Ակնկալում ենք, որ մոտ ժամանակներս մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերները կպայմանավորվեն հաջորդ նախարարական հանդիպումների ժամանակացույցի շուրջ. Լավրով
Ռուսաստանն ակնկալում է, որ «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային ձևաչափով հերթական նախարարական հանդիպումը՝ բոլոր վեց երկրների մասնակցությամբ, տեղի կունենա մոտ ժամանակներս: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Ակնկալում ենք, որ մոտ ժամանակներս մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերները կպայմանավորվեն հաջորդ նախարարական հանդիպումների ժամանակացույցի շուրջ, և մենք կորոշենք, թե որտեղ այն տեղի կունենա՝ Բաքվում, թե Երևանում», – նշել է նա Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունների արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Լավրովն ընդգծել է, որ «3+3» հարթակը (Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան, Իրան, Թուրքիա, Վրաստան) զգալի ներուժ ունի տարածաշրջանային մարտահրավերները հենց երկրների ուժերով լուծելու համար՝ առանց դրսից ապակառուցողական միջամտության։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հուլիսի 13-ին հաստատել է այս մեխանիզմի պահանջվածությունը, իսկ հունիսի 5-ին Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում տեղի է ունեցել բոլոր վեց մասնակից պետությունների փորձագետների հանդիպումը։
Նախարարը նաև հաստատել է բազմակողմ փոխգործակցության կարևորությունը Կասպյան հնգյակի և այլ ձևաչափերի շրջանակներում, ներառյալ ԱՊՀ-ն, ԵԱՀԿ-ն և ՄԱԿ-ը։

Лавров надеется на скорое проведение министерской встречи формата "3+3"
Россия рассчитывает, что очередная министерская встреча консультативного регионального формата "3+3" с участием всех шести стран состоится в ближайшее время, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Рассчитываем, что в ближайшее время наши азербайджанские и армянские коллеги договорятся по графику следующих министерских заседаний, и мы определимся, где оно состоится - в Баку или в Ереване", - отметил он на пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Лавров подчеркнул, что платформа "3+3" (Россия, Азербайджан, Армения, Иран, Турция, Грузия) обладает существенным потенциалом для решения региональных вызовов силами самих стран без деструктивного вмешательства извне.
Глава МИД РФ напомнил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев 13 июля подтвердил востребованность этого механизма, а 5 июня на полях ПМЭФ прошла встреча экспертов всех шести государств-участников.
Министр также подтвердил важность многостороннего взаимодействия в рамках Каспийской пятерки и других форматов, включая СНГ, ОБСЕ и ООН.