Առաջարկել եմ բացել Հայաստան-Ռուսաստան սահմանը. Էդմոն Մարուքյան
"Լուսավոր Հայաստան" խմբակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը նամակով դիմել է ԵԱՏՄ ղեկավարությանը՝ առաջարկելով բացել Հայաստան-Ռուսաստան սահմանը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ սահմանները երկրների միջև` պահպանելով կարանտինային խիստ հսկողություն:
Նամակում մասնավորապես ասված է․
«Մանրամասները նամակում ստորև.
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդին, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի, Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի անդամներին,Ղազախստանի և Ղրղզստանի Խորհրդարաններին կորոնավիրուսի գլոբալ համաճարակի վերաբերյալ․
Աշխարհն այսօր վերապրում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր թերեւս ամենադժվար պահը։
COVID-19 վիրուսի գլոբալ համաճարակը վարակել է ավելի քան կես միլիոն մարդ, կան տասնյակ հազարավոր զոհեր, ի հայտ են եկել լուրջ համաշխարհային խնդիրներ:
Բոլոր հակասությունները, որոնք կուտակվել են երկրների եւ ժողովուրդների, հայացքների եւ պատկերացումների, աշխարհակարգերի եւ աշխարհակարգի միջեւ այսօր ժամանակավրեպ են, եւ մարդկությունը կանգնել է ընտրության առջեւ, ինչ ճանապարհով պետք է գնանք առաջ:
Այսօր մեզանից շատերի համար ակնհայտ է դառնում, որ աշխարհն արդեն այլ է, իսկ պանդեմիան միայն թույլ տվեց դա տեսնել:
Գլոբալիզմի, ընդհանուր լուծումներ գտնելու գաղափարները լուրջ հարվածի տակ են հայտնվել։ Արեւմտյան մոդելը ցույց տվեց իր խոցելիությունը վիրուսի տարածման դեմ: Իսկ Եվրոպական միությունը, որն առավել զարգացած և հաջող տարածաշրջանային ինտեգրման խորհրդանիշն է, սկսել է փակվել և բաժանվել "յուրաքանչյուրն իր համար" սկզբունքով ՝ հիվանդության տարածումից արագ ։
Անշուշտ,  նման իրավիճակը ստեղծում է բոլոր նախադրյալները "ազգային պետությունների" գաղափարի հզորացման համար ։
Հարց է առաջանում ՝ ինչպես կպատասխանի այդ մարտահրավերներին Եվրասիական տնտեսական միությունը (այսուհետ ՝ ԵԱՏՄ, թե միություն) և մեր քաղաքակրթական տարածքը ։ Արդյոք մենք կընկնենք առկա ճգնաժամի մեջ, թե կլինենք գործուն և միասնական ։ Պատրաստ կլինենք արդյոք միասին հաղթահարել առկա մարտահրավերները և մտնել նոր դարաշրջան, այդ թվում ՝ որպես գալիք աշխարհակարգի Լոկոմոտիվ ։
Մենք բոլորս հիշում ենք, որ Եվրասիական տնտեսական միության հիմքում ընկած է նոր միջպետական միավորման ստեղծումը և մեր երկրների փոխհարաբերությունների որակական նոր մակարդակի անցնելու անհրաժեշտությունը, որի հիմքը պետք է կազմեն վերազգային մարմինները ։
Այդ գաղափարի ծնունդից ի վեր մենք բավական երկար ճանապարհ ենք անցել։ Թվում էր, թե ստեղծվել է վերազգային ենթակառուցվածք, որն անհրաժեշտ է առկա մարտահրավերներին արագ արձագանքելու համար։
ՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը շատ ճիշտ օրերս հայտարարել է. "Այսօր մեր ԵԱՏՄ-ն ստուգում է իր ամրությունը: Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ է նշանակում ԵՏՄ-ն: Որոշումները պետք է համաձայնեցված լինեն։ Այլ բան չի կարող լինել" ։
Դրա հետ դժվար է չհամաձայնել ։
Բայց ինչու են գործողություններն այդքան պասիվ բնույթ կրում։
Միթե մենք կսահմանափակվենք միայն միասնական միջոցներով, ինչպես կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխելու համար ապրանքների ներմուծման արգելքները հանելը։
Ինչու մինչ օրս չի կայացել պետությունների ղեկավարների հանդիպումը։ Գոնե վիդեո կոնֆերանսի ձեւաչափով:
Ինչու են Միության ներսում սահմանների փակումը պետությունների միջեւ անհամաձայնեցված եւ ոչ հավասարաչափ բնույթ կրում։ Ուր է կորել տարիներով կառուցված Ընդհանուր տարածքը։
Ինչու մինչև հիմա կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ընդհանուր միջոցներ և մոտեցումներ չեն մշակվել և չեն իրականացվել։ Մասնավորապես, COVID-19-ի թեստավորման կազմակերպման եւ անհրաժեշտ սարքավորումների եւ պաշտպանական նյութերի մատակարարման հարցերը:
Ինչու մինչ օրս չկա ընդհանուր տեսլական սկսված տնտեսական ճգնաժամի վերաբերյալ։
Պատրաստ է արդյոք մեր ընդհանուր տնտեսական տարածքը վերապրել այդ ճգնաժամը։
Ինչպես ենք մենք պլանավորում արձագանքել էներգառեսուրսների համաշխարհային ճգնաժամին։
Ինչ միջոցներ կձեռնարկի միությունը ՝ ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրին համապատասխան միության նպատակները պաշտպանելու համար: Խոսքն առաջին հերթին վերաբերում է "անդամ պետությունների տնտեսությունների կայուն զարգացման համար պայմանների ստեղծմանը ՝ ի շահ նրանց բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման եւ գլոբալ տնտեսության պայմաններում ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացման":
Հիշեցնեմ, որ տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպությունը (ՏՀԶԿ) արդեն հայտարարել է, որ կորոնավիրուսը երկար տարիներ խաթարել է համաշխարհային տնտեսությունը, իսկ COVID-19-ի վնասներն արդեն գերազանցել են 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից եւ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից վնասը:
Փաստորեն, մենք ձեռքից բաց ենք թողնում ստեղծվող Ընդհանուր տունը և եղբայրության ու համերաշխության սկզբունքները ։ Մենք մոռացել ենք դարավոր պատմությունը, որը մեզ սովորեցրել է հաղթահարել գլոբալ մարտահրավերները միասին, կողք կողքի, աջակցել միմյանց ոչ միայն ուրախության մեջ, այլեւ վշտի մեջ:
Ի վերջո, մենք հարց ենք տալիս, թե արդյոք այդ միությունը իրականություն է, կենդանի մարմին, որը կարող է արձագանքել համաշխարհային սպառնալիքներին ու ռիսկերին, թե "եղբայրությունն" ամրագրված է միայն թղթի վրա ։
Ստեղծված իրավիճակում առաջարկում եմ որպես առաջին լուրջ քայլ բացել սահմանները ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև ՝ պահպանելով բոլոր հնարավոր բժշկական և սանիտարական ընթացակարգերը վիրուսի տարածումը կանխելու համար: Այս քայլը թույլ կտա ցույց տալ այն սկզբունքների գործողության տոկունությունը, որոնց վրա կառուցված է Եվրասիական տնտեսական միությունը, այն է ՝ ընդհանուր տնտեսական տարածքի կենսունակությունը ։
Բացի այդ, կոչ եմ անում ԵԱՏՄ անդամ երկրների խորհրդարանականներին ակտիվացնել համատեղ աշխատանքը երկկողմ և բազմակողմ շփումների, ինչպես նաև կորոնավիրուսի գլոբալ համաճարակի դեմ պայքարի և համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները նվազագույնի հասցնելու համար միջոցներ մշակելու ուղղությամբ:
Ավելին, անհրաժեշտ եմ համարում ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովի կազմակերպումը ՝ նպատակ ունենալով քննարկել արդի աշխարհի մարտահրավերները բարձր մակարդակով և մոտ ապագայում նախապատրաստել մեր գործողությունների շրջանակային տեսլականը:
Վերջում ես կցանկանայի հիշեցնել մեզ բոլորիս Մարտին Լյութեր Քինգի հայտնի խոսքերը, որոնք այսօր ունեն հատուկ արդիականություն.

Глава фракции «Просвещенная Армения» обратился к руководству ЕАЭС с предложением открыть границы внутри организации, при этом сохраняя строгий карантийный контроль
Глава фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян обратился с письмом к руководству ЕАЭС с предложением открыть армяно-российскую границу, а также границы между странами-членами организации, при этом сохранив строгий карантинный контроль.
«Дорогие друзья!
Мир сегодня переживает, возможно, самый переломный момент со времен Второй мировой войны.
Глобальная пандемия вируса COVID-19, более полумиллиона зараженных, десятки тысяч погибших выявили существующие серьезные общемировые проблемы.
Все противоречия, накопившиеся между странами и народами, взглядами и представлениями, мироустройствами и миропорядками сегодня вышли наружу, и человечество встало перед выбором, по какому пути нам идти дальше?
Если раньше наступление новой исторической эпохи с иной системой координат казалось прогнозируемым, но далеким, то сегодня для большинства из нас становится очевидным, что мир уже другой, а пандемия лишь позволила нам это увидеть воочию.
Идеи глобализма, поиска общих решений оказались под серьезным ударом в самом сердце этих идей - так называемых, развитых странах. Западная модель показала свою уязвимость перед лицом распространения вируса. А Европейский союз, символ наиболее развитой и успешной региональной интеграции, начал закрываться и разделяться по принципу «каждый сам за себя» быстрее распространения самого заболевания.
Очевидно, что доверие к идее «европеизма» будет слабее после этого кризиса, ведь действия наднациональных европейских институтов практически отсутствовали.
Несомненно, что такое положение дел создает все предпосылки для кризиса мультилатерализма и усиления идеи «национальных государств».
Возникает вопрос: как же ответит на эти вызовы Евразийский экономический союз (далее ЕАЭС или Союз) и наше цивилизационное пространство? Впадем ли мы в существующий кризис или будем действенны и едины? Будем ли мы готовы вместе преодолеть имеющиеся вызовы и вступить в новую эпоху, в том числе как локомотивы грядущего миропорядка?
Все мы помним, что в фундаменте Евразийского экономического союза лежит необходимость в переходе на качественно новый уровень взаимоотношений наших стран на основе нового межгосударственного объединения, основу которого должны составить наднациональные органы.
С момента рождения этой идеи мы прошли достаточно долгий путь до 2015-го года, когда союзный договор вступил в силу. Казалось, была создана вся наднациональная инфраструктура, необходимая для быстрого реагирования на имеющиеся вызовы. Однако так ли это?
Председатель Коллегии ЕЭК Михаил Мясникович очень точно на днях заявил: «Сегодня наш ЕАЭС проверяется, что называется, на прочность. Решения должны быть согласованные. Иного не может быть».
С этим трудно не согласиться.
Но почему действия носят столь пассивный характер?
Неужели мы ограничимся лишь единичными мерами, как снятие барьеров по ввозу товаров для предупреждения и предотвращения распространения коронавирусной инфекции?
Почему до сих пор не проведена встреча руководителей государств? Хотя бы в формате видео-конференции.
Почему закрытия границ внутри союза между государствами носят несогласованный и непаритетный характер? Куда пропало общее пространство, которое строилось годами?
Почему до сих пор не выработаны и не имплементированы общие меры и подходы по борьбе с коронавирусом? В частности, вопросы организации тестирования на COVID-19 и снабжения необходимым оборудованием и защитными материалами.
Почему до сих пор нет общего видения относительно начавшегося экономического кризиса?
Готово ли наше общее экономическое пространство пережить этот кризис?
Как мы планируем реагировать на мировой кризис энергоресурсов?
Какие меры будет принимать Союз для того, чтобы защитить цели Союза в соответствие с договором о ЕАЭС? Речь идет в первую очередь о «создании условий для стабильного развития экономик государств-членов в интересах повышения жизненного уровня их населения и о повышении конкурентоспособности национальных экономик в условиях глобальной экономики».
Напомню, Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) уже заявила, что коронавирус подорвал мировую экономику на многие годы, а убытки от COVID-19 уже превысили ущерб от глобального финансового кризиса 2008 года и от терактов 11 сентября 2001-го года.
Фактически на деле мы упускаем из рук создаваемый общий дом и принципы братства и солидарности. Мы забыли о вековой истории, которая учила нас справляться с глобальными вызовами вместе, бок-о-бок, поддерживать друг друга не только в радости, но и в горе.
В конце концов мы задаемся вопросом - является ли данный Союз реальностью, живым органом, способным реагировать на мировые угрозы и риски, или «братство» закреплено лишь на бумаге?
В сложившейся ситуации, предлагаю в качестве первого серьезного шага открыть границы между странами-членами ЕАЭС с сохранением всевозможных медицинских и санитарных процедур для предотвращения распространения вируса. Данный шаг позволит показать стойкость действия принципов, на которых построен Евразийский экономический союз, а именно жизнеспособность общего экономического пространства.
Помимо этого, призываю парламентариев стран-членов ЕАЭС активизировать совместную работу в рамках двухсторонних и многосторонних контактов, а также институтов ЕАЭС по борьбе с глобальной пандемией коронавируса и по выработке мер для минимизации последствий мирового экономического кризиса.
Более того, считаю необходимым организацию саммита лидеров стран-членов ЕАЭС с целью обсуждения вызовов современному миру на высшем уровне и подготовки рамочного видения наших действий в ближайшей перспективе.
В конце своего обращения я бы хотел напомнить всем нам об известных словах Мартина Лютер Кинга, которые сегодня имеют особую актуальность: «Мы должны научиться жить вместе как братья или погибнуть вместе как дураки».