Արարատ Միրզոյանը Իտալիայի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել ԼՂ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի հերթական լայնածավալ ագրեսիան
Սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարար Անտոնիո Տայանիի հետ: Հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր իտալացի գործընկերոջն է ներկայացրել սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հերթական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր կողմից որդեգրած ագրեսիվ և էթնիկ զտմանն ուղղված քաղաքականությունը:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախավորվում են նաև քաղաքացիական բնակչությունը և ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով առկա են զոհեր և վիրավորներ քաղաքացիական անձանց շրջանում, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության, մասնավորապես Եվրոպական Միության և իր անդամ պետությունների համարժեք արձագանքի ու հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում զանգվածային ոճրագործությունները կանխելու նպատակով:

Мирзоян представил информацию главе МИД Италии  о масштабной агрессии Азербайджана против народа Арцаха
Мирзоян представил информацию главе МИД Италии о масштабной агрессии Азербайджана против народа Арцаха
19 сентября в рамках 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Антонио Таяни. Об этом сообщает МИД Армении.
Глава МИД Армении представил своему итальянскому коллеге ситуацию, сложившуюся в результате очередной широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха утром 19 сентября, подчеркнув, что Азербайджан продолжает свою агрессивную политику и политику этнической чистки.
Арарат Мирзоян отметил, что гражданское население и объекты инфраструктуры также подвергаются нападениям со стороны вооруженных сил Азербайджана, в результате чего есть жертвы и раненые среди мирного населения, в том числе женщины и дети.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость адекватного ответа и четких шагов со стороны международного сообщества, в частности Европейского Союза и его государств-членов, для предотвращения массовых преступлений в Нагорном Карабахе.