Արարատ Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգի վարչապետին է փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստան այցելելու հրավերը
Հունվարի 26-ին Լյուքսեմբուրգ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավիե Բետելի հետ:
Արձանագրելով, որ 2022 թվականին լրանում է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը՝ կողմերը գոհունակություն են հայտնել անցած երեք տասնամյակի ընթացքում երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների և փոխշահավետ համագործակցության կապակցությամբ։
Արարատ Միրզոյանը և Քսավիե Բետելն անդրադարձել են փոխադարձ վստահության, հարգանքի և ընդհանուր արժեքների վրա խարսխված հայ-լյուքսեմբուրգյան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքերի միջոցով խորացնելու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունը, բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությունը, տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտակրթական ոլորտներում համագործակցությունը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավիե Բետելին է փոխանցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստան այցելելու հրավերը:
Հանդիպումից հետո ՀՀ ԱԳ նախարարը և Լյուքսեմբուրգի վարչապետը շրջայց են կատարել մայրաքաղաքում, որտեղ Պատգամավորների պալատի, Կառավարության և ԱԳՆ շենքերի առջև` ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնական այցի, բարձրացված էր Հայաստանի պետական դրոշը։
Շրջայցի ընթացքում Արարատ Միրզոյանն ու Քսավիե Բետելը շարունակել են երկկողմ օրակարգի կարևոր հարցերի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությունը։

Министр иностранных дел РА Арарата Мирзояна встретился с премьер-министром Люксембурга Ксавье Беттелем
26 января в рамках официального визита в Люксембург министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с премьер-министром Люксембурга Ксавье Беттелем.
Отметив, что в 2022 году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений, стороны выразили удовлетворение дружескими отношениями и взаимовыгодным сотрудничеством между двумя странами за последние три десятилетия.
Арарат Мирзоян и Ксавье Беттель коснулись перспектив развития армяно-люксембургских отношений, основанных на взаимном доверии, уважении и общих ценностях, выразив обоюдную готовность совместными усилиями углублять политический диалог между двумя странами, сотрудничество на многосторонних площадках, а также в сферах экономики, информационных технологий, науки и образования.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян передал премьер-министру Люксембурга Ксавьеру Беттелю приглашение премьер-министра РА Никола Пашиняна посетить Армению.
После встречи министр иностранных дел РА и премьер-министр Люксембурга посетили столицу, где в честь официального визита министра иностранных дел РА перед зданием Палаты депутатов, зданиями МИД и Правительства был поднят государственный флаг Армении. В ходе визита Арарат Мирзоян и Ксавье Беттель продолжили обмен мнениями по важным вопросам двусторонней повестки.