Արցախի շահերի պաշտպանության օրակարգով գումարվել է Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների խորհրդակցություն
ՀՅԴ Հայ դատի Կենտրոնական խորհրդի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 7-ին գումարվել է ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների առցանց խորհրդակցություն։ Խորհրդակցությանը մասնակցել են Հայ դատի Կենտրոնական խորհրդի անդամները, Հայ դատի տարածաշրջանային գրասենյակների, ավելի քան 30 երկրներում գործող Հայ դատի հանձնախմբերի պատասխանատուները և ՀՅԴ մարմինների ներկայացուցիչներ։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից տեղեկացրել են, որ խորհրդակցական ժողովի հիմնական օրակարգը վերաբերել է Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների կողմից Արցախի շահերի պաշտպանությանը։ Հաշվի առնելով 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրավիճակը և անցած ամիսների զարգացումները՝ կատարվել են քաղաքական առաջնահերթությունների հստակեցումներ ու մարտավարական ճշգրտումներ, որոնք միտված են շուրջ մեկ տասնյակի հասնող ուղղություններում, իրազեկման (լոբբիստական) գործիքակազմի համալիր կիրառությամբ առաջ մղել Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու օրինական շահերը։
Որոշում է կայացվել առաջիկա ամիսների ընթացքում նոր թափ հաղորդել Արցախի շահերի պաշտպանությանը, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և անկախության ճանաչմանը, միջազգային հարաբերությունների շեշտակի ընդլայնմանը։
Նշված է, որ նպատակադրված աշխատանք է կատարվելու նաև Արցախում հասունացած մարդասիրական (հումանիտար) ճգնաժամի հաղթահարման, բռնազավթված տարածքներում գտնվող մշակութային ժառանգության պաշտպանության, ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների վերադարձի, նրանց իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև ադրբեջանաթուրքական տեղեկատվական սադրանքների չեզոքացման ուղղություններով։
Ընդգծված է, որ ներկայումս, առավել քան երբևէ, Արցախի մեր հայրենակիցներն շոշափելիորեն պետք է զգան համայն հայության զորակցությունը ստեղծված ծանրագույն իրավիճակի հաղթահարման և առավել քան 30 տարի առաջ սկսված ազգային ազատագրական պայքարը հաղթական ավարտին հասցնելու համար։

Наши соотечественники в Арцахе должны предметно ощутить поддержку всего армянского народа: Ай-Дат
По инициативе Центрального совета Ай-Дата АРФ «Дашнакцутюн» 7 августа состоялось онлайн-совещание комитетов и офисов организации. В совещании приняли участие члены Центрального совета Ай-Дата, ответственные лица региональных офисов, действующих в более чем 30 странах, комиссий и представители органов АРФД.
Как сообщает центральный офис Ай-Дата Бюро АРФД, основная повестка совещательного собрания касалась защиты интересов Арцаха комиссиями и офисами организации. Учитывая создавшуюся после 44-дневной войны новую ситуацию и развития последних месяцев, были сделаны уточнения политических и тактических приоритетов, которые направлены на продвижение прав и законных интересов народа Арцаха в порядка десятка направлениях путем комплексного применения инструментария информирования.
Было принято решение в течение ближайших месяцев придать новый импульс защите интересов Арцаха, в том числе признанию права народа Республики Арцах на самоопределение и независимость, резкому расширению международных отношений с участием Степанакерта. Будет проведена целенаправленная работа по преодолению гуманитарного кризиса в Арцахе, защите культурного наследия на оккупированных территориях, возвращению военнопленных и гражданских заложников, защите их прав, а также нейтрализации азербайджано-турецких информационных провокаций.
«В настоящее время, более чем когда-либо, наши соотечественники в Арцахе должны предметно почувствовать поддержку всего армянского народа для преодоления сложившейся тяжелейшей ситуации и доведения начавшейся более 30 лет назад национально-освободительной борьбы до победного конца»,- говорится в заявлении Центрального офиса Ай-Дата.