Անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ն իր դիրքորոշումը կհայտնի ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ. Զաս
Անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ն իր դիրքորոշումը կհայտնի ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: Այս մասին Երևանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Նրա խսքով, ղարաբաղյան հակամարտությունը մշտապես գտնվում է Կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում: Ավելին՝ պետությունների ղեկավարների յուրաքանչյուր գագաթնաժողովին այս հարցը քննարկվում է և բոլորը բավականին տեղեկացված են.
«Անհրաժեշտության դեպքում, ՀԱՊԿ-ն իր դիրքորոշումը կհայտնի այս հակամարտության վերաբերյալ, ինչպես դա բազմիցս արվել է: Դիրքորոշման էությունը պարզ է. ՀԱՊԿ-ը հանդես է գալիս հակամարտության խաղաղ լուծման օգտին և տեսնում է խնդիրը լուծելու միայն մեկ՝ քաղաքական ճանապարհ: Այն է` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և դրա կողմից իրականացված աշխատանքների շրջանակներում`  ապավինելով միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտին»,- շեշտեց նա:
Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական սահմանիներբեմն տեղի ունեցող միջադեպերին, Ստանիսլավ Զասը նշեց, որ եթե Հայաստանը օգնության դիմի ՀԱՊԿ-ին, ապա այն, ընդհանուր առմամբ, կարտահայտի իր դիրքորոշումը և կտրամադրի անհրաժեշտ օգնությունը: Բայց մինչ օրս, հավելեց նա, ՀՀ կառավարությունն ինքնուրույն է զբաղվում սահմանային այդ միջադեպերով՝ հույս հայտնելով, որ իրավիճակը կկայունանա և բախումներից հնարավոր կլինի խուսափել:

Карабахский конфликт постоянно находится в поле зрения ОДКБ - Станислав Зась
При необходимости ОДКБ выскажет свою позицию по карабахскому конфликту, как это было не раз. Об этом в Ереване, в беседе с журналистами заявил генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
По его словам, карабахский конфликт постоянно находится в поле зрения ОДКБ, выстроена хорошая система информирования со стороны Армении других государств ОДКБ по этой проблеме и на каждом саммите глав государств этот вопрос обсуждается:
"Все достаточно информированы и при необходимости ОДКБ выскажет свою позицию по этому конфликту. Суть позиции понятна: ОДКБ выступает за мирное разрешение конфликта, и видит только один путь решения проблемы – это политический. В рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, с опорой на нормы и принципы международного права, Устав ООН, Хельсинского заключительного акта", - отметил он.
Что касается инцидентов на армяно-азербайджанской границе, генсек ОДКБ заявил, что если Армения обратится за помощью к ОДКБ, организация выскажет свою позицию и окажет необходимую помощь. Но пока Армения самостоятельно справляется с этими пограничными инцидентами, подчеркнул Зась, высказав надежду, что ситуация будет стабилизирована и столкновений удасться избежать.