Արարատ Միրզոյանն ու ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը քննարկել են ռազմագերիների վերադարձի հարցը
ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76–րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 25-ին հանդիպում է ունեցել Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Անտոնիո Գուտերեշին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել Հայաստանի և ՄԱԿ-ի տարբեր մասնագիտացված կառույցների միջև առկա արդյունավետ համագործակցությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ու ՄԱԿ֊ի գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը Գլխավոր քարտուղարի ուշադրությունն է հրավիրել 2020թ. աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հումանիտար հետևանքների վրա, այդ թվում՝ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման հրամայականը։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՄԱԿ-ի հումանիտար մարմինների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են նաև հակամարտության գոտում մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանման կարևորությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը։

Встреча министра иностранных дел Арарата Мирзояна с генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антонио Гуттерешем
25 сентября в рамках 76–й сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антонио Гуттерешем.
Арарат Мирзоян поздравил Антонио Гутерреша с переназначением на должность генерального секретаря ООН.
Собеседники с удовлетворением отметили эффективное сотрудничество между Арменией и различными специализированными структурами ООН.
Министр иностранных дел Армении и генеральный секретарь ООН обменялись мнениями по вопросам региональной стабильности и безопасности.
Арарат Мирзоян обратил внимание Генерального секретаря к гуманитарным последствиям развязанной Азербайджаном осенью 2020 г. агрессии против народа Нагорного Карабаха, в том числе, подчеркнув императив скорейшего возвращения армянских военнопленных и гражданских заложников, до сих пор удерживаемых Азербайджаном. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость беспрепятственного въезда в Арцах гуманитарных структур ООН. В этом контексте собеседники отметили также важность сохранения культурного и религиозного наследия в зоне конфликта.
Глава МИД Армении подчеркнул необходимость долгосрочного и всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.