Արարատ Միրզոյանը Անտոնիո Գուտերեշի հետ հանդիպմանը ընդգծել է միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը
Դեկտեմբերի 14-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանումը և դրանց հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները: Ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Հայկական կողմն անդրադարձ է կատարել նաև Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների շարունակվող օկուպացիայի խնդրին, Հայաստան֊Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանը։
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի, ռազմատենչ հռետորաբանության և հայատյացության իր քաղաքականությունը և առավելապաշտական մոտեցումները, այդպիսով խաթարելով Հարավային Կովկասում կայունությունը և անվտանգությունը։ Միաժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունը։

Арарат Мирзоян на встрече с Антонио Гутеррешем подчеркнул необходимость адресного отклика международного сообщества на ситуацию в Нагорном Карабахе
14 декабря в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антонио Гутерришем.
Министр Мирзоян представил генеральному секретарю ООН последние региональные развития, в частности, закрытие Азербайджаном с 12 декабря Лачинского коридора, прекращение газоснабжения Нагорного Карабаха и возникшие вследствие этого серьезные гуманитарные вызовы. Была подчеркнута необходимость адресной реакции международного сообщества на сложившуюся ситуацию.
Армянская сторона коснулась также проблемы продолжающейся оккупации Азербайджаном суверенных территорий Армении, урегулирования отношений Армения֊Азербайджан, урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает свою политику силы или угрозы применения силы, милитаристскую риторику и армянофобию, а также максималистские подходы, тем самым подрывая стабильность и безопасность на Южном Кавказе. В то же время глава МИД РА подтвердил приверженность Армении установлению стабильности и мира в регионе.