Արա Աբրահամյանը Լաչինի հարցով խորհրդակցություններ է անցկացնում ՌԴ ղեկավարության հետ
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը խորհրդակցություններ է անցկացնում ՌԴ ղեկավարության հետ՝ Արցախի խաղաղապահների և բնակիչների նկատմամբ Բաքվի սադրանքների առնչությամբ։ Այս մասին  հայտարարություն է տարածել Ռուսաստանի հայերի միությունը։
«Ռուսաստանի հայերի միության դիրքորոշումը` Արցախի ժողովրդի անկախության և իր նախնիների հողում ազատ ապրելու իրավունքի վերաբերյալ, անփոփոխ է մնում։ Համոզված ենք, որ արցախցիների կյանքի և անվտանգության երաշխավոր հանդիսացող ռուս խաղաղապահների նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները հայերի ֆիզիկական բնաջնջման քաղաքականության շարունակությունն են, նրանցդուրսմղումն իրենց պատմական հողերից` պաշտոնական Բաքվի նպատակը»,–ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ Արցախի բնակչությանը մարդասիրական աղետի և էթնիկ զտման վտանգի առջև կանգնեցնելով՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հերթական անգամ փորձում է Արցախը և նրա բնակիչներին մեկուսացնել արտաքին աշխարհից։
«Հայերի միությունը, սթափ գնահատելով պաշտոնական Բաքվին «քաջություն» հաղորդող աշխարհաքաղաքական իրողությունները, միջազգային կազմակերպություններին և միջազգային հանրությանը կոչ է անում գնահատական տալ Ադրբեջանի հակամարդկային գործողություններին։ Միաժամանակ հույս ենք հայտնում, որ համատեղ ջանքերով կհաջողվի գտնել մեխանիզմներ` Բաքվին պարտադրելու պահպանել միջազգային և համամարդկային նորմերը»,–ասված է հաղորդագրության մեջ։

Глава САР проводит консультации с властями РФ по ситуации в Лачинском коридоре
Председатель Союза армян России Ара Абрамян проводит консультации с руководством РФ в связи с обстановкой в Лачинском коридоре, связывающем Нагорный Карабах с Арменией.
Как говорится в сообщении организации, позиция САР в отношении права народа Нагорного Карабаха на независимость и свободную жизнь на своей земле остается неизменной. В Союзе армян России убеждены, что действия Азербайджана в отношении российских миротворцев, являющихся гарантом жизни и безопасности армян Карабаха, – это продолжение политики физического уничтожения армян. Их вытеснение с исторических земель является целью официального Баку. К тому же действия Азербайджана, перекрывшего единственную дорогу, являются нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Ставя население Нагорного Карабаха перед угрозой гуманитарной катастрофы и этнической чистки, руководство Азербайджана в очередной раз демонстрирует не только свою недоговороспособность, но и необходимость изоляции властей этой страны от жизнедеятельности Нагорного Карабаха и его жителей, отмечается в сообщении.
Напомним, 12 декабря азербайджанская сторона в очередной раз перекрыла Лачинский коридор. На месте, по версии азербайджанских СМИ, находятся активисты и представители общественных организаций и журналисты. Они не внемлют призывам миротворцев и мотивируют свои действия "вопросами экологии".