны по причине агрессии Азербайджана против Арцаха, во время которой церковь пострадала. До начала войны 2020 года правительство Республики Арцах разрабатывало проект восстановления церкви и искало средства для начала восстановительных работ.
Таким образом, распространяемый некой Анастасией Лавриной и посольством Азербайджана в Греции пропагандистский материал о якобы «посягательствах» армянской стороны на российское православное религиозное наследие, находящееся на территории Республики Арцах, является очередной провокацией, необоснованной и ложной дезинформацией. Эти публикации преследуют цель разжечь ненависть к армянам и вбить клин в отношения Армении и ее друзей. Страна, уничтожающая культурные памятники других народов, пытается безосновательными обвинениями скрыть многочисленные случаи осуществленного ею же вандализма.
В этой связи следует отметить, что 7 декабря Международный суд ООН обнародовал решения о применении срочных мер в отношении Азербайджана в рамках дела «Армения против Азербайджана», «об устранении всех форм расовой дискриминации в отношении армян, в том числе должностными лицами и государственными учреждениями Азербайджана». С другой стороны, Суд обязывает Азербайджан «предпринять все необходимые меры для предотвращения вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая церкви, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты».
Вопреки решениям Международного суда, азербайджанские чиновники продолжают распространять целенаправленную ненависть в отношении армян и не предпринимают никаких шагов по прекращению уничтожения армянского культурного наследия», - говорится в заявлении.